Pred_20_rokmi_si_Apple_najala_Steva_Jobsa_kupou_jeho_startupu_2016

V spätnom pohľade, vyhodenie Steva Jobs zo spoločnosti Apple vyzeralo ako jeden z najväčších omylov všetkých čias.

Táto téma bola takmer vždy vo veľkej miere diskutovanou, avšak zdá sa, že po návrate Jobsa sa spoločnosti Apple podarilo stať sa jednou z najviac inovatívnych, výkonných a ziskových technologických spoločností všetkých čias.

Ale toto opätovné prijatie Steva Jobsa do Apple často čelí omnoho menšej miere pozornosti. Tento krok sa dokonca stal presne pred 20 rokmi (v utorok).

V tej dobe, tak 11-ročná spoločnosť Apple kúpila Jobsovu firmu – NeXT Software za 400 miliónov amerických dolárov.

Konkrétne Apple súhlasila, že za súkromne držanú spoločnosť zaplatí v hotovosti a akciách zhruba 350 miliónov dolárov a ďalších 50 miliónov dolárov bude slúžiť na krytie dlhov.

Ak by sme sa na to chceli pozrieť z hľadiska, ktoré je očistené o infláciu, 400 miliónov dolárov v roku 1996 by bolo v dnešnej dobe ocenených na zhruba 613 miliónov dolárov. A jednalo sa o spoločnosť, ktorá nebola považovaná za vo veľký komerčný úspech svojej doby. Drahé počítače spoločnosti NeXT sa nikdy dobre nepredávali a nakoniec opustila hardwarové podnikanie a sústredila sa na softvér.

Niektoré časti ďalšieho softvéru skončili v nasledujúcej generácii operačného systému Mac.

Keď Apple oznámila nákup, bolo nejasné, akú úlohu Jobs bude zohrávať. Spoločnosť iba uviedla, že bude sa bude hlásiť u generálneho riaditeľa a predsedu spoločnosti Apple – Gila Amelia.

Súvisiace:
Tretí zakladateľ firmy Apple, ktorý prišiel o bohatstvo
Ľudia boli prekvapený keď Steve Jobs ukázal, ako funguje Wi-Fi v roku 1999

Jobs však nebol postavený k tomu, aby sa hlásil u niekoho iného v spoločnosti, ktorú založil. V septembri, Amelio svoj post opustil a Jobs bol menovaný za dočasného generálneho riaditeľa (CEO). Potom “dočasný” bolo zmenené za “stály”. A povedzme, že zvyšok je história.

Len tak pre zábavu, tu je prvý odsek z tlačovej správy označujúcej, že firma Apple kupuje NeXT:

Apple Computer, Inc. dnes oznámila svoj zámer kúpiť NeXT Software Inc., v priateľskej akvizícií za 400 miliónov dolárov.

Po dokončení schvaľovacieho konania, všetky budúce produkty, služby a technologický výskum sa stanú súčasťou spoločnosti Apple Computer, Inc. Ako súčasť dohody, Steve Jobs bude zastávať úlohu predsedu predstavenstva a generálneho riaditeľa spoločnosti NeXT Software, čím sa vríti k firme Apple, ktorú spolu-založil v roku 1976 a bude podávať správy predsedovi spoločnosti Apple a CEO Dr. Gilbert F. Ameliovi.

A tu je vizuál, ktorý prišiel v tlačovej správe:
Pred_20_rokmi_si_Apple_najala_Steva_Jobsa_kupou_jeho_startupu_2016_next

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: ZDNet, Yahoo

Facebook komentár