Či sa Vám to páči alebo nie, Microsoft je všade.

Od jeho začiatku ako super horúceho startup-u v 70tych rokoch až po obsadenie sveta v rokoch 90tych až po jeho znovuzrodenie pod vedením CEO Satya Nadella, Microsoft má dlhý príbeh popri počítačoch samotných.

Ale koľko toho v skutočnosti o firme Microsoft-e viete?

Tu je 18 faktov, ktoré ste pravdepodobne o najväčšom mene v pc biznise nevedeli.

1. Ak by ste si kúpili 13.3.1986 jednu akciu Microsoftu pri ich vydaní za $21, IPO, jej dnešná hodnota by bola $14 990. To je viac ako 71 283% ročný nárast počas 30 rokov.


Súvisiace: Microsoft vyvíja úsilie najať ľudí s autizmom

2. V skutočnosti, v roku 1987, vo veku 31 rokov, sa spoluzakladateľ Microsoft-u Bill Gates stal najmladším miliardárom v histórii. V roku 1995 sa stal najbohatším mužom sveta s majetkom v čistej hodnote $12.9 miliárd.


3. Analytici odhadovali, že explozívny nárast Microsoft-u vytvorili najmenje ďalších dvoch miliardárov a viac ako 12,000 millionárov. Ak bývalý CEO Steve Ballmer, ktorý kúpil Clippers za $2 miliardy v roku 2014.


4. V roku 1988, Gates si kúpil jeho 66,000-štvorcových stôp veľkú “Xanadu 2.0” nehnuteľnosť v Medine, vo Washingtone, za $2 millióny. Dnes by sme odhadovali cenu na $123 milliónov.


5. Spoluzakladatelia Microsoft-u Bill Gates a Paul Allen navrhli prvé logo spoločnosti za menej ako deň. Veselé “O” sa volalo “blibbet.”


6. Známy hudobný skladateľ Brian Eno zložil populárny počiatočný sonet pre Windows, ktorý sa objevil vo Windows 95.

Súvisiace: Pozrite sa koľko na jedného zamestnanca zarábajú Apple, Google alebo Microsoft


7. V skutočnosti, Windows 95 mal veľmi úzky vzťah s hudbou: skladba od The Rolling Stones’ “Start Me Up” bola oficiálnou hudbou pre rôzne témy, a exkluzívna CD verzia bola s videom pre Weezerovu “Buddy Holly.”


8. Prvá omračujúca aplikácia od Microsoft-u bol Microsoft Excel, ktorá zosadila z trónu šamiónov ako boli Apple VisiCalc a Lotus 1-2-3.  Bez Excelu už nič iné nebolo možné.


9. Od zamestnancov Microsoft-u sa očakáva, že na výročia prinesú do kancelárií M&Ms aby sa podieľali na ich pracovných výročiach – tradícia je pol kila za každý odpracovaný rok v spoločnosti.


10. Microsoft vlastní 48 313 patentov, vrátane patentu na veselý futuristický “HoloLens 9 – holografická šošovka.”


 


11. V rokoch na prelome tisícročia, Bill Gates a Steve Ballmer často vystupovali v trápnych motivačných videách pre zamestnancov Microsoft-u, ako paródia na Austina Powersa.


12. Microsoft a Apple kedysi roky spolupracovali na vývoji softwaru ohľadom prvého počítaču Macintosh, pokým Microsoft neohlásil konkurenčný Windows, ktorý zapálil rivalitu medzi Bill Gatesom a Steve Jobsom, ktorá trvala desaťročia.

Súvisiace: Apple práve priznal, že Microsoft má pravdu

13. V roku 1994, Timex a Microsoft spoločne vytvorili hodinky Datalink 150. Prvé smart hodinky vôbec, predbiehajúc Apple o 12 rokov. To tiež vtedy nebolo až tak skvelé.


14. V roku 1997, Microsoft zachránil Apple pred takmer úplným krachom svojou investíciou $150 milliónov. Steve Jobs to oznámil na pódiu pri jeho prvom vystúpení ako Apple CEO.


15. Microsoft mal už dávno malo prototypy mnohých technológií, vrátane simultánneho prekladania, tabletovových počítačov, a internetom prepojených tv-hračiek, v skutočnosti Microsoft speňažil pojem “tablet”. Väčšina z týchto prototypov sa ale nedostalo na trh, and the ones that did flopped.

Súvisiace: Bill Gates: Do roku 2035 nebude žiadna chudobná krajina

16. Microsoft vytvoril hernú konzolu Xbox v roku 2001. “Xbox” je skratka pre “DirectX Box” — DirectX je jeden z hlavných programov v Microsoft Windows, ktorý je zodpovedný za skvelú grafiku.


17. V roku 1995, Microsoft vytvoril Bob-a, klientsku verziu Windows-u, ktorý bol ďaleko jednoduchší pre nových užívateľov a používanie ich počítačov, aby vyzeral ako dom s mnohými “izbami”. Bolo to však veľmi divné a rýchlo to bolo ukončené.
 

18. V roku 2010, Microsoft uviedol, že zamestnanci zadarmo vypili 23 miliónov poskytnutých nápojov vo firemnej kafetérii každý rok – najčastejčie mlieko a pomarančový džús.

Preložil: Vladimír Klein

Zdroj: TechTimes, Yahoo, TimesofIndia

Facebook komentár