Čína výrazne investuje do obnoviteľných zdrojov energie.

Čína výrazne investuje do obnoviteľných zdrojov energie.

Podľa výsledkov novej štúdie, solárna energia v stovkách čínskych miest je v súčasnosti lacnejšia ako elektrina dodávaná z národnej rozvodnej siete a v 75 z nich dokonca môže konkurovať energii spaľujúcej uhlie.

Podľa prieskumu uverejneného v časopise Nature Energy zistili, že solárne systémy až u 344 čínskych miest vyrábajú energiu za nižšie ceny ako rozvodná sieť a dokonca bez akýchkoľvek dotácií. Podľa autorov by to mohlo podnietiť ďalšie investície do obnoviteľnej energie.

Čína urobila obrovský pokrok vo vývoji solárnych projektov a v rokoch 2017 až 2020 sa zaviazala investovať 2,5 bilióna juanov (367 miliárd dolárov) do výroby energie z obnoviteľných zdrojov – slnečnej, veternej, vodnej a jadrovej.

Podľa výskumného tímu vedeného pánom Jinyue Yan z Kráľovského technologického inštitútu v švédskom Štokholme, solárna energia môže tiež konkurovať cenou elektriny vyrobenej výlučne z uhlia v približne 22% týchto miest.

Čína sa už dlho spolieha na svoje energetické potreby, ale v posledných rokoch začala uzatvárať bane a obmedzovala výstavbu nových uhoľných elektrární, najmä v silne znečistených regiónoch. Podľa agentúry Reuters však tento sektor až z 59% zabezpečuje výrobu spotrebovanej elektriny krajiny.

Vedci tvrdia, že nižšie ceny „v Číne môžu v blízkej budúcnosti povzbudiť značný rozvoj priemyselných a komerčných solárnych systémov“.

Podľa Sama Gealla, čínskeho experta na klímu a energiu v organizácií Chatham House, Čína tiež znižuje ceny solárnych systémov po celom svete, vďaka rozširovaniu výroby a vzdelania.

Geall ďalej poznamenal: „Pre Čínu je to hlavne z dôvodu vlastných národných záujmov: Vláda vidí, že solárna energia môže krajine pomôcť zvýšiť energetickú bezpečnosť a odolnosť, zmierniť znečistenie mestského ovzdušia a postaviť krajinu ako popredného svetového dodávateľa čistých technológií budúcnosti.”

„Ekonomická dynamika slnečnej energie miest v Číne by mala poskytnúť ešte viac dôvodov na podporu nasadenia, čo je pozitívnym znakom ambícií Číny v oblasti klímy, a teda aj celého sveta.“

Už v súčasnosti má ambiciózne plány vrátane slnečnej elektrárne vo vesmíre, ktorá by jedného dňa mohla dodávať dostatok energie späť na Zem, aby osvetlila celé mestá.

V poslednej správe v denníku Science and Technology Daily sa uvádza, že štátna spoločnosť China Aerospace Science and Technology Corporation dúfa, že do roku 2050 bude prevádzkovať komerčne životaschopnú slnečnú vesmírnu stanicu.

Čínska firma vybudovala aj najväčšiu koncentrovanú solárnu farmu na svete, komplex Noor-Ouarzazate v Maroku.

V tejto oblasti, projekt o rozlohe viac ako 3 000 hektárov (7 400 akrov) – veľkosť 3 500 futbalových ihrísk – vyrába dostatok elektriny na pohon mesta ako Praha alebo dvojnásobok Marakéša.

Objavili sa však obavy týkajúce sa ekologických údajov odvetvia solárnej energie.

Aj keď môžu produkovať energiu s nižšími emisiami, rastúce množstvo odpadu z panelov je problémom.

Podľa odhadu Medzinárodnej agentúry pre energiu z obnoviteľných zdrojov (IRENA) z roku 2016, Čína do roku 2050 zo solárnych panelov vyprodukuje až 20 miliónov ton odpadu.

Čínski výrobcovia solárnych panelov čelia protestom miestnych obyvateľov, ktorí ich obviňujú z nesprávneho zaobchádzania s nebezpečným odpadom.

Spoločnosť Jinko Solar Holding sa v roku 2011 ospravedlnila za ukladanie toxického odpadu, po násilných protestoch vyvolaných smrťou veľkého počtu rýb v neďalekej rieke.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Yahoo

Facebook komentár