Hotely_a_online_stranky_pre_rezervacie_celia_rastucemu_vplyvu_od_Airbnb

Spoločnosti Priceline Group a TripAdvisor, ktoré vedú navštevované on-line stránky pre rezerváciu ubytovania zdôraznili, že je vidno rozsiahly vplyv modelov, ktoré narúšajú priemysel, čím sa dostávajú pod rastúci tlak ostatných konkurentov, akými je služba Airbnb.

Akcie spoločnosti TripAdvisor po tomto vyhlásení poklesli o 23%, zatiaľ čo akcie firiem Priceline odpísali až 13,5%. Akcie konkurenčnej spoločnosti – Expedia stratili ďalších 2,74 percenta a sú tak v strate o 19 percent od 26. októbra, čo je deň predtým, než spoločnosť oznámila slabšie ako očakávané výsledky tretieho štvrťroka.

Hoci je situácia v týchto troch spoločnostiach rozdielna, všetky čelia rastúcej konkurencii z iných stránok ako je Airbnb a ďalších, ktoré ponúkajú alternatívy k tradičným hotelom. Hotelové reťazce taktiež čelia tvrdšiemu boju o zákazníkov.

Generálny riaditeľ spoločnosti Priceline, Glenn Fogel začiatkom tohto týždňa poznamenal: “Aktuálne je Náš biznis naozaj rozsiahly,” … “A ako zisťujeme, vo veľkom rozsahu, naše miery rastu prirodzene spomaľujú.”

Hlavný finančný riaditeľ spoločnosti TripAdvisor Ernst J. Teunissen počas vyhlásenia štvrťročných ziskov investorov varoval, že medziročný výnos pre objednávky v treťom štvrťroku klesol o 11 percent.

Spoločnosti ako Hilton Worldwide Holdings sa stali agresívnejšími pri získavaní zákazníkov z webových stránok tretích strán, pričom sami ponúkajú stimuly vrátane bezplatného WiFi a zľavnených cien, aby bolo pre zákazníkov atraktívnejšie objednať si ich služby priamo prostredníctvom ich mobilných aplikácií alebo cez ich webové stránky.

Hilton už počas tohto roka po tretíkrát zvýšil svoju celkovú prognózu ziskov a poznamenal, že firemné cesty do jej hotelov v mesiacoch, ktoré nasledovali po amerických prezidentských voľbách (v novembri 2016) zaznamenali zlepšenia.

Súvisiace: Airbnb bola v roku 2008 odmietnutá 7 investormi za 10% v hodnote $ 150 000

Generálny riaditeľ spoločnosti Hilton – Christopher Nassetta počas vyhlásenia výsledkov jeho skupiny za tretí štvrťrok poznamenal: “Najvyšší rast, ktorý vidíme na medziročnom základe, je naďalej v našich priamych kanáloch. A myslím, že tak to bude aj naďalej vidieť, ak budeme robiť našu prácu.”

Dodal, že v agentúrach tretích strán stále existuje hodnota, pokiaľ fungujú na “primeraných ekonomických podmienkach”.

Analytici uviedli, že hotely vedú ťažšie dohody v rokovaniach o províziách, ktoré platia tretím stranám.

Analytik Raymond James a Justin Patterson zo spoločnosti Associates v telefonickom rozhovore uviedli: “Hotely boli pomerne účinné pri opätovnom získaní podielu, ktorý inak získali on-line cestovné kancelárie.”

Ak chcú prilákať zákazníkov, on-line rezervačné stránky uviedli, že míňajú viac na reklamu, vrátane tej v televízií. Spoločnosť Priceline investorom uviedla, že v treťom štvrťroku zvýšila výdavky na reklamu značky o 55 percent, aby zvýšila povedomie a navýšila aj návštevnosť svojich webových stránok.

Patterson poznamenal: “Spoločnosť Airbnb, ktorá je lídrom v súkromných prenájmoch si užila ďalšie úspešné leto.“ V poslednom kole financovania sa jej v marci podarilo získať ďalšiu 1 miliardu dolárov, čím sa jej hodnota navýšila na 31 miliárd dolárov.

Zatiaľ čo tradičné on-line cestovné kancelárie vyvinuli úsilie pre prilákanie zákazníkov – od akvizície spoločnosti HomeAway spoločnosťou Expedia až po rastúce portfólio vlastných nehnuteľností u spoločnosti Priceline – spoločnosť Airbnb stále na trhu dominuje.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Reuters

Facebook komentár