Niekoľko krajín počas tohto týždeň zakázalo dovoz brazílskeho mäsa potom, čo minulý piatok bola vykonaná policajná razia u niekoľkých výrobcov mäsa, ktorí údajne inšpektorom rozdávali úplatky ohľadom certifikácie mäsa, ktoré bolo buď zhnité alebo pokazené salmonelou.

Čína, Mexiko, Čile, Japonsko, Európska únia a Hong Kong prišli s rôznymi opatreniami pre zamedzenie importu brazílskeho mäso. V rámci tejto razie, brazílska vláda uzavrela 3 prevádzky a pozastavila vývozné povolenia pre 21 mäsokombinátov.

Neil Shearing, ktorý je hlavným ekonómom pre rozvíjajúce sa trhy v Capital Economics poznamenal: “To je tá posledná vec, ktorú ekonomika Brazílie potrebovala.”

Európska únia zakázala dovoz mäsa z akéhokoľvek továrne, ktorá by bola do prípadu zapletená. Čína, Čile a Hong Kong pozastavili celý dovoz mäsa z Brazílie.

Škandál – prezývaný “Carne Frac” alebo “Nevhodné mäso” – prichádza v období, kedy sa Brazília stále nachádza vo svojej najdlhšej recesií v histórii, je sužovaná ďalšími korupčnými škandálmi, politickou krízou a prudkým poklesom cien komodít.

Súvisiace: Krajiny, kde ľudia najviac konzumujú mäso

Brazília v minulom roku vyviezla mäso v hodnote 12,6 miliardy amerických dolárov, čo zároveň predstavuje jeden z najväčších vývozných artiklov krajiny. Tým je jedným z najväčších svetových vývozcov mäsa. Mäso tvorí základ brazílskeho stravy.

Podľa brazílskej Asociácie exportérov mäsa, v mäsovom priemysle okolo výroby pracuje až 6 miliónov Brazílčanov.

Shearing ďalej uvádza: “V nominálnej hodnote, by rozšírenie škandálu okolo vývoz mäsa v Brazílii jednoznačne mohlo vykoľajiť hospodárske oživenie krajiny.”

Najväčšie obavy sú sústredené okolo brazílskej hydiny, ale aj ďalšie krajiny nenechávajú nič na náhodu a dočasne zakázali dovoz všetkého mäsa z Brazílie.

Brazílska polícia v piatok uviedla, že časť z tohto mäsa skončila v školský jedálňach a bolo vidno dôkazy, že toto mäso malo namierené do Talianska a Španielska. Táto rozsiahla razia zahŕňala 1100 agentov, viac ako 300 súdnych príkazov a takmer 200 domových prehliadok.

Cez 30 federálnych inšpektorov z oblasti potravín je zároveň predmetom vyšetrovania.

Najväčší producenti mäsa v Brazílií – BRF a JBS boli súčasťou vykonanej razie.

Vo vyhlásení vydanom v piatok, JBS uviedla, že má plnú dôveru vo vlastné výrobné procesy a v integritu svojich produktov. Zdôraznila, že jeden z jej vypočutých zamestnancov nezohrával žiadnu strategickú úlohu v kvalite výrobkov alebo akýchkoľvek kontrolných procesov.

Brazilsky_skandal_pokazeneho_masa_sa_siri_po_celom_svete_2017

Brazílsky prezident Michel Temer (na fotografií) sa pokúsil obavy zmierniť. Cez víkend pozval veľvyslancov národov, ktoré ich mäso dovážajú, do brazílskeho steakhousu.

Temer obraňoval hygienické systémy Brazílie a označil ich za “veľmi prísne.”

Prezidentova administratíva ako znamenie silných bezpečnostných systémov v krajine, poukázala na aktuálne prebiehajúce vyšetrovanie. Potom, čo Južná Kórea svoje rozhodnutie o obmedzení brazílskeho mäsa zmenila, označili to za víťazstvo.

Súvisiace: Čo by sa stalo, keby celý svet prestal jesť mäso?

V Brazílií už je vidno určitý nepokoj, ako miestnymi komentátori tvrdia, že vláda si svojou nerozvážnosťou pohrávala s nebezpečným vplyvom a riskuje ohrozenie pracovných miest v priemysle.

Všetkých 21 producentov mäsa, ktorí sú predmetom vyšetrovania tvoria len veľmi malú časť z 5 000 zariadení, ktoré slúžia pre produkciu mäsa v Brazílií.

Najpopulárnejšie noviny Brazílie – Folha de Sao Paulo napísali: “Škodu je vidno,” … “Je povinnosťou federálnej polície aby vyšetrovanie dokončila s prísnosťou a rýchlosťou, ktorá nezbavuje ministerstvo poľnohospodárstva pochybenia … zároveň je dôležité obnovenie dôvery v oslabený federálny kontrolný systém.”

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: TheGuardin, Economist

Facebook komentár