Za posledných 5 rokov, čo sledujeme 18 komodít, bol práve jačmeň tou najvýkonnejšou. Stúpol o 180%, čím porazil zlato so 170% a striebro so 150%. Ale prečo namietať? Ceny takmer všetkých komodít tak urobili, na rozdiel od papierových aktív. A možno, že by aj mali, keďže skutočné aktíva vyžadujú na produkciu skutočnú prácu a pre svet sú nevyhnuteľné.

Papierové  aktíva sú dnes chtiac-nechtiac tvorené v hojnosti a bez obmedzenia. Skutočne niekto verí tomu, že bude Facebook stále existovať ako zmysluplný podnik aj o ďalšiu dekádu? Pachinko stroje boli tiež kedysi výstrelok sociálnej siete a tiež vymizli. Svet potrebuje na prežitie jačmeň a iné agro-potraviny, FarmVille-om si človek moc nepomôže.  

Vyššie uvedený  graf ukazuje návratnosti Agro-komodít a S&P 500 za posledných 5 rokov. Dominancia zelených stĺpčekov je jasne evidentná aj pre analytika hedge fondu. Mimochodom, červenú pre akciový trh sme zvolili preto, že za poslednú dekádu míňal a generoval viac strát, ako zarábal.

Za posledných 5 rokov iba jedna z agro-komodít, ktoré sme sledovali si viedla horšie ako S&P 500. Boli to vajcia. Tie však slúžia viacerých užitočným účelom. Raňajky prídu na myseľ ako prvé. Na druhej strane zrejme papierové aktíva poskytujú málo hodnoty.

V grafe je však jeden zelený stĺpec v negatívnych číslach. Je to ten za posledný rok. Komodity prechádzali väčšinou času korekciou. Predpokladáme, že korekcia skončí budúcim týždňom. Rozmary globálneho počasia zrejme urýchlili koniec korekcie. Agro-potravinový cenový index je na 10-týždňovom maxime.  

Ako je z hore uvedeného grafu zrejmé, niektorí investori veľmi dobré rozoznali situáciu v agro-potravinách. Na tomto grafe je znázornená výkonnosť agro-potravinových vzoriek od začiatku roku 2012. ADY, čínska mliekarenská prevádzka očividne sklamala internetových „hejterov“. Posilnila veľmi silno a s masívnym objemom. Zdá sa, že Číňania budú pravdepodobne aj naďalej piť mlieko, veľa mlieka.

Ošípaným (HOGS) sa takisto po vstupe do nového raka darilo. Hogs produkujú kvalitné bravčové produkty pre maloobchodné predajne potravín v Číne. Táto spoločnosť zrejme ošípaným rozumie, podľa toho čo zas uviedli na svojej stránke, že poznajú vyše 200 spôsobov, ako ho naporcovať.

Nasledujúca dekáda môže byť najlepšia v Agro-potravinách. V minimálne jednom prípade príde v najbližších 12-24 mesiacoch k veľkej korekcii, ktorá bude zameraná na populárne zrniny. Ak by došlo k tomuto vývoju, znamenal by započatie 5. Vlny v agro-komoditách. Ako to už poznáme v zlate a striebre, 5. Vlna je vhodná pre investorov.  

Zdroj: Agri-Food Value View

Facebook komentár