Kriza_koronavirusu_by_mohla_zavriet_automobilove_zavody_po_celom_svete

Ľudské náklady na vypuknutie koronavírusu v Číne sú tragické, narastajúce a naozaj sa jedná o veľmi rozsiahly problém. Náklady pre podniky by sa tak po celom svete mohli v nasledujúcich týždňoch ďalej zhoršiť.

Automobiloví výrobcovia z celého sveta sa spoliehajú na komponenty z Číny, aby udržali svoje vlastné dodávateľské reťazce v chode. Odborníci sa obávajú, že továrne na celom svete by sa mohli zastaviť, ak by mnoho tovární v Číne zostali ďalej zatvorené.

Automobilové továrne by mohli byť medzi prvými, ktorí pocítia dopad. Je to kvôli rozsiahlej veľkosti čínskeho odvetvia výroby automobilových súčiastok a skutočnosti, že nemôžete vyrobiť automobil len z 99% jeho častí.

Mike Dunne, konzultant pre automobilový priemysel v Ázii a bývalý vedúci prevádzok automobilky GM v Indonézii, uviedol: „Zastavenie výrobných liniek môže nastať už len z dôvodu jednej chýbajúcej časti.“

Ďalej povedal, že v minulosti bolo veľa príkladov, kedy problémy, ako sú požiare alebo prírodné katastrofy, ktoré môžu uzavrieť podniky s jedným dodávateľom, môžu ovplyvniť automobilové továrne po celom svete. Aktuálne by to mohlo byť oveľa horšie, v závislosti od toho, ako rozsiahle bude ukončovanie výroby v závodoch, ktoré spôsobuje práve vírus.

Súvisiace: Ako koronavírus poškodzuje celosvetové podnikanie?

Čína je podľa údajov OSN, hlavným dodávateľom súčiastok do automobilových závodov po celom svete – podľa údajov OSN v roku 2018, závody tejto krajiny dodali súčiastky v hodnote takmer 35 miliárd dolárov. Podľa správy od agentúry Ministerstva obchodu Spojených štátov amerických sa v roku 2018 do USA vyviezli čínske komponenty v hodnote okolo 20 miliárd dolárov. Zatiaľ čo niektoré z týchto súčiastok smerujú do maloobchodných predajní automobilových súčiastok, veľké percento z nich ide do montážnych liniek a používajú sa na výrobu automobilov.

A odborníci tvrdia, že rizikové diely sú pravdepodobne väčších rozmerov, pretože mnoho čínskych súčiastok, od počítačových čipov po skrutky, nie sú klasifikované jednoducho ako automobilové diely tak, ako je takto klasifikovaný nárazník alebo piest motora. Aj čínske diely sa často používajú v autodieloch, ktoré sú vyrábané v iných krajinách.

Kristin Dziczek, viceprezidentka Centra pre automobilový výskum z Michiganu uviedla: “Nájdenie náhrad za všetky tieto súčasti nie je praktické, ak séria dodávok bude naďalej prerušená.”

Ďalej poznamenala: „Ťažko povedať, kedy sa to začne negatívne prejavovať,“ … „Očakávala by som, že do konca februára uvidíme kaskádový celosvetový vplyv, ak sa čínska výroba (tento týždeň) nevráti späť do svojich koľají. Všetci výrobcovia automobilov majú práve teraz k dispozícii “núdzovú” miestnosť v dodávateľskom reťazci, aby určili, čo môžu robiť. Čína však je taká obrovská, že neexistuje spôsob, ako by vedeli zabrániť plnému prejaveniu.“

Zatiaľ je väčšina závodov na výrobu automobilov v Číne je zatvorená a slúži len čínskemu trhu. Skupina Volkswagen oznámila, že čínske automobilové závody udržiava v slabom režime, čiastočne kvôli cestovaniu a čiastočne kvôli nedostatku komponentov. Spoločnosť General Motors uviedla, že svoje čínske závody opätovne nespustí do 15. februára, čiastočne kvôli problémom s „pripravenosťou na dodávateľský reťazec“.

Ale problémy sa už začali rozširovať aj do továrni nachádzajúcich sa v iných krajinách. Spoločnosť Hyundai zavrela svoje montážne závody v Južnej Kórei, nie preto, že by sa obávala rozšíreniu samotnej choroby, ale preto, že nemôže udržať prevádzku bez čínskych komponentov. Nissan uviedla, že jej závod na japonskom ostrove Kjúšu by mal mať čeliť “úpravám vo výrobe” kvôli nedostatku čínskych častí. Francúzsky výrobca automobilov Renault pre agentúru Reuters uviedol, že pozastavuje výrobu aj v závode v Južnej Kórei (v Busane), z dôvodu prerušenia dodávok čínskych súčiastok. V priebehu minulého týždňa Fiat Chrysler uviedla, že v nasledujúcich dvoch až štyroch týždňoch bude mať nedostatok komponentov z jednej čínskej továrne.

Všetci ostatní výrobcovia automobilov tvrdia, že situáciu v Číne pozorne sledujú, ale je príliš skoro na to, aby mohli povedať, aký bude mať dopad na ich celosvetové aktivity.

V priebehu minulého týždňa generálna riaditeľka spoločnosti GM – Mary Barra, počas rozhovoru s investormi, uviedla: “Jedná sa o veľmi neistú situáciu.“

Odborníci tvrdia, že globálny automobilový priemysel doteraz nevidel plný vplyv, pretože závody mali uzavretie naplánované z dôvodu sviatkov, okolo lunárneho nového roka. Veľký objem montážnych závodov malo rozsiahle zásoby, keďže s týmto plánom počítali. Kým odstavenie bolo kvôli vypuknutiu koronavírusu predĺžené o týždeň, väčšina závodov zatiaľ čínske časti nevyčerpala. Ale to sa môže zmeniť.

Ekonóm Simon MacAdam z Capital Economics v Londýne, uviedol: “Vyhliadky na rozsiahle prerušenia činnosti v globálnych automobilových závodoch sa stávajú oveľa pravdepodobnejšie, ak bude odstavenie závodov pokračovať.“

Súvisiace: Koronavírus by mohol stáť čínsku ekonomiku $62 miliárd

Ďalej poznamenal: „Momentálne je dosť náročné prísť s odhadom,“ … „Dodávateľský reťazec je iba taký silný ako jeho najslabší článok. Preto sú odhady také nepresné.“

Dunne ďalej uviedol: „Aj keď sa závody pokúsia opätovne otvoriť, nie je jasné, či budú schopné fungovať ako je bežné, z dôvodu možnému nedostatku pracovných síl alebo v najhoršom prípade k ďalšiemu šíreniu choroby. A dodanie dodávaných častí nebude fungovať ako obvykle.“

Nakoniec poznamenal: „V priebehu dnešného dňa sa mali vrátiť do práce ,“ …. „Ale aj tak to budú môcť ďalej čeliť prerušeniam vo výrobe. Niektoré mestá budú čeliť blokádam ciest, iné nebudú ponúkať leteckú prepravu. Tento týždeň začne naozaj zaujímavo.“

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: WSJ, BBC

Facebook komentár