Obchod_Iranu a_Iraku_stupne_z_12_na_20_miliard_dolarov

Iránsky prezident Hassan Rouhani v dnešnom dni poznamenal, že Irán a Irak by mohli zvýšiť ročný bilaterálny obchod na 20 miliárd dolárov zo súčasnej úrovne 12 miliárd dolárov.

S týmito vyjadreniami Rouhaniho prišiel počas stretnutia s hosťujúcim irackým prezidentom Barhamom Sálihom, približne dva týždne po tom, ako Spojené štáty obnovili sankcie zamerané na kľúčový priemysel ropy v Iráne, ako aj na ich sektor bankovníctva a dopravy.

Rouhani v komentároch vysielaných naživo v štátnej televízii Iránu uviedol: “V súčasnosti ekonomické vzťahy medzi oboma krajinami dosahujú približne 12 miliárd dolárov (ročne) a prostredníctvom bilaterálnych úsilí môžeme túto sumu zvýšiť na 20 miliárd dolárov.”

Irackí predstavitelia minulý týždeň pre agentúru Reuters uviedli, že Irak sa dohodol s Iránom na výmene irackých potravín za dodávky plynu a energie Iránu.

Bagdád sa usiluje o povolenie USA, aby mohol do svojich elektrární dovážať iránsky plyn a úradníci tvrdia, že potrebuje viac času na nájdenie alternatívneho zdroja, keďže Spojené štáty môžu rozhodnúť až po 45-dňoch.

Irak dováža širokú škálu tovarov z Iránu vrátane potravín, poľnohospodárskych výrobkov, domácich spotrebičov, klimatizácií a náhradných dielov automobilov. Tovary iránskeho dovozu do Iraku za 12 mesiacov končiacich v marci 2018 predstavovali približne 6 miliárd dolárov, čo predstavuje približne 15 percent z celkového dovozu Iraku do roku 2017.

Existujú aj energetické zmluvy medzi oboma krajinami, ktoré v minulom roku prispeli k objemu obchodu vo výške 12 miliárd dolárov.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: BBC

Facebook komentár