Ľudia po celom svete za rok v priemere spotrebujú 75 libier (34 kilogramov) mäsa na osobu. S touto informáciou prišiel prieskum Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj. Zahŕňa bravčové, hydinové, hovädzie a baranie mäso. Keby to bolo všetko hovädzím mäsom, pre každého na Zemi by sa jednalo o 300 hamburgerov.

Samozrejme, že sa nejedná o rovnomerné rozdelenie po celej zemeguli: Niektoré krajiny sú domovom väčších mäsožravcov, ktorí jedia oveľa viac než tento celosvetový priemer, zatiaľ čo iní nejedia viac ako ekvivalent niekoľkých desiatok hamburgerov za rok:

Vysoké náklady na mäso znamenajú, že ľudia v rozvojových krajinách (z väčšej časti) jedia veľmi málo akéhokoľvek druhu mäsa. Kultúrne normy taktiež zohrávajú úlohu: V Indii, kde väčšina populácie je Hinduistami, kde vegetariánstvo je bežné.

Súvisiace: Toto je najdrahší steak na svete

V tomto poradí (z podmnožiny štátov, ku ktorým má OECD dáta), americké nadšenie pre jedenie mäsa vedia poraziť len Austrálčania – a to len o približne jeden malý hamburger na osobu, za rok:

Američania jedia zhruba o 20 libier (9 kg) menej mäsa na osobu za rok, než ich konzumovali zhruba pred desiatimi rokmi, kedy ich spotreba mäsa vrcholila; Stále je však dnes vyššia, než tomu bola v roku 1970.

Súvisiace: Ako štyri spoločnosti kontrolujú takmer všetko mäso ktoré jete

Napriek tomu druh mäsa, ktorému dávajú prednosť sa v priebehu času zmenilo, možno v reakcii na zdravie a životného prostredia obáv, spojených s hovädzím mäsom:

Pokračujúca chuť Američanov na mäso, konkrétne baranieho mäsa (žltá čiara v dolnej časti grafu) je však veľmi nízka.

Austrálčania, však rovnako ako Američania uprednostňujú predovšetkým hydinu a sú najväčším nadšencami baranieho mäsa na svete, keďže každým rokom v priemere spotrebujú 20 libier (9 kg) na osobu.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: OECD

Facebook komentár