Automobilka_Renault_zrusi_14600_pracovnych_miest

Automobilka Renault ruší 14 600 pracovných miest v rámci generálnej reorganizácie, ktorá má znížiť náklady a pomôcť francúzskej automobilke prežiť pandémiu koronavírusov. Vo Francúzsku bude odstránených okolo 4 600 pozícií a na ďalších trhoch ďalších 10 000.

Spoločnosť oznámila, že v nasledujúcich troch rokoch zníži fixné náklady o viac ako 2 miliardy eur (2,2 miliardy dolárov). Do roku 2024 plánuje tiež znížiť počet vyrobených áut zo 4 miliónov na 3,3 milióna a v Číne zastaví predaj vozidiel značky Renault. Realizácia plánu bude stáť zhruba 1,2 miliardy eur (1,3 miliardy dolárov).

Súvisiace: Francúzsky premiér varuje, že Renault by bez pomoci vlády mohol „skončiť“

Renault je súčasťou najväčšej svetovej aliancie na výrobu automobilov spolu s firmami Nissan a Mitsubishi. Začiatkom tohto týždňa spoločnosti oznámili, že vyrobia menej modelov, preskupia výrobné zariadenia a zamerajú sa na existujúce geografické a technologické silné stránky každého výrobcu automobilov, keďže sa v dôsledku pandémie koronavírusu snažia znížiť náklady.

Spoločnosť Renault uviedla, že zmeny sú potrebné z dôvodu spomalenia globálneho automobilového trhu, rozsahu hospodárskeho poklesu spôsobeného pandémiou, ako aj prísnejších emisných noriem. Spoločnosť mala už pred koronavírusmi problémy a vykázala najhoršiu finančnú výkonnosť za posledných desať rokov, keďže čistý zisk klesol o 99% na len 19 miliónov eur (21 miliónov dolárov).

Generálny riaditeľ – Clotilde Delbos dnes poznamenal: “Kríza z dôvodu pandémie existujúcu situáciu len zhoršila,” … „Toto nepriaznivé ekonomické prostredie ukázalo hranice nášho obchodného modelu, ktorý stavil na bezprecedentný rast trhu v rámci rozvíjajúcich sa trhoch, a teda na rekordný predaj.“

Akcie spoločnosti Renault v roku prepadli takmer o 50% a spoločnosť rokuje s francúzskou vládou, ktorá vlastní 15% podiel, ohľadom podmienok pre pôžičky vo výške 5 miliárd eur (5,4 miliárd dolárov). Pod bývalým generálnym riaditeľom Carlosom Ghosnom sa automobilka usilovala o agresívnu expanzívnu stratégiu, ktorá sa snažila zvýšiť objem predaja prostredníctvom toho, čo Delbos označila za „rôznorodú, komplexnú a nákladnú zostavu“.

Delbos ďalej uviedol: „Aktuálne za túto stratégiu musíme zaplatiť,“ … „Naše neustále rastúce náklady a štrukturálne náklady sú stanovené pre rast, ktorý nebol uskutočnený.“

Automobilka Renault zníži náklady v oblasti strojárstva, výroby, predaja a správy. Spoločnosť, ktorá po celom svete zamestnáva 180 000 ľudí, uviedla, že začne diskusie s odbormi ohľadom reštrukturalizácie niektorých závodov vo Francúzsku.

Predseda Jean-Dominique Senard vo vyhlásení uviedol: „Plánované zmeny sú zásadné pre zabezpečenie udržateľnosti spoločnosti a jej rozvoja z dlhodobého hľadiska.“

Výrobcovia sa nachádzajú uprostred bolestivého celosvetového poklesu, pričom (po rekordnom roku 2017) predaje zaznamenali pokles v každom z posledných dvoch rokov. Pandémia koronavírusom prehĺbila prepad, čím priemysel čelí ďalšej obrovskej výzve v rámci prechodu z motorov s vnútorným spaľovaním na elektrické, s cieľom riešiť klimatickú krízu.

Súvisiace: Automobilový sektor čelí jednej z najväčších krízy v histórií

V utorok francúzsky prezident Emmanuel Macron oznámil balík pomoci pre automobilový priemysel krajiny vo výške 8,8 miliárd dolárov. Luca de Meo, ktorý predtým pôsobil ako prezident značky zo skupiny Volkswagen – SEAT, začína pôsobiť ako nový generálny riaditeľ firmy Renault od 1. júla.

Rozhodnutie ohľadom odchodu značky Renault z Číny je súčasťou novej stratégie Aliancie, ktorá každému členovi umožní prevziať vedenie v konkrétnych geografických oblastiach, zatiaľ čo ostatní ho budú podporovať. Nissan bude mať vedúcu pozíciu v Severnej Amerike, na Blízkom východe a na kľúčových trhoch v Ázii vrátane Číny a Japonska. Renault zaujme prvé miesto v Európe a Južnej Amerike, zatiaľ čo Mitsubishi boli pridelené časti juhovýchodnej Ázie a Oceánie.

Vo štvrtok spoločnosť Nissan oznámila, že v rámci generálnej opravy zníži výrobnú kapacitu o 20% a zatvorí závod v Španielsku.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: WSJ

Facebook komentár