IEA_Prave_vo_svete_nastava_nova_era_slnecnej_energie_2017

Nová kapacita solárnych fotovoltaických článkov (PV) sa v roku 2016 zvýšila o 50 percent. S týmto výsledkom prišla analýza a predpovede trhov pre oblasť obnoviteľných zdrojov energie od Medzinárodnej energetickej agentúry (IEA).

IEA dodala, že vytvorenie novej solárnej kapacity sa navýšilo rýchlejšie ako u iných energetických zdrojov a prekonalo čistý rast uhlia. Bolo to prvýkrát, čo sa tak stalo. Fotovoltaická technológia sa týka spôsobu priamej premeny svetla zo slnka, na elektrickú energiu.

Výkonný riaditeľ IEA – Fatih Birol v správe uviedol: “Vidíme, že obnoviteľné zdroje sa do roku 2022 navýšia o približne 1 000 GW (gigawattov), čo sa rovná približne polovici súčasnej celosvetovej kapacity v oblasti uhoľnej energie, ktorej vybudovanie trvalo až 80 rokov.”

Súvisiace: Ropné skupiny potrebujú investovať $ 350 miliárd … do veternej a solárnej energie

Birol dodal: “Sme svedkami zrodenia novej éry v oblasti fotovoltaických (solárnych) elektrárni.”

“Očakávame, že rast kapacity solárnych PV bude do roku 2022 vyšší, ako u všetkých ostatných obnoviteľných technológií.”

Podľa správy Medzinárodnej agentúry pre energiu (IEA) obnoviteľné zdroje energie v roku 2016 predstavovali takmer dve tretiny čistých nových výkonových kapacít. V roku 2016 vstúpilo na trh približne 165 gigawattov (GW), pričom IEA dodala, že kapacita obnoviteľnej elektrickej energie sa podľa očakávaní do roku 2022 zvýši až o 43%.

Birol v rozhovore poznamenal, že tohtoročná správa ukazuje ďalší rekord v raste obnoviteľnej energie.

Ďalej uviedol: “Každým rok je v oblasti obnoviteľných zdrojov zaznamenaný rekord,” … “Ale v tomto roku sú príkony solárnej elektrárne vyššie ako pre oblasť vetra, uhlia, plynu a jadra.” A viac ako 50 percent týchto prídavkov pochádza z jednej krajiny – teda z Číny.”

Vhodné prepojenie

Pri pohľade do budúcnosti IEA uviedla, že Čína, India a USA by do roku 2022 mali predstavovať dve tretiny, z expanzie ktorá bude dosiahnutá v celosvetovom sektore obnoviteľných zdrojov.

Pokiaľ ide o výrobu elektrickej energie, agentúra IEA uviedla, že elektrická energia z obnoviteľných zdrojov sa v roku 2022 navýši o viac ako tretinu a dosiahne viac ako 8 000 terawatthodín. Tento údaj, podľa IEA zodpovedá spotrebe energie v Číne, Indie a Nemecka.

Birol verí, že náklady na solárnu energiu budú aj naďalej klesať.

Podľa neho sa vraj éra drahých obnoviteľných zdrojov skončila.

Súvisiace: Solárna energia bude čoskoro lacnejšia ako fosílne palivá

Ďalej uviedol: “V posledných troch rokoch sa náklady na solárne zariadenia znížili až na polovicu a v nasledujúcich troch rokoch očakávame opätovné zníženie nákladov.” Na mnohých miestach, akými sú India a Čína, solárna energia môže bez problémov konkurovať uhliu, avšak z celosvetového hľadiska obnoviteľné zdroje energie potrebujú určité dotácie.”

Avšak pripustil, že samotné obnoviteľné zdroje energie “nie sú dostatočné na to, aby zabezpečili naše (národné energetické) siete s elektrickou energiou 24/7, preto potrebujeme vhodné prepojenie medzi obnoviteľnými a tradičnými (energetickými) zdrojmi.”

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Reuters, EIA

Facebook komentár