Prezident B. Obama poslal minulý týždeň Kongresu zákony na schválenie používania ozbrojených síl proti ISIS „a prepojeným osobám a ich násiliu“ kdekoľvek na svete pre nasledujúce tri roky. Pre prezidenta je to ako bianko šek aby mohol začať niekoľko nových vojen, ktoré chce, a ako sa zdá, Kongres bude s týmto nebezpečným a nákladným nápadom súhlasiť.

Podľa Projektu obrannej alternatívy je vojenský rozpočet na ďalší rok rovnaký, ale vrchol dosahujú úrovne výdavkov vybudované počas vojny vo Vietname a Reagan armáde. Uhádne niekto, o koľko viac bude pridelených na vojenské výdavky v dôsledku nového vojnového povolenia?P

Súvisiace: Čo o Iraku ešte nebolo povedané – Ron Paul

USA od tohto leta minula už takmer dve miliardy dolárov na bojovanie s ISIS a ich úsilie nebolo veľmi preukázané. Nová celosvetová vojna na ISIS bude pravdepodobne slúžiť len ako nástroj na nábor džihádistov. Minulý týždeň sme sa dozvedeli, že naše bombardovanie viedlo nových 20 000 zahraničných bojovníkov k podpísaniu pripojenia sa k ISIS. Koľko ľudí sa ešte rozhodne pripojiť zakaždým keď dopadne nová bomba z Ameriky na dedinu alebo svadobnú hostinu?

Média vytvárajú obrovský problém o tzv. obmedzenej schopnosti prezidenta používať bojové jednotky stanovené v tomto zákone, no v skutočnosti nie je nič, čo by pridávalo isté obmedzenia. Zákaz  vojenských jednotiek na „trvalé“ alebo „útočné“ pozemné bojové operácie je dosť nejasný a nezmyselný. Kto vymedzí čo znamená „trvalé“? A aké ťažké je tvrdiť,  že nejaká pozemná operácia je „obranná“ preto, že sa povie že je určená na „obranu“ USA? Dokonca hranica tri roky je iba propaganda: kto verí, že by nemala byť obnova ak sa prezident vráti späť do Kongresu a USA sú v dianí vo viacerých nových vojnách?

Ak táto nová žiadosť nie je až taká zlá, prezident oznámil, že bude posielať od budúceho mesiaca 600 vojakov na Ukrajinu, údajne preto aby pomohol pri vojenskom výcviku. Zdá sa, že rovnako ako boli Európania schopní vyjednať prímerie medzi protiľahlými stranami v tejto občianskej vojne, prezident Obama plánuje priliať benzín do ohňa zaslaním americkej armády. Dohoda o prímerí podpísaná minulý týždeň obsahuje požiadavku, aby všetky zahraničné vojská opustili Ukrajinu. Myslím si, že je to dobrý nápad a cesta k zníženiu napätia bude ešte dlhá. Ale prečo si Obama myslí, že toto obmedzenie sa na nás nevzťahuje?

Minulý týždeň taktiež bolo vidieť ako Senát drvivou väčšinou schválil Ashtona Cartera za nového ministra obrany. Carter prichádza do Pentagonu priamo z vojensko-priemyselného komplexu a už oznámil svoju podporu za posielanie smrtiacich zbraní na Ukrajinu. Pochvalné slová senátora Johna McCaina pre Cartera nie sú dobrým znamením, ako keď nový tajomník dá odporúčania aby USA boli opatrnejšie keď začínajú nové intervencie.

Súvisiace:

Ron Paul: Prečo sa nehovorí o nákladoch na vojnu v Sýrii

Ron Paul: „Nemáme demokraciu…Politický systém USA je monopol“

Ako sa naďalej pohybujeme na pokraji ekonomickej katastrofy, intervencionisti vo Washingtone nevykazujú žiadne známky spomaľovania. Dodatočné desiatky miliárd alebo viac, ktoré nás budú stáť tieto nové vojny, nebudú len oslabovať našu ekonomiku, ale v skutočnosti nás spravia ešte menej bezpečnými. Môže mi niekto ukázať na jeden úspech, ktorý mali intervencionisti v priebehu posledných 25 rokov?

Ako som povedal, tento militarizmus skončí jednou alebo druhou cestou.  Buď sa Američania dostatočne prebudia a budú požadovať ukončenie zahraničnej dobrodružnosti Washingtonu, alebo pôjdeme na mizinu a budeme schopní míňať doláre, ktoré budú nariadené vládou aby sa udržalo globálne americké impérium. 

Preložila: Jana Vdovjaková

Zdroj: FinancialSense

Facebook komentár