Najvacsia_spolocnost_sveta_prisla_o_200_miliard_dolarov

Akcie spoločnosti Saudi Aramco poklesli na najnižšiu úroveň odkedy tento štátny ropný gigant vykonal rekordnú ponuku, pretože investori sa obávajú potenciálnej odvete Iránu za zabitie najmocnejšieho generála krajiny, počas amerického leteckého útoku, ktorý vykonali USA počas minulého týždňa.

Akcie tejto spoločnosti od zabitia veliteľa iránskych síl Quds – Qasema Soleimaniho klesli približne o 2%, čo odráža obavy, že Irán by mohol reagovať na útok zameraním na ropnú infraštruktúru Saudskej Arábie, kľúčového amerického spojenca v regióne.

Akcie sa od štvrtka klesli aj napriek zvýšeniu cien ropy až o 6% na približne 70 dolárov, čo by malo pomôcť zvýšiť zisky najcennejšej spoločnosti sveta.

Súvisiace: Čo je Saudi Aramco?

Akcie skupiny Saudi Aramco majú tendenciu klesať, keď spoločnosť v decembri vykonala najväčšiu IPO (počiatočnú verejnú ponuku akcií) v histórii. Celkový pokles akcií od dosiahnutia vrcholu počas 16. decembra (týždeň po začatí obchodovania) v pondelok krátko prevýšil hodnotu 10% a vymazal tak viac ako 200 miliárd dolárov z trhovej hodnoty spoločnosti.

Investori sa obávajú, že Irán, ktorý zaraďuje Saudskú Arábiu medzi svojich regionálnych nepriateľov, by sa mohol vo forme odvety za zabitie Soleimani zamerať na produkčné zariadenia spoločnosti alebo na počítačové siete.

Hasnain Malik, vedúci kapitálovej stratégie v investičnej banke Tellimer, so sídlom v Dubaji zameranej na rozvojové trhy, poznamenal: “Zabitie Soleimaniho spôsobuje nezmapované geopolitické riziká“, ktoré povedú k obmedzeniu dopytu zahraničných investorov po Saudi Aramco.

Jedným zo spôsobov, ako by Irán mohol prísť s odvetou, je podľa odborníkov kybernetický útok. Krajina má silné kybernetické schopnosti a predtým bola spojená s útokmi na veľké banky ako JPMorgan Chase, Bank of America a Wells Fargo, ktoré zákazníkom sťažovali prihlásenie sa na svoje účty a prístup k finančným prostriedkom.

Saudi Aramco predtým utrpela jeden z najhorších kybernetických útokov v histórii, keď hackeri v roku 2012 čiastočne alebo úplne poškodili 35 000 počítačov.

Ďalším rizikom je útok na infraštruktúru spoločnosti. USA v septembri obvinili Irán z raketového útoku na Saudskú Arábiu, ktorý na krátky časový horizont obmedzil zhruba polovicu produkcie ropy v krajine. Irán realizáciu útoku odmietol.

Podpora Saudi Aramco od investorov

Pokiaľ ide o cenu akcií spoločnosti Saudi Aramco, Malik uviedol, že veľa závisí od pokračujúcej podpory miestnych a regionálnych investorov.

Drvivá väčšina investorov, ktorí sa 11. decembra zúčastnili IPO o objeme 25,6 miliárd dolárov, predstavovali významných saudskoarabských investorov ako aj kráľovských a politických predstaviteľov, tak aj spoločnosti a inštitúcie.

„Spoločnosť Aramco je v zásade masívne nadhodnotená,“ poznamenal Anish Kapadia, ktorý je riaditeľom investičnej spoločnosť pre oblasť energií – Palissy Advisors, ktorá uviedla, že skupine Aramco sa jej hodnotu IPO podarilo dosiahnuť len na úrovni 1,7 bilióna dolárov, a to z dôvodu obmedzenia množstva akcií, ktoré predala, a opieraním sa o priateľských miestnych investorov. Kapadia ďalej uviedol: „Toto ocenenie bolo pre nich ťažké udržať.“

Súvisiace: Ceny ropy rastú až o 4%, ako iránsky vojenský vodca zahynul pri útoku USA

Ceny ropy môžu klesať

Zvýšenie cien ropy môže byť krátkodobé. Ak ceny začnú opäť klesať, bude to ďalší tlak na akcie spoločnosti Aramco.

Analytici spoločnosti Goldman Sachs v správe ku klientom uviedli, že zvýšené riziko sa už odráža v cenách ropy a na udržanie ich úrovne k blízkosti súčasnej úrovne by bolo potrebné prerušenie dodávok.

Analytici uviedli: „Preto sme presvedčení, že cenové riziká v nadchádzajúcich týždňoch klesnú, pričom ceny ropy sa už pred nedávnymi udalosťami obchodovali nad našou fundamentálnou reálnou hodnotou, na úrovni 63 dolárov za barel.”

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Bloomberg, WSJ

Facebook komentár