Steve Jobs odfotený v roku 2010.

Steve Jobs odfotený v roku 2010.

Lisa Brennan-Jobsová, ktorá je dcérou spoluzakladateľa spoločnosti Apple – Steva Jobsa, napísala knihu o živote so svojím svetoznámym otcom a to, čo odhalila, znie úplne brutálne.

Jej matka Chrisann Brennanová, ktorá už v tom čase s Jobsom nežila, opakovane žiadala spoluzakladateľa technologickej spoločnosti, aby jej a ich dcére kúpil istý dom. Jobs namiesto toho “súhlasil, že bol tento dom naozaj pekný” a následne ho kúpil sebe a svojej novej partnerke Laurene Powell Jobsovej.

Udalosť popísal denník New York Times, ktorý získal kópiu knihy s názvom “Small Fry” pred jej publikovaním a urobil s Brennan-Jobsovou rozhovor o jej vzťahu s otcom.

Škaredé detaily o ich vzťahu boli známe už roky. Jobs raz dokonca tvrdil, že Lisa nie je jeho dcéra a odmietol platiť výživné, až kým mu to súd nenariadil. Ale kniha, ktorú detailne opisuje rozhovor v New York Times, ponúka doteraz nevídaný pohľad do Jobsovej domácnosti v čase, keď tu Lisa vyrastala. Zahŕňa tiež niekoľko rušivých rodičovských praktík, ktoré legendárny podnikateľ používal.

Súvisiace: Pred 20 rokmi si Apple najala Steva Jobsa kúpou jeho startupu

Brennan-Jobsová ale nechcela, aby bol článok odsudzujúci a zdôraznila novinám, že svojmu otcovi odpustila a želá si, aby sa kládol dôraz na jeho lepšiu stránku. Niekoľko krát zopakovala: “Nepodarilo sa mi plne ukázať jeho láskavosť a radosť? Láskavosť môjho otca a moju vlastnú neskonalú radosť z toho, keď som s ním trávila čas počas jeho svetlých chvíľ?”

Detaily opisované v knihe sú aj tak alarmujúce. Jobs pri jednom incidente údajne odmietol zapnúť kúrenie v izbe svojej dcéry, aby jej ukázal správny hodnotový rebríček.

Inokedy sa zas Jobs správal pred svojou dcérou nevhodne s Powel Jobsovou. V New York Times sa písalo:

Slečna Brennan-Jobsová opísala, ako raz objímal slečnu Powel Jobsovú, išiel ju pobozkať, snažil sa pritom chytiť ju za prsia a svoju ruku posúval smerom hore po jej stehnách, pričom teatrálne stenal.

Keď sa slečna Brennan-Jobsová snažila opustiť miestnosť, Jobs ju zastavil slovami: “Hej, Lis, ostaň tu. Máme tu predsa rodinnú chvíľku. Je dôležité, aby si sa snažila byť súčasťou tejto rodiny.” Lisa ďalej rozprávala: “Ticho som sedela a pozerala bokom, kým on stenal a vlnil sa.”

Staršia fotka Lisy Brennan-Jobsovej.

Staršia fotka Lisy Brennan-Jobsovej.

Úryvok publikovaný v časopise Vanity Fair detailnejšie popisuje odcudzenie, ktoré Brennan-Jobsová, ktorá má dnes 40 rokov, cítila, keď vyrastala pri Jobsovi. Lisa napísala: “Dnes vidím, že sme boli na križovatke, kde sa naše ciele rozchádzali. Pre neho som bola škvrna na žiarivom vzostupe, keďže náš príbeh nepasoval do rozprávky o veľkosti a cnosti, ktorú sa snažil o sebe vytvoriť.”

“Moja existencia ruinovala jeho sen. Pre mňa to bolo naopak: čím bližšie som k nemu bola, tým som sa cítila menej opustená. Bol súčasťou môjho sveta a dostával ma bližšie k svetlu.”

Raz počula svoju mamu hovoriť o tom, ako si Jobs vždy kúpi nové Porsche, keď to staré poškrabe. Neskôr sa ho opýtala, či by jej jedno nedal, keď “s ním skončí”.

Súvisiace: Tretí zakladateľ firmy Apple, ktorý prišiel o bohatstvo

Jeho odpoveď bola zarážajúca: “Ty nedostaneš nič… Rozumela si? Vôbec nič.” Brennan-Jobsová nakoniec získala pozoruhodné dedičstvo.

Powell Jobsová a Jobsova sestra Mona Simpsonová vo vyhlásení povedali: “Lisa je súčasťou našej rodiny a jej knihu, ktorá sa líši od našich spomienok na tie časy, sme čítali so smútkom. Portrét Steva ako otca a manžela nie je taký, ako sme ho poznali my. Steve miloval Lisu a ľutoval, že nebol otcom, akým mal byť v jej ranom detstve. Pre Steva bolo veľkým potešením mať Lisu doma počas posledných dní jeho života a sme všetci vďační za roky, ktoré sme strávili spolu ako rodina.”

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: NYTimes, VanityFair

Facebook komentár