Inflácia naprieč celým svetom rastie.

Inflácia naprieč celým svetom rastie.

Ceny rýchlo rastú naprieč obrovským rozsahom rozvinutého sveta, pričom inflácia v krajinách, ktoré patria do Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj, v apríli prudko stúpla na najvyššiu mieru od roku 2008.

V dnešnom dni organizácia so sídlom v Paríži uviedla, že zvýšenie cien energií v apríli podporilo priemernú ročnú infláciu v krajinách OECD na 3,3% v porovnaní s 2,4% v marci. To je najrýchlejšie tempo od októbra 2008, kedy celosvetová finančná kríza voči svetovému hospodárstvu spôsobila obrovský šok.

Ceny však po celom svete rastú, aj keď sa pozrieme na vylúčené volatilné náklady na potraviny a energiu. Ak sa tieto produkty z výpočtov vynechajú, inflácia stále dosahuje rast z marcových 1,8% na aprílových 2,4%.

Súvisiace: Rastúce ceny: Kľúčová metrika inflácie práve dosiahla 29-ročné maximum

Náhly príchod inflácie, v čase kedy ekonomiky po pandémii koronavírusov prechádzajú reštartom, pre tvorcov politík na celom svete predstavuje hlavnú výzvu. Rastúce ceny sú negatívnou správou pre kohokoľvek s fixným príjmom a centrálni bankári môžu byť v pokušení bojovať proti inflácii zvýšením úrokových sadzieb alebo zmenšením stimulačných programov.

Celosvetova-inflacia-od-roku-2008-nebola-tak-vysoko-graf

Ekonómovia sa zhodujú, že na ceny je vyvíjaný tlak. Neexistuje však konsenzus o tom, či je rastúca inflácia dočasným javom, ktorý slabne, keď sa ekonomiky a spotrebitelia prispôsobujú životu po pandémii, alebo či zvýšenie cien signalizuje začiatok udržateľného trendu s významnými dopadmi na zamestnacov a firmy.

Ceny rastú rôznym tempom v 38 krajinách OECD, ktoré spolu tvoria zhruba 60% podiel celosvetovej ekonomiky. V Spojených štátoch medziročná inflácia v apríli vzrástla na 4,2% z 2,6% v marci, zatiaľ čo hodnota inflácie v Kanade zrýchlila na 3,4% z 2,2%. V Európe počas mesiaca apríl došlo k miernejšiemu nárastu, keď sa inflácia zvýšila na 1,6% vo Veľkej Británii, 2% v Nemecku, 1,2% vo Francúzsku a 1,1% v Taliansku.

Existujú však náznaky, že ceny naďalej porastú. Podľa údajov zverejnených v utorok, rastúce ceny energií spôsobili, že inflácia v 19 krajinách, ktoré používajú euro, v vzrástla z 1,6% v apríli na 2% v máji a prekročila inflačný cieľ Európskej centrálnej banky „pod, ale v blízkosti hodnoty 2%“.

Súvisiace: Jamie Dimon: Niektorí Američania „nemajú chuť vrátiť sa do práce“

OECD očakáva, že nárast inflácie ustúpi do konca roka, keď sa dodávateľské reťazce narušené pandémiou dostanú späť a výrobná kapacita sa vráti do normálu. Keďže veľa ľudí stále nemá prácu, skupiny ekonómov neočakávajú, že dôjde k cyklu zvyšovania miezd a zvyšovania cien – napriek dôkazom o nedostatku pracovníkov v niektorých priemyselných odvetviach.

Nasledujúce mesiace by sa mohli ukázať ako rozhodujúce. Jednou z obáv je, že inflačné očakávania, tak zo strany podnikov, ako aj spotrebiteľov, v Spojených štátoch prudko rastú. Po desaťročiach tlmenej inflácie ľudia už neočakávajú, že ceny zostanú pod kontrolou.

Takéto zmeny v správaní sa môžu zmeniť na začarovaný kruh, v ktorom si podniky hromadia viac tovaru a spotrebitelia nakupujú výrobky skôr, ako ich potrebujú. To by iba posilnilo inflačné tlaky.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: WSJ

Facebook komentár