Najvacsia-svetova-spolocnost-v-oblasti-kontajnerovej-dopravy-zaznamenala-prudky-narast-zisku

Maersk, ktorá je najväčšou spoločnosťou zaoberajúca sa prepravou kontajnerov na svete, v druhom štvrťroku zaznamenala prudký nárast ziskov, pretože obmedzenia a veľký nedostatok služieb aj naďalej zvyšujú sadzby za prepravu.

Spoločnosť v piatok oznámila zisk pred úrokmi, zdanením, odpismi a amortizáciou (EBITDA) na hodnote 5,1 miliardy dolárov, čo predstavuje 200% nárast z 1,7 miliardy dolárov vykázaných v rovnakom období minulého roka. Tržby sa zvýšili takmer o 60% na 14,2 miliardy dolárov.

Sadzby za prepravu kontajnerov sa prudko zvýšili, keď sa globálna ekonomika odrazila z pandémie Covid-19 a zotavil sa aj dopyt po komoditách, pričom nedostatok kontajnerov vyvíjal tlak na dodávateľské reťazce. Nedávno kombinácia rastúcich objednávok od maloobchodníkov a pomalších možností v dôsledku prepuknutia pandémie Covid-19 v niekoľkých krajinách ceny ešte viac navýšil.

Riaditeľ spoločnosti – Skou poznamenal: “V súčasnej dobe v rámci kontajnerovej dopravy je vidno rozsiahly nesplnený dopyt.” Celosvetová kapacita nie je schopná obslúžiť všetok dopyt a práve to vedie k zvyšovaniu sadzieb za prepravu.“

“Zároveň sme čelili problémom ohľadom preťažených trás v Los Angeles, na týždeň bol zatvorený Suezský prieplav, v poslednom štvrťroku máme jeden z najväčších prístavov v Číne zatvorený viac ako týždeň, a to všetko zasahuje naše kapacity, čo takpovediac zvyšuje problémy.“

Spoločnosť Freightos, ktorá sa špecializuje na sledovanie nákladu, uviedla: “Napríklad, sadzby z Číny do USA sa zvýšili nové rekordné maximá nad 20 000 dolárov za 40-stopový box, čo je o viac ako 500% viac ako pred rokom.“

Skou uviedol, že podniky sa pokúšajú uspokojiť rozsiahly maloobchodný dopyt a zároveň budovať svoje zásoby, čo je dôkazom extrémne nízkych pomerov zásob v rámci predajov v USA, čo prispieva k silnému dopytu po kontajneroch, ktorý bude pravdepodobne pokračovať najmenej do nasledujúceho štvrťroka.

Skou vo vyhlásení sprevádzajúcom výsledky, uviedol: „Pokračujeme v budovaní kvalitnejšej obchodnej divízie Ocean s dlhodobejšími kontraktmi, rýchlo rastúcej a výnosnej logistickej spoločnosti za účasti 38% nárastu, ktorý pochádza od vedúcich zákazníkov divízií Ocean, a spoločnosti Terminals, ktorá vytvára hodnotu, keďže vo štvrťroku zdvojnásobila svoju ziskovosť.“

Návratnosť investovaného kapitálu spoločnosti Maersk aktuálne za posledných 12 mesiacov dosahuje 23,7% a Skou uviedol, že zisky a peňažné toky firmy jej umožnia vykonávať cielené akvizície a zároveň vracať peniaze akcionárom.

Dánsky gigant v piatok tiež oznámil akvizíciu spoločností na prepravu balíkov – Visible Supply Chain Management a B2C Europe, ktoré sú súčasťou plánov na rozšírenie kapacít elektronického obchodu.

Skou vo vyhlásení ďalej poznamenal: “Vyhliadky na tretí štvrťrok sú silné a očakávame, že súčasná dynamika v spoločnosti Ocean bude pokračovať aj vo štvrtom štvrťroku, čo bude prínosom aj pre naše podnikanie s Terminals.”

Spoločnosť Maersk v pondelok aktualizovala svoje očakávania výsledkov pre rok 2021 na základnú EBITDA v rozmedzí 18 až 19,5 miliardy dolárov, s predpokladaným voľným peňažným tokom na hodnote najmenej 11,5 miliardy dolárov.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC

Facebook komentár