Najvacsia_lodna_firma_sveta_varuje_pred_znacnymi_neistotami

Dánska lodná spoločnosť Moller-Maersk v priebehu včerajšieho dňa zverejnila výsledok zisku za prvý štvrťroku v blízkosti očakávaní, pričom prišla s varovaním, že napätie v obchode a spomalenie hospodárskeho rastu predstavujú „značné neistoty“.

Zisk pred úrokmi, daňami, odpismi a amortizáciou (EBITDA) v tomto štvrťroku dosiahol 1,24 miliardy dolárov v porovnaní s prognózou analytikov v prieskume agentúry Reuters v hodnote 1,25 miliardy dolárov.

Maersk, ktorá predstavuje najväčšiu spoločnosť na prepravu kontajnerov vo svete, uviedla, že stále očakáva EBITDA v roku 2019 vo výške približne 5 miliárd dolárov.

“Stále čelíme značným neistotám,” poznamenal generálny riaditeľ Søren Skou v tlačovej správe, v ktorej sa zmieňuje o “riziku z napätia v obchode”.

Dodal, že v prvom štvrťroku „objemy obchodov v Tichomorí – medzi Áziou a Severnou Amerikou ukázali známky poklesu a nové tarify môžu potenciálne zasiahnuť očakávaný rast celosvetových objemov prepravy kontajnerov až o 1 percentuálny bod.“

Súvisiace: Maersk chce znížiť emisie uhlíka z lodnej dopravy na nulu

Prezident Donald Trump nečakane zaútočil na Čínu, na základe čoho na začiatku tohto mesiaca zmietol dohodu zo stola a oznámil, že 10. mája zavedie clá na čínsky tovar v hodnote 200 miliárd dolárov, ktoré budú čeliť navýšeniu taríf z 10% na 25%.

Peking prišiel s odplatou, zvyšujúc tarify na americké produkty v hodnote 60 miliárd dolárov. V posledných dvoch týždňoch, Trump taktiež umiestnil čínsky telekomunikačný gigant Huawei na čiernu listinu, ktorá mu bráni v nákupoch od amerických spoločností – bez povolenia vlády USA.

Skou v piatkovom vyjadrení zdôraznil, že USA s Európskou úniou taktiež nevedia dosiahnuť pokroky čo sa týka rozhovorov.

Nakoniec poznamenal: „Ak sa vyrieši čínsko-americký konflikt, následne budeme očakávať, že by to okamžite mohlo viesť k vyriešeniu rozhovorov medzi EÚ a USA. Ale aj cez to si nemyslíme, že čoskoro príde k ukončeniu tohto napätia.“

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC

Facebook komentár