Luxusný koncept od automobilky Renault - EZ-Ultimo.

Luxusný koncept od automobilky Renault – EZ-Ultimo.

Dlhý, nízky a zakryvený žiarivými zlatými farbami v tvare diamantu – koncept Renault EZ-Ultimo, predstavený na parížskom autosalóne, vyzerá rozdielne od akéhokoľvek automobilu, aký táto francúzska automobilka produkovala. Alebo, na rozdiel od akéhokoľvek vozidla, ktoré kedy vyrobila.

Dizajnér spoločnosti Renault, Stephane Janin poznamenal: “Pri pohľade na budúcnosť, v ktorej sú autonómne poháňané elektrické autá prenajímané na prepravu cestujúcich v okolí mesta, dizajnéri automobilky Renault predstavili najluxusnejšiu verziu takéhoto stroja. Mohol by ho vlastniť špičkový luxusný hotel, aby tak prevážal hostí na, ale aj z letiska. Alebo by si ho mohol prenajať pár na špeciálnu noc v meste.”

Dizajnéri z Renaultu skúmali niekoľko rôznych typov vozidiel bez vodiča. Na ženevskom autosalóne v marci spoločnosť Renault ukázala menej ozdobené vozidlo s názvom EZ Go. Skúmala myšlienku verejnej autonómnej dopravy. S jednoduchými sedadlami a obrovskými oknami by to mohlo priniesť lacnú jazdu po meste.

Na druhej strane v EZ-Ultimo, vie byť niekoľko ľudí ukrytých za oknami z mriežok, pokrytými žiarivými farebnými diamantovými tvarmi, čo vyzerá ako rybia šupina. Profil automobilu je nízky a elegantný.

Janin ďalej poznamenal: “Mohlo byť oveľa jednoduchším, ale chceli sme vytvoriť umelecké dielo.”

Cestujúci môžu vidieť von, ale nikto ich zvonku neuvidí. Technologicko-barokový exteriér EZ-Ultimo ukrýva futuristický interiér fajčiarskeho salónika s drevom, tmavozelenou kožou a mramorovými povrchmi.

Namiesto toho, aby sme sa ako inšpiráciu pri vytváraní interiéru obzerali po luxusných automobiloch, sa dizajnéri obrátili na špičkové boutique hotely.

Interiér EZ-Ultimo je navrhnutý tak, aby bol futuristický, ale pôsobil relaxačne a upokojujúco.

Interiér EZ-Ultimo je navrhnutý tak, aby bol futuristický, ale pôsobil relaxačne a upokojujúco.

 

Janin ďalej uviedol: “Máme v Paríži šťastie, že je tu vidno mnoho nových projektov [butikových hotelov] a šli sme do mnohých z nich pozrieť.”

Vzhľadom na to, že vozidlo je samoriadiace, dizajnéri boli oslobodení od vytvárania tradičného automobilového interiéru so zameraním na kabínu, ktorá smeruje dopredu. Namiesto toho sedadlá cestujúci sú nasmerované k sebe a sú doplnené vhodným kancelárskym nábytkom vrátane kresiel.

Keďže ide o koncepčné vozidlo, dizajnéri mali oveľa väčšiu slobodu, než keby pracovali na vozidle, ktoré by malo spĺňať požiadavky reálneho sveta. Vzhľadom na to, ako napríklad jeho objem, EZ-Ultimo jednoznačne dlho nebude môcť jazdiť na skutočných cestách.

EZ-Ultimo bol navrhnutý ulicami v Paríži.

EZ-Ultimo bol navrhnutý ulicami v Paríži.

 

Podľa Janina, vozidlo aj napriek tomu navrhuje niektoré všeobecné možnosti pre rýchlo sa blížiaci svet, v ktorom automobily preberajú nové úlohy, pretože ľudia sú oslobodení od toho, aby ich museli kontrolovať. EZ-Ultimo je napriek svojmu bohatému dizajnu navrhnutý tak, aby bol cenovo prijateľný – prinajmenšom na krátke časové obdobie – takmer každému.

Vozidlo bolo odhalené v roku, kedy Renault oslávil 120. výročie svojho založenia bratmi Louisom, Marcelom a Fernandom Renaultovými (1898). Ich iniciály, LMFR, sú vytlačené vo vnútri automobilu. V súčasnosti je automobilka súčasťou Aliancie Renault-Nissan-Mitsubishi. Minulý rok Aliancia oznámila program na užšiu spoluprácu na elektrických a autonómnych vozidlách.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Renault, Autoblog

Facebook komentár