Solarna_energia_zabija_uhlie_a_to_napriek_Trumpovym_slubom_2017

Rýchlo klesajúce náklady na solárnu energiu sťažujú splnenie Trumpovho sľubu, kde baníkom chcel dať viac práce.

Trump odľahčuje sektor uhlia svojej krajiny, keďže ruší ekologické predpisy a dokonca sa zaviazal, že Spojené štáty odstúpia od Parížskej klimatickej dohody.

Ale tieto kroky v oblasti deregulácie sú len veľmi malé k tomu, aby vyriešili dlhodobý problém, ktorý čelí uhlie, najmä z oblasti čistejších foriem energie, najmä solárnej energie.

Do roku 2040, by výroba elektriny z obnoviteľných zdrojov energie mala podľa nedávnej prognózy výskumnej spoločnosti Bloomberg New Energy Finance v USA pravdepodobne vyletieť až o 169%. V rovnakom období by výkon uhoľnej energie mal podľa očakávaní v Spojených štátoch prepadnúť o 51%.

Seb Henbest, ktorý je vedúcim autorom správy napísal: “Ekologizácia svetovej elektrizačnej sústavy je nezastaviteľná.”

Cez Trumpove sľuby, viac a viac zariadení na výrobu elektrickej energie by podľa očakávaní mali obmedziť oblasť uhlia, keďže stále viac podnikov a jednotlivcov príma solárne panely. To z dôvodu jednoduchej ekonomickej reality: Náklady na obnoviteľné energie sú pripravené aj naďalej klesať, vďaka rozsiahlemu prívalu investícií.

Výskumníci agentúry Bloomberg merali náklady na energiu podľa výpočtu nákladov, počas životnosti generovanej energie z nového závodu, vrátane nákladov na povolenia.

Na tomto základe, náklady na výrobu elektriny zo slnečnej energie oproti roku 2009 už poklesli o takmer 75% a v súlade s prognózou by mali do roku 2040 klesnúť o ďalších 66%.

Solárna energia je v niektorých krajinách, vrátane Spojených štátov, Nemecka, Austrálie, Španielska a Talianska už “prinajmenšom rovnako lacná ako uhlie.” Náklady na veternú energiu môžu byť taktiež znížené na polovicu.

Bryan Birsic, ktorý je generálnym riaditeľom spoločnosti Wunder Capital, ktorá vyvíja a spravuje solárne investičné fondy poznamenal: “S alebo bez federálnej podpory, bude cena čistej energie aj naďalej klesať.”

Birsic ďalej uviedol: “Jediná osoba, ktorá to pravdepodobne nevidí, je Donald Trump.”

Samozrejme, že solárna energia nie je jedinou silou, ktorá spôsobuje problémy pre oblasť uhlia. Mnoho elektrární v posledných rokoch prešli na zemný plyn, keďže boom z oblasti bridlíc poslal ceny plynu na nízke úrovne.

Kľúčom k úspechu je, že solárna technológia sa stala účinnejšou vďaka záplave peňazí, ktoré boli investované do oblasti obnoviteľných zdrojov energie. Tento trend sa pravdepodobne bude zrýchľovať, pretože stále viac vlád vykonáva obmedzenia v oblasti uhlia, keďže povedomie o rizikách ohľadom zmeny klímy sa zvyšujú.

Správa ďalej predpovedala, že do roku 2040 bude musieť byť do zariadení na výrobu energie z obnoviteľných zdrojov investovaných 7,4 bilióna dolárov, vrátane takmer 3 biliónov dolárov, do samotnej oblasti solárnej energie.

Podporou taktiež je, že Elon Musk vsádza predovšetkým na solárnu energiu. V minulom roku, Musk spojil svoju automobilku na elektrický pohon – spoločnosť Tesla, s jeho ďalšou firmou – SolarCity, čím vytvorili ďalšiu veľkú skupinu z oblasti čistej energie. SolarCity nedávno začala prijímať objednávky na jej solárnu strechu, ktorá vyzerá ako tradičné strešné obklady.

Muskov optimizmus okolo čistej energie získava na popularite.

Správa agentúry Bloomberg predpovedala, že celosvetová produkcia energie z oblasti solárnej a veternej energie je nastavená rásť zo súčasného tempa 5%, po 34% tempo v roku 2040. Do roku 2040 by podľa očakávaní mali USA produkovať až 38% svojej elektriny z obnoviteľných zdrojov energie. Nemecko, Kanada a Mexiko sa dostanú najmenej na 3/4 tohto podielu.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Fortune, Bloomberg

Facebook komentár