Ford_prave_v_samoriadiacich_automobiloch_investovala_az_1_mld_2017

Závody pre vybudovanie samoriadiach automobilov je čím ďalej tým intenzívnejšie, ale aj drahšie.

Ford na konci tohto týždňa oznámila, že do jedného startupu bude počas 5 rokoch investovať až 1 miliardu amerických dolárov. Argo AI je vedená veteránmi zo spoločností Google a Uber sa spojí so súčasným tímom automobilky Ford, ktorý bude úplne samostatne vyvíjať samoriadiaci automobil.

Ide o najnovšiu vysoko hodnotenú investíciu, ktorú vykonala jedna z hlavných automobilka v oblasti samoriadiacich vozidiel.

Takmer pred rokom, General Motors oznámila investíciu v hodnote 1 miliardy dolárov, kde získala spoločnosť Cruise Automation. Počas minulo-ročného augusta, Uber minula 680 miliónov dolárov za firmu Otto, ktorá jej má pomôcť uviesť do prevádzky samoriadiace automobily pod vedením bývalých inžinierov z firmy Google. Táto spoločnosť dokonca pred rokom ani neexistovala.

Argo AI je startupom, ktorý ani nevykonáva verejné oznámenia. Ak automobilka Ford nezískala celý startup, určite sa stala väčšinovým akcionárom. Vývojári Argo AI budú môcť získať akcie spoločnosti, čo by jej malo pomôcť prilákať talenty. Podobné opatrenia ponúkajú aj ďalšie spoločnosti, keďže sa snažia získať čo najviac kvalifikovaných zamestnancov, uprostred intenzívnej konkurencie.

Keď Google v decembri minulého roka predstavila svoj projekt okolo samoriadiacich automobilov – Waymo, CEO John Krafcik povedal, že nové usporiadanie by mu pomohli lepšie zladiť stimuly pre zamestnancov.

Súvisiace:
Google: Z čoho je väčšina ľudí prekvapených pri jazde v samo-riadiacom automobile
Dáta v automobiloch by mohli mať do roku 2030 hodnotu až $ 750 miliárd

Argo AI plánuje mať do konca roka 200 zamestnancov. Budú rozdelené medzi Silicon Valley, Michigan a Pittsburgh.

CEO startupu Argo AI – Bryan Salesky strávil 3 roky prácou pre automobilový program spoločnosti Google, okolo samoriadiacich systémov. Odišiel v roku 2016. Jeho spoluzakladateľ, Peter Rander strávil takmer dva roky pracovaním v autonómnom tíme spoločnosti Uber v Pittsburghu.

Odborníci už dlho varujú, že staršie automobilky, ako je Ford čelia rozsiahlym rizikám od technologických spoločností ako je Google. Technologické spoločnosti majú odborné znalosti okolo softvéru, ktoré sú nevyhnutné pre vytvorenie bezpečnej samoriadiacej jazdy autom.

Negatívny scenár pre automobilky predstavuje príbeh spoločnosti Nokia, ktorá bola svetovým lídrom v oblasti mobilných telefónov – kým Apple nepredstavil iPhone. Nokia následne nebola schopná držaťkrok s revolúciou v oblasti smartphonov, na základe čoho všetkým tieto zisky sa podarilo získať titanom zo SiIlicon Valley – Apple a Google.

Ford je zjavne ochotná minúť veľké množstvo finančných prostriedkov, aby takému osudu zabránila.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Bloomberg, Reuters

Facebook komentár