India-nie-je-jedina-ktora-zakazuje-vyvoz-potravin-Tu-su-dalsie-krajiny

India zakázala vývoz pšenice a stala sa tak poslednou krajinou, ktorá tak urobila, keďže cena obilia v priebehu tohto roka prudko vzrástla, čiastočne v dôsledku rusko-ukrajinskej vojny.

Vojna vyvolala obrovský nárast cien pšenice, pričom Rusko a Ukrajina patria medzi najväčších vývozcov tejto komodity. Podľa Svetovej banky obe krajiny predstavujú 29 % svetového exportu pšenice.

Ceny pšenice po tomto vyhlásení Indie za pár dní vzrástli okolo 6 %.

Medzinárodný inštitút pre výskum potravinovej politiky (IFPRI), v aprílovom vyhlásení uviedol: „Vzhľadom na to, že ceny potravín boli už v minulom roku na vysokých úrovniach, v dôsledku prerušenia dodávateľského reťazca súvisiaceho s pandémiou COVID a znížených výnosov z dôvodu sucha v minulom roku, ruská invázia tak prišla naozaj v zlom čase, čo sa týka celosvetových trhov potravín.“

Think-tank Petersonovho inštitútu pre medzinárodnú ekonómiu so sídlom vo Washingtone v nedávnej poznámke dodal, že ruská vojna proti Ukrajine si „v regióne vyžiadala šokujúcu daň,“ … “Prispelo to aj k celosvetovej potravinovej kríze, keďže Rusko blokuje vývoz životne dôležitých hnojív, ktoré potrebujú farmári v iných častiach sveta, a úloha Ukrajiny ako zásobárne obilníc pre Afriku a Blízky východ bola zničená.”

Graf: Celosvetové ceny pšenice od ruskej invázie na Ukrajinu
India-nie-je-jedina-ktora-zakazuje-vyvoz-potravin-Tu-su-dalsie-krajiny-graf

International Food Policy Research Institute uvádza, že Rusko a Ukrajina patria medzi päť najväčších svetových exportérov mnohých dôležitých obilnín a olejnín, ako je jačmeň, slnečnica a slnečnicový olej, ako aj kukurica.

India nie je samotnou. Vývoz pšenice okrem Ruska a Ukrajiny zakázali aj Egypt, Kazachstan, Kosovo a Srbsko.

Obavy z inflácie a potravinovej bezpečnosti

A nejde len o pšenicu. Mnohé krajiny tiež zaviedli zákaz vývozu iných potravín, keďže celosvetová inflácia v dôsledku ukrajinskej krízy prudko vzrástla.

Ceny širokej škály iných potravinárskych výrobkov prudko vzrástli, čo ešte viac prispelo k celosvetovo rastúcej inflácii. Niektoré z týchto produktov zahŕňajú slnečnicový olej, palmový olej, hnojivá a obilniny.

Okrem rastúcich cien potravín je neistá aj ponuka mnohých potravinárskych výrobkov.

Ukrajina nebola schopná vyvážať obilie, hnojivá a rastlinný olej, pričom konflikt ničí aj polia s plodinami a bráni normálnej sezóne v rámci výsadby. Vláda taktiež obvinila Rusko z krádeže niekoľkých stoviek tisíc metrických ton obilia a ich ďalšieho predaja. Ruské ministerstvo zahraničných vecí okamžite neodpovedalo na žiadosť o komentár.

Analytici z IFPRI – Joseph Glauber, David Laborde a Abdullah Mamun, napísali: “Keďže vojna pokračuje, rastie pravdepodobnosť, že nedostatok potravín, najmä obilnín a rastlinných olejov, bude akútny, čo povedie viac krajín k tomu, aby sa obrátili na obmedzenia obchodu.”

Podľa novín Financial Times, skupina 7 priemyselných krajín nedávno vydala varovanie pred rizikom svetovej hladovej krízy, pokiaľ Rusko nezruší blokádu ukrajinského obilia, ktoré momentálne uviazlo v ukrajinských prístavoch.

Krajiny zakazujúce vývoz potravín

Tu je zoznam krajín, ktoré zakázali vývoz potravín v mesiacoch po začiatku rusko-ukrajinskej vojny, podľa aktuálneho systému, vyvinutého Medzinárodným inštitútom pre výskum potravinovej politiky.

India-nie-je-jedina-ktora-zakazuje-vyvoz-potravin-Tu-su-dalsie-krajiny-zoznam

Podľa správ miestnych médií, India uviedla, že zakazuje vývoz pšenice, “aby sa zabezpečila celková potravinová bezpečnosť krajiny”.

Medzi ďalšie krajiny, ktoré nedávno zaviedli zákaz vývozu potravín, patrí Indonézia, ktorá obmedzila vývoz palmového oleja, kľúčovej zložky používanej v mnohých potravinách, ako aj nepotravinových výrobkoch.

Podobne ako v Indii, Indonézia uviedla potrebu zabezpečiť dostupnosť potravín na domácom trhu po tom, čo celosvetová potravinová inflácia po vojne vystrelila na rekordné maximá. Indonézia predstavuje viac ako polovicu svetových zásob palmového oleja.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNCB

Facebook komentár