Extremne_pocasie_moze_vyvolat_celosvetovy_nedostatok_piva

Rastúce teploty po celom svete ovplyvňujú nielen našu bezpečnosť, ale aj to, čo jeme a pijeme.

V posledných rokoch vedci odhalili spojitosť medzi zmenou klímy a našou spotrebou populárnych výrobkov ako víno a káva. V súčasnosti s výsledkami prišla štúdia z University of East Anglia, kde našli spojenie medzi extrémnym počasím a množstvom piva, ktoré pijeme.

Namiesto toho, aby sa pokúsili predpovedať budúce udalosti, sa vedci pýtali otázku: Čo sa zajtra udeje s pivným priemyslom, ak bude čeliť najhorším formám sucha alebo je teplo, ktoré očakávajú vedci v nadchádzajúcich rokoch?

Podľa vedcov, následky v prírodných rastlinách, by tieto extrémne podmienky počasia mohli podnietiť pokles celosvetovej produkcie piva o 16%. To je ekvivalent 29 miliárd litrov alebo množstvo piva ktoré každým rokom je spotrebovaného v USA.

Problém existuje v oblasti dodávok, nie dopytu. V prípade modernej katastrofy súvisiacej so zmenou klímy môžu mať poľnohospodári ťažkosti s produkciou jačmeňa – hlavnej zložky piva.

To je zlá správa pre celosvetový trh s pivom, ktorý by mal do roku 2022 dosiahnuť 750 miliárd dolárov. Je to tiež zlá správa pre spotrebiteľov, ktorí môžu celosvetovo čeliť zdvojnásobeniu cien piva.

Účinky by boli obzvlášť akútne v Číne, najväčšom spotrebiteľovi piva na svete. V prípade, že zajtra príde extrémne teplo alebo sucho, národ môže vidieť pokles spotreby o približne 10%, alebo viac ako 12 miliárd plechoviek piva. Naproti tomu USA by mohli čeliť poklesu produkcie až o 20%, alebo takmer 10 miliárd plechoviek piva.

Súvsiace:
Mapa: Koľko stojí pivo v hlavných mestách sveta
Heineken sa opäť snaží presadiť na čínskom trhu s pivom

Štúdia predpovedá najväčší nárast cien v bohatých krajinách, ktoré milujú pivo, ako je Írsko, kde šesť plechoviek by mohlo stáť ďalších 21 dolárov.

Okrem týchto hospodárskych účinkov môže mať globálny nedostatok piva sociálne a politické dôsledky. Podľa jedného z autorov štúdie – Dabo Guana, by zmena klímy mohla priniesť nový druh zákazu, v ktorom sa pivo stane takzvaným luxusom, ktorý si už pracujúca trieda nebude môcť dovoliť.

Guan ďalej poznamenal: “Nechceme týmito výsledkami povzbudzovať ľudí, aby dnes pili viac, než v budúcnosti,” … “To, čo hovoríme je, že … ak ľudia budú stále chcieť mať doma pivo pri sledovaní futbalu, musíme urobiť niečo so zmenou klímy.”

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Yahoo

Facebook komentár