Odborníci uvádzajú: “Keďže ISIS stráca pôdu pod nohami na Strednom východe, cez svoje plánované útoky v Európe chce presvedčiť svet o svojej sile.”

Ale aktivita zoskupenia ISIS v Európe nezačala len nedávno. Táto teroristická skupina (tiež známou ako islamský štát, Isil a Daesh) má v Európe už dlhšiu históriu, keďže tu taktiež naberá nových členov a vyberajú množstvá cielených útokov.

Nová mapa z Institute for the Study of War poukazuje na aktivity ISIS, či už cez zmarené útoky, alebo oblasti kde boli zatknutý jej stúpenci a toho kde sa skupina snaží naberať nových členov.

ISW poznamenáva, že ISIS “realizuje svoju stratégiu s cieľom terorizovať a polarizovať Európu” a táto skupina od januára 2014 vykonala niekoľko úspešných útokov vo veľkej Británií, Francúzsku, Belgicku, Holandsku, Nemecku, Španielsku, Bosne, Kosovu a Turecku.”

Súvisiace: Francúzsko má jednu z najväčších a najsilnejších armád sveta

Inštitút ďalej uvádza: “ISIS si kladie za cieľ trestať krajiny, ktoré proti nej vyvíjajú svoje operácie v Iraku a Sýrii,” … “Usiluje sa taktiež o zmeny v pohľadoch Západu a sociálny odpor voči európskym moslimským komunitám. ISIS je presvedčenou, že ich rozsiahla kultúra destabilizuje Európu a povzbudí moslimov, aby sa k nej pripojili v Iraku a Sýrii.”

ISIS má rozsiahlu sieť členov a priaznivcov po celej Európe. Jej vodcovia, ktorý sa snažia naberať nových členov pracujú na sociálnych médiách a prostredníctvom osobných stretnutí sa snažia presvedčiť ľudí, aby sa západu presťahovali na územia ISIS v Iraku a Sýrii. ISIS taktiež šíri propagandu zameranú na publikum západu a podporuje svojich priaznivcov v tom, aby realizovali útoky na Európu a Spojené štáty a to aj bez akejkoľvek komunikácie s najvyššími vodcami skupiny ISIS. Tieto výzvy na akciu vyústili v niekoľko úspešných útokov.

Tu je pohľad na mapu, ktorá poukazuje na koordinované útoky ISIS , inšpirované útoky skupinou ISIS, ciele ISIS, zatýkanie členov ISIS, vysoký stupeň ohrozenia z tejto skupiny a zdroje zahraničných bojovníkov, ktorí sa presúvajú na územie ISIS:

Mapa ukazuje, kde bola ISIS aktívnou, spolu s útokmi vo Francúzsku a Turecku. Francúzsko, Rusko, Nemecko, Veľká Británia slúžia ako hlavné zdroje zahraničných bojovníkov.

Inštitút poznamenáva: “ISIS bude pravdepodobne rozširovať svoje úsilie formou sofistikovaných teroristických útokov v Európe na známe oblasti a zdroje (napr. pitnej vody).”

Súvisiace: Ekonomické dôsledky útokov pre Paríž

“ISIS spolu s jej vysoko postaveným belgicko-marockým vojenským veliteľ Abdelhamidom koordinuje viaceré pokusy o útok v Belgicku a vo Francúzsku. ISIS tak môže poslať ďalšie vojensky významné osoby, aby naplánovali ďalšie teroristické útoky, alebo sa zamerajú na iné historické európske zoskupenia džihádistov, ktoré sa nachádzajú v Španielsku a Maroku, Taliansku a na Balkáne, alebo Holandsku, Dánsku a Švédsku. Prepojenosť ich sietí môže ťažiť z nedostatočného zdieľania spravodajských informácií cez európske hranice, za účelom plánovania a realizácie útokov.”

Úrady zmarili niekoľko údajných útokov vo Veľkej Británii, Francúzsku, Nemecku a Turecku. Francúzsko je aktuálne vo vysokej pohotovosti, keďže v poslednej dobe pridružení útočníci zo zoskupeniu ISIS v Paríži zabili 130 ľudí a zranil ďalšie stovky.

Zdroj: The Wall Street Journal, Institute for the Study of War

Facebook komentár