Iračania zvykli hovorievať jeden vtip: Sú  iba štyri televízne kanály a Saddám je na každom z nich.

Saddám už je dávno po smrti, je o desaťročie neskôr a premiér Nouri Al-Maliki verejne cenzuruje médiá.

Je to iba jeden z mnohých Maliki-ho krokov na upevnenie moci.

Al Jazeera a ďalších deväť staníc stratili svoje licencie na vysielanie v Iraku. Maliki-ho vláda to odôvodňuje nedávnymi záplavami sektárskych násilností, o ktorých médiá neprestajne podávali správy.

Al Jazeera reagovala s údivom, argumentujúc, že pokrývajú „všetky strany“ každého príbehu.

V ich stanovisku uviedli: „Naliehame na orgány, aby podporovali slobodu médií pri podávaní správ o všetkých dôležitých príbehoch, ktoré sa odohrávajú v Iraku.“

Maliki-ho agresívne politické kroky sa datujú späť do obdobia nástupu k moci v roku 2006. Do vyšších pozícii svojej vlády dosadil verných šítov a dištancoval sa od sunnitských a kurdských lídrov.

Taktiež vytvoril „neústavné bezpečnostné orgány“ – označené Maris(a)-ou Sullivan-ovou z Institue for the Study of War (Inštitút pre štúdium vojny) – orgány navrhnuté tak, aby mu poskytli priame velenie nad bezpečnostnými silami, velenie, ktoré výhodne obíde Ministerstvá Obrany a Vnútra.

Takéto upevňovanie moci mu dovolilo urobiť nebývalý ťah: o čom Maliki hovorí ako o zatknutí, no čo mnohí nazývajú pokus o atentát na bývalého irackého ministra financií. Našťastie a podľa očakávaní, bol Rafi Issawi pod ochranou silného klanu Abu Risha a tak sa vyhol svojmu osudu, už nech to malo byť čokoľvek.

Okrem jeho dlhodobej pozície hlavy štátu bol Issawi relatívne novým symbolom olivovej vetvy federálnej vlády pre sunnitskú menšinu. Issawi je členom tejto menšiny – vládnucou triedou v Saddámovom Iraku. Dosadenie náboženských vodcov do štátnych pozícií je bežná prax na Blízkom východe a symbolom solidarity v náboženstvom poháňanej kultúre.

Issawi-ho ochrancovia, klan Risha, vznikli počas Sunnitského Prebudenia. Z veľkej miery im je pripisované otočenie vojny v Iraku.

Ku koncu Risha vycítili prichádzajúci atentát a utiekli.

Jeho rezignácia a nasledovná kritika, len dni pred pokusom o atentát, mohli byť tou príslovečnou slamou pre Maliki-ho ťavu. Počas rozhovoru pre miestnu spravodajskú filiálku v Ramadi:

„Nespravodlivé zastúpenie rozmanitých irackých skupín v ministerstvách, vládnych inštitúciách a štátnej bezpečnosti, otázka bezpečnosti, politiky zadržiavania … fakt, že väčšina štátnych inštitúcií je dnes spravovaných zástupcami, monopolizácia všetkých štátnych bezpečnostných agentúr (ktoré sa vo svojej podstate stávajú čím ďalej, tým viac sektárskymi) a bezohľadné prenasledovanie komunity sunnitských Arabov v bezpečnostných sektoroch a inde, ako napríklad vo vysokom školstve.“

Za posledný mesiac sa uskutočnilo viacero bombových útokov, vrátane najkrvavejšieho dňa od minulej jesene, kedy zomrelo 62 ľudí v deň výročia americkej invázie do Iraku. Maliki tvrdí, že tieto útoky tlačia krajinu do totálnej občianskej vojny a možno má pravdu.

Na druhej strane, Abdulrahman Al-Rashed, generálny manažér Al Arabiya, 14. apríla napísal, že Maliki je ďalší Saddám, okrem jednej kľúčovej veci: podpory Iránu.

Al-Rashed povedal: „Maliki je prakticky ďalší Saddám. No Maliki prevyšuje Saddáma, pretože má ochranu Iránu a dvakrát toľko finančných zdrojov než Saddám, ktorý bol väčšinu svojich rokov pri moci v obkľúčení.“

Nedávny článok LA Times o Maliki-ovi použil titulok „The Great Divider“ (Veľký „Rozdeľovač“, podľa stratégie „divide et impera“ – rozdeľuj a panuj, pozn. prekladateľa).

Prvý riadok: „Irak je na ceste k rozpadu a Spojené Štáty nerobia nič preto, aby to zastavili.“ 

Preložil: Lukáš Jevčík

Zdroj: NCWTV.com

Facebook komentár