Vojnový tlak na islamský štát prinútil, aby vykonali zníženie platov svojich bojovníkov o polovicu. S týmito správami prišli informácie z podkladov, ktoré unikli zvnútra územia ISIS.

ISIS sa môže zdať ako zberba skupiny teroristov, ale v skutočnosti v častiach Iraku a Sýrie fungujú ako vláda. A tá svojej armáde džihádistov rozdáva dvojtýždňovú výplatu.

Vojaci z organizácie ISIS, podľa Congressional Research Service si vedia mesačne zarobiť 400 až 1200 dolárov, plus 50 dolárový príplatok pre ich manželky a 25 dolárov pre každé dieťa.

Súvisiace: Táto mapa zobrazuje rozšírenie pôsobnosti ISIS v celej Európe

Ale aktuálny vojnový stav je naozaj drahým. A nedávne víťazstvo, Američanmi vedenej koalície proti ISIS znamená, že islamský štát si už nemôže dovoliť platiť svojich vojakov tak rovnako ako predtým.

Vláda ISIS v memorande napísala: “Na základe výnimočných okolností Islamské krajiny čelia rozhodnutiam pre zníženie miezd, ktoré sú vyplácané všetkým mudžahedínom na polovicu a nie je dovolené, aby bol niekto oslobodený od tohto rozhodnutia, bez ohľadu na jeho pozíciu.”

Napriek zníženiu miezd, islamský štát poznamenal, že “bude aj naďalej poskytovať výplatu dvakrát za mesiac, ako je zvyčajné.”

Uniknutý dokument získal Aymenn Jawad al-Tamimi, ktorého média nazývajú aj lovcom džihádistov a skupiny ISIS.

Al-Tamimi získal dokumenty zo zdrojov, vo vnútri obsadeného sýrskeho mesta al-Raqqa, ktoré ISIS označuje za svoje hlavné mesto.

Toto memorandum od ISIS však neuvádza dôvody zníženia platu.

ISIS zarába väčšinu svojich peňazí tým, že zdaňuje svoju populáciu. Ale jeden z ďalších hlavných zdrojov je pod tlakom, keďže bol bombardovaný koalícou, na čele z USA. Nálety zasiahli ciele v ropnom podniku ISIS, keďže boli do povetria vyhodené nákladné autá, akumulačné nádrže, mobilné rafinérie a ostatné zariadenia ropných polí.

Výsledok? ISIS podľa amerického ministerstva financií, na začiatku roka 2015 za jeden mesiac zo samotnej ropy zarobila 40 miliónov dolárov. V súčasnosti podľa ministerstva zahraničia je to len zlomok tohto objemu.

Tieto nálety boli zamerané na peniaze zoskupenia ISIS a to doslova. Dvaja americkí predstavitelia obrany uviedli, že počas minulého týždňa armáda Spojených štátov zrealizovala extrémne neobvyklé stratégie. Zhodili dve bomby na budovu v centre Mosulu (Irak) kde zničili hotovosť v hodnote niekoľkých “miliónov.”

Súvisiace: ISIS je posadnutou menou zo zlata

Ďalším zdrojom finančného tlaku sú masívne náklady na prevádzku fungujúcej vlády. ISIS poskytuje verejné služby a vyberá dane. To znamená, že musí platiť za infraštruktúru a civilné platy zamestnancov.

Ak si chcú svietiť, musia platiť vysoko kvalifikovaných inžinierov a technikov, ktorí podľa vyšetrovacieho tímu výskumníkov OSN môžu mesačne zarábať viac ako 1500 dolárov.

ISIS taktiež podľa vyjadrení odborníkov dotuje cenu chleba pre verejnosť.

Podľa odborníkov ministerstva financií USA, ktorí sledujú financovanie terorizmu: “Aj počas ich najúspešnejšieho roka, náklady ISIS predstavovali odhadovanú úroveň 2 miliárd dolárov.

Zdroj: Huffington Post, Fox News

Facebook komentár