Spoločnosť Memphis Meats môže vyrábať rôzne druhy mäsa, vrátane kačice.

Spoločnosť Memphis Meats môže vyrábať rôzne druhy mäsa, vrátane kačice.

  • Spoločnosť Tyson Foods tento týždeň oznámila, že investovala kapitál do spoločnosti Memphis Meats.
  • Medzi investorov vrátane Billa Gates patrí taktiež Richard Branson a poľnohospodársky gigant Cargill.
  • Zástancovia rastlinného a laboratórne vyrábaného mäsa tvrdia, že je to ekologický priateľská náhrada tradičného mäsa.
  • Bezmäsitý priemysel na báze bielkovín očakáva celosvetový rast aj napriek tomu, že konzumácia mäsa v Spojených štátoch stále porastie.

Spoločnosť Tyson Foods, ktorá je jedným z najväčších výrobcov mäsa vo svete, hľadá niečo mimo klasického kuracieho a hovädzieho mäsa.

Začiatkom tohto týždňa spoločnosť oznámila, že investovala kapitál do spoločnosti Memphis Meat, ktorá v Silicon Valley začína vyrábať mäso v laboratóriách. Spoločnosť však nechce prezradiť hodnotu dohody, ktorá sa zameriava na vývoj týchto produktov.

Okrem spoločnosti Tyson Foods sa do zoznamu významných podporovateľov spoločnosti Memphis pridali aj Bill Gates, potravinový gigant Cargill a Richard Branson.

Vo februári v roku 2016, spoločnosť Memphis uviedla, že po prvýkrát vyrobila laboratórne karbonátky zo svalovej tkaniny kravy, ktorá bola vychovaná v sterilnom prostredí. V roku 2017 sa takto podarilo vyrobiť aj laboratórne kuracie a kačacie mäso. Tím spoločnosti uviedol, že v budúcnosti očakáva zníženie výrobných nákladov a svoje výrobky začne ponúkať verejnosti už v roku 2021.

Súvisiace: Krajiny, kde ľudia najviac konzumujú mäso

Toto nie je po prvýkrát čo spoločnosť Tyson podporila mäsový priemysel a jeho alternatívy. V roku 2016 kúpila 5% podiel v spoločnosti Beyond Meat, ktorá sa zaoberá vyrábaním hamburgerov, z kuracieho mäsa a klobás na rastlinnej báze.

Zástancovia potravín, ktorí napodobňujú mäso tvrdia, že táto ich alternatíva je šetrnejšia k životnému prostrediu, ako tradičné spôsoby farmárčenia z oblasti hospodárskych zvierat. Tradičná celosvetová výroba predstavuje 18% emisií skleníkových plynov a využíva ročne 47 000 štvorcových míľ pôdy a vyčerpá až 70% svetovej vody.

Spoločnosť Tyson Foods v posledných rokoch čelila obvineniam zo určovania cien a zneužívania kurčiat. Generálny riaditeľ Tom Hayes však uviedol, že spoločnosť sa zaviazala prispievať k udržateľnému potravinovému systému.

Očakáva sa, že mäsový priemysel založený na rastlinnej báze v budúcnosti čeliť rastu, aj napriek tomu, že spotreba červeného mäsa v Spojených štátoch sa počas roka 2018 môže dostať na najvyššiu hodnotu.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Reuters, WSJ

Facebook komentár