Keď zaútočil člen islamského štátu v Iraku na hraničný prechod Saudov počas minulého týždňa, nebol to len útokom na samotnú časť opustenej základne.

Džihádisti chceli vykonať tento útok, ako odpovedali na nové najsledovanejšie úsilie Saudskej Arábie, s cieľom izolovať sa od chaosu, ktorým čelia ich susedia.

Súvisiace: Prečo je nová mena ISIS odsúdená na neúspech?

Saudovia budujú 1000 kilometrov dlhý “Veľký čínsky múr”, ktorý by ich mal oddeliť od severného suseda – Iraku.

 

Veľká časť z oblasti na irackej strane v súčasnosti ovplyvňuje zoskupenie Islámského štátu (ISIL/ISIS), ktorým sa jedná o získanie Saudskej Arábie, kde majú sídlo “dve sväté mešity” – Mekka a Medina, ktoré sú ich kľúčovým cieľom.

Plány tohto múru sú známe už aj od roku 2006, kedy vrcholila iracká občianska vojna, ale práce sa začali až v septembri minulého roka potom, čo ISIL získala veľkú popularitu na západe a severe krajiny, čím chceli určiť ich značnú pozemnú hranicu s kráľovstvom na juhu.

Hraničné pásma v súčasnosti zahŕňa päť vrstiev oplotenia, spolu so strážnymi vežami, kamerami na nočné videnie a rôznymi druhmi senzorov.

Saudská Arábia taktiež do tejto oblasti poslala navyše 30 000 vojakov.

Pohreb troch saudských vojakov, ktorí boli zabití pri útoku počas minulého týždňa.

Nie je to len plotom, s ktorým sa Saudská Arábia rozhodla obklopiť. Napriek obtiažnosti prístupu zo západu, krajina je pomerne otvorená členom iných moslimských krajín a to najmä v priebehu sezóny “Haj”, kedy pútnici z celého sveta prichádzajú do Mekky a Mediny.

Avšak tento prístup začínajú práve meniť.

Súvisiace: USA už na boj s ISIS minula takmer 1 miliardu dolárov

Na juhu s Jemenom taktiež vytvorili určitú bariéru po častiach, keďže je tam hranica o dĺžke zhruba 1600 kilometrov.

Saudovia dúfajú, že podobným útokom z minulého týždňa  sa podarí zabrániť. V severnej zóne boli zabití traja príslušníci pohraničnej stráže, vrátane generála Oudah al-Belawiho, ktorý bol veliteľom pohraničných operácií v Saudskej Arábii.

Všetky štyria útočníci taktiež zomreli.

Zdroj: WSJ, Reuters

Facebook komentár