Hotely čelia problémom z dôvodu koronavírusu.

Hotely čelia problémom z dôvodu koronavírusu.

V rámci zúfalej žiadosti o pomoc, hotelové odvetvie uviedlo, že čelí rozsiahlej katastrofe bankrotov, pri ktorom hrozí odstránenie až 25% hotelov.

Správa, ktorú tento týždeň dostal Kongres a ktorú zostavila spoločnosť Trepp, ukazuje, že percento hotelových pôžičiek ktoré sa nachádzajú v delikvencií 30 a viac dní je k poslednému mesiacu na hodnote 23,4%, čo predstavuje najvyššie zaznamenané percento. Na porovnanie, percento hotelových pôžičiek, ktoré boli na konci roka 2019 v štádiu nesplácania, bolo len na hodnote 1,3%.

Chip Rogers, generálny riaditeľ American Hotel & Lodging Association, v tohto-týždňovom vyhlásení uviedol: „Pri rekordne nízkom dopyte po cestovaní si tisíce hotelov nemôžu dovoliť platiť komerčné hypotéky a čelia tvrdej realite, pri ktorej budú musieť natrvalo zatvoriť svoje dvere.“ Dodal, že ak nebude ďalej poskytnutá federálna pomoc ohrozené sú „desiatky tisíc“ hotelových zamestnancov ale aj iné pracovné miesta v tomto odvetví.

Pandémia Covid-19 potlačila dopyt po cestovaní, čo je zrejmé z nedávnej série nešťastných štvrťročných finančných správ od hotelových reťazcov a leteckých spoločností.

Výsledkom je, že miera delikvencie na trhu s obchodnými cennými papiermi krytými hypotékami je neustále vysoká. Spoločnosť Trepp sleduje pohyby týchto druhov cenných papierov, čo je špeciálny druh vlastníctva nehnuteľností. Firemné cenné papiere zabezpečené hypotékou spájajú pôžičky od mnohých spoločností vrátane vlastníkov komerčných nehnuteľností, ako sú hotelové reťazce a developeri. Tieto pôžičky sú ďalej spájané a následne predané investorom.

V hotelových komerčných hypotekárnych úveroch zabezpečených hypotékami bolo od júla v omeškaní 30 a viac dní celkovo 20,6 miliárd dolárov. Na porovnanie, najväčší objem hotelových pôžičiek v omeškaní, ktorý nastal počas finančnej krízy spred viac ako desiatich rokov bol na hodnote 13,5 miliárd dolárov.

V liste podpísanom viac ako 4 000 majiteľmi hotelov a niekoľkými obchodnými skupinami zaslanom Kongresu, tento sektor požiadal o podporu zákona pomoci. Cieľom HOPE zákona je poskytovať finančnú pomoc malým podnikom, ktoré pôsobia na trhu komerčných nehnuteľností a ktoré by presunuli finančné prostriedky z fondu hospodárskej stabilizácie zákona CARES.

V liste sa uvádza: „Zákon HOPE by vlastníkom firiem umožnil udržiavať ich podniky v prevádzke a ďalej zamestnával našich vážených zamestnancov,“ … „Bez reakcie, v rámci komerčného trhu s nehnuteľnosťami vznikne bezprecedentná vlna zabavovania hotelov, ktorá spôsobí trvalé straty pracovných miest pre tisíce a príde k nezaplatením miliárd vo forme daňových príjmov miestnym obciam, ktoré sú práve podporované hotelmi.“

Úrad štatistických údajov práce – AHLA uviedol, že tento sektor od februára prišiel o takmer 5 miliónov pracovných miest, čo má na priemysel „deväťkrát väčší“ dopad ako útoky z 11. septembra.

Situácia hlavných reťazcov odráža tento hrozný sentiment. V máji najväčšia hotelová sieť na svete Marriott International uviedla, že pandémia „má závažnejší a trvalejší finančný vplyv na podnikanie spoločnosti Marriott ako 9/11 a finančná kríza v roku 2008 dohromady“. Skupina IHG, ktorá vlastní spoločnosť Holiday Inn a ďalšie značky, vo svojich nedávnych výkazov ohľadom výsledkov poznamenala, že jej príjmy za druhý štvrťrok klesli o viac ako 50%.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: MSN

Facebook komentár