Apple je najhodnotnejšia spoločnosť na svete a má dostatok hotovosti aby to dokázala.

Ešte pred tým ako iPhone oživil spoločnosť v roku 2007, mala Apple bohatú históriu plnú príbehov, ako jedna z prvých spoločností, ktoré v Silicon Valley narástli do obrovskej veľkosti.

Tu uvádzame 16 detailov, ktoré ste o Apple pravdepodobne nevedeli, od jej kolekcie oblečenia k Billovi Gatesovi a jeho finančným ťažkostiam.

Súvisiace: Kde spoločnosť Apple naozaj zarába svoje peniaze


1) Apple bola založená 1. apríla – na deň bláznov – v roku 1976. Až z biografie o Steve Jobsovi, ktorá vyšla v roku 2011 po jeho smrti sme zistili ako vznikol názov spoločnosti: Vysvitlo, že Steve Jobs držal frutariánsku diétu a vskutočnosti mal rád jablká.

2) Apple mal tretieho spoluzakladateľa menom Ronald Wayne, ktorý opustil spoločnosť za menej ako rok, v roku 1977. Wayne navrhol prvé logo spoločnosti, pozri nižšie. Nakoniec ho predával Jobsovi a Wozniakovi za  $800.

3) Prvý počítač Apple, Apple 1, bola v podstate stavebnica “urob si sám”, ktorý vyžadoval od ľudí aby si vyrobili vlastnú skrinku. Predával sa za diabolských $666.66.

Súvisiace: Priemerný vek zamestnancov Facebooku v porovnaní s HP, IBM, Apple…

4) Ak ste si kúpili 100 akcií Apple po $22 pri ich emisii v roku 1980 IPO, dnes by každá mala hodnotu približne $600,00 – pred rozdelením dividend.

Prepočty prevzaté od Forbes.

5) Začiatkom 80-tych rokov,viedol Steve Jobs návrh Apple Lisa, prvý počítač s grafickým periférnym zariadením pre užívateľa. Projekt bol zrušený z dôvodu jeho vysokej ceny.

6) Najznámejšia reklama z roku 1984 predstavuje prvý počítač Macintosh, ktorá bola vypustená v januári 1984 počas  Super Bowl XVIII, bola režírovaná Ridley Scottom — ten istý režisér režíroval filmy “Alien,” “Blade Runner,” a “The Martian.”
 

7) Rivalita medzi Steve Jobsom a Bill Gatesom začala v roku 1983, keď sa Microsoft podielal na výrobe programov pre Macintosh potom ako predstavil svoj vlastný operačný systém Microsoft Windows – priamy konkurent k Macu.

Súvisiace: Apple práve priznal, že Microsoft má pravdu

8) V roku 1985, Steve Jobs sa pokúsil o odvolanie CEO Apple – Johna Sculleyho. Namiesto toho predstavenstvo zbavilo Jobsa všetkých jeho orávnení. Jobs skončil odstúpením a založil vlastnú spoločnosť NeXT.

9) V 80-tych a 90-tych rokoch, tvárou v tvár sústavnému znižovaniu predaju Macov, Apple skúšala robiť všetko od digitálnych fotoaparátov, ako Apple QuickTake, … (Viac na – 10 najhorších produktov spoločnosti Apple všetkých čias)

10) … až po oblečenie. Vážne.

11) Keď sa Steve Jobs vrátil do Apple ako CEO (generálny riaditeľ) v roku 1997, bola spoločnosť v takom zlom stave, že jeho prvá poznámka v Macworld zahŕňala novinku, že Microsoft investoval $150 milliónov do spoločnosti —prezentované gigantickým videom Billa Gatesa, ktoré sa týčilo nad zhromaždením. “Potrebujeme každú pomoc, ktorú môžeme dostať,” povedal Jobs, aby zabránil vypískaniu z auditória.

Súvisiace: Ako manželia z akcií spoločnosti Apple zarobili takmer $ 1 milión

12) V skutočnosti v roku 1997 bola finančná situácia Apple taká zlá, že CEO spoločnosti DELL a jeho zakladateľ Michael Dell, jeden z najväčších partnerov Microsoftu sa pri jednej z príležitostí nechal počuť, že keby on bola na mieste Steva Jobsa, tak by spoločnosť zavrel a vrátil peniaze akcionárom.”

Bill Gates s Michael Dellom a Craig Barrettom.

13) Ale začiatkom roku 1998, ešte v pôvodnom Macworld Expo v San Franciscu, Jobs ukončil svoje poznámky s prvou z najznámejších čoskoro-najrozšírenejší “Ešte Jedna Vec” oznámenie: Vďaka úsiliu Steva Jobsa na  opätovné zameranie sa spoločnosti na Mac a pomoci Microsoftu, bola Apple konečne zase zisková.

14) Jeden z prvých počinov Steva Jobsa v pozícii CEO bol zákaz zvierat v the Apple campus. Ako protihodnotu poskytol zamestnancom lepšie jedlo v kaviarni.

Nová kaviareň Apple – Caffè Macs.

15) Písmeno “i” v zariadeniach z roku 1998 “iMac” je označenie pre “internet,”pretože boli potrebné iba 2 kroky na pripojenie sa na web, v prípade, že by ste sa čudovali. Avšak Apple tiež tvrdí, že to znamená “individualitu” a “inováciu.” spôsob pomenovávania zostal zachovaný aj pri iPhonoch a iPadoch.

Súvisiace: Koľko na jedného zamestnanca zarábajú Apple, Google alebo Microsoft

16) V roku 2011 Apple rozvíril verejnú mienku, keď bola zverejnená informácia, že má väčšiu hotovosť v banke ako samotná Ministerstvo financií USA.

Preložil: Vladimír Klein

Zdroj: Macworld.co.uk, NetworkWorld, Quora

Facebook komentár