V tomto týždni sa všetky oči zamerajú na stretnutie Federálneho výboru otvorených trhov na hľadanie stôp o ochote Fedu urobiť prvý krok smerom k sprísneniu menovej politiky.

V rámci prípravy na nový obchodný týždeň, tu je zoznam Top 10 udalostí, ktoré pohnú trhmi po celom svete:

1. Utorok 18. júna, 10:30 CET – UK CPI Index spotrebiteľských cien, hlavné meradlo inflácie uprednostnené Bankou Anglicka.

Inflačné tlaky vo Veľkej Británii, predpokladá sa, porastú na 2,7% z roka na rok v máji, z 2,4% v apríli. Rast úrovne inflácie by mohol skomplikovať Banke Anglicka jej uvoľňovaciu menovú politiku v nasledujúcich mesiacoch.

2. Utorok 18. júna, 11:00 CET – ZEW index ekonomického sentimentu Eurozóny, popredný indikátor ekonomických podmienok merajúci výhľad finančných expertov.

Index ZEW sa očakáva  mesiac zlepšenia s 38,0 v júni v porovnaní s 36,4 v predchádzajúcom mesiaci. Euro by mohlo získať podporu zo správy, ktorá vzbudzuje optimizmus, že zotavovanie v eurozóne prebieha.

3. Utorok 18. júna, 14:30 CET– Začatá výstavba v USA, vedúci indikátor aktivity na trhu s bývaním, meranie výstavby nových bytových domov.

Týždenný sekvencie dát na americkom trhu s bývaním by mohli začať na vysokom tóne s predpoveďou zvýšenia začatia výstavby na 924.000 v máji od 853.000 v apríli. Silné dáta z USA by mali aj naďalej zvyšovať šance na sprísnenie menovej politiky Fedu, skôr než neskôr.

4. Streda 19. júna, 01:50 CET – Japonská Obchodná bilancia je dôležitým meradlom ekonomickej aktivity meraním rozdielu medzi dovozom a vývozom.

Konečne, po všetkých tých mesiacoch výrazného oslabenia jenu, by dáta obchodnej bilancie mohli zobraziť lepšie výsledky pre japonskú ekonomiku a podľa prognózy zaregistrovať obchodný prebytok 1,2 biliónov jenov v máji, v porovnaní s 362 miliárd jenovým deficitom obchodnej bilancie v apríli. Známky toho, že ekonomika sa zlepšuje, by mohli znížiť očakávania, že vláda a Banka Japonska by zintenzívnili svoje úsilie k devalvácii jenu a podpore ekonomického rastu.

5. Streda 19. júna, 10:30 CET – Míting Banky Anglicka, podrobná správa z posledného zasadnutia banky, obsahujúca výhľad na menovú politiku a ekonomiku.

Ako sa dalo očakávať, Bank of England sa posadila na okraj v júni a správa pravdepodobne potvrdí, že tvorcovia politiky sa nehrnú vykonávať žiadne zmeny pred nástupom nového guvernéra Marka Carney-ho. Aj keď sme mohli znova vidieť, že niektorí členovia hlasovali pre zvýšenie programu nákupu aktív z 375 miliárd na 400 miliárd libier, nie je pravdepodobné, že dôjde k prekvapeniu. GBP, ktorej sa podarilo získať pekný rast v minulých týždňoch, by mohla zostať podporená, ak správa nebude obsahovať náznaky hroziaceho uvoľňovania zo strany Bank of England.

6. Streda 19. júna, 20:00 CET – USA FOMC Úrokové Oznámenie.

Po nedávnej správe pracovných miest, v ktorej ekonomika vytvárala viac pracovných miest v máji, no odhalila niektoré nedostatky, ako je miera nezamestnanosti pohybujúca sa mierne nahor a miera účasti klesá, nebude Fed sa v žiadnom zhone znížiť veľkosť svojich mesačných nákupov aktív. Niet pochýb o tom, že americká centrálna banka uvažuje o prvom kroku smerom k sprísneniu menovej politiky, ale načasovať zníženie QE bude náročná úloha a aktuálna zložitá hospodárska situácia nemusí byť veľkou podporou pre takýto krok. FOMC bude pravdepodobne pripomínať trhom, že politika môže byť upravená v závislosti na ekonomických podmienkach, ale s väčšou pravdepodobnosťou zostane na kurze s otvoreným QE, kým miera nezamestnanosti neklesne pod 6,5% a inflácia prekročí 2,5%. USD by mohol zostať pod tlakom v prípade, že Fed nezasignalizuje “zúženie” QE.

7. Štvrtok 20.júna, 09:30 CET – Švajčiarska národná banka – Úrokové Oznámenie.

V posledných týždňoch, predstavitelia Švajčiarskej národnej banky dali jasne najavo, že zachovanie ohraničenia franku 1,20 za euro, je “správna politika v dohľadnej budúcnosti”. Švajčiarska centrálna banka pravdepodobne zopakuje toto vyhlásenie po svojom zasadnutí. Mohli sme vidieť dlhodobé odvíjanie pozícií CHF, pokiaľ Švajčiarska národná banka naznačí, že môže byť ochotná zvážiť ďalšie možnosti, ako oslabiť svoju menu.

8. Štvrtok 20.júna, 10:00 CET – Kompozitný PMI index nákupných manažérov eurozóny, popredný indikátor ekonomických podmienok, merania činností v odvetví výroby a služieb.

Hoci index môže vystúpiť trochu vyššie, neočakáva sa žiadne oslobodenie od chronického prepadu eurozóny v odvetviach výroby a služieb. Kompozitný PMI, predpokladá sa, zostane pod 50 boom / bust líniou aj ďalší mesiac na 48,1 v júni zo 47,7 v máji. Euro by mohlo ostať pod tlakom, ak sa správe nepodarí vštepiť optimizmus, že podmienky v eurozóne sa zlepšujú.

9. Štvrtok 20. júna, 10:30 CET – UK Maloobchodné tržby, ktoré sú významným ukazovateľom spotrebiteľských výdavkov, meranie predaja v maloobchodných zariadeniach.

Sklamanie z 1,3% mesiac / mesiac poklesu v apríli sa očakáva, že bude nasledovať 0,8% m / m rast maloobchodných tržieb v máji. GBP môže zostať dobre obchodovaná, ak správa nedodá negatívne prekvapenia.

10. Štvrtok 20.júna, 16:00 CET – Predaj existujúcich domov v USA, hlavné meradlo stavu na trhu s bývaním v USA, meranie počtu uzatvorených predajov už postavených domov, bytových jednotiek a družstiev.

Predaje existujúcich domov v USA podľa predpovede  prekonajú 5 mil. hranicu s čítaním 5,01 mil. v máji od 4,97 mil. v apríli. Ďalšie zlepšenie bývania a pracovné trhy by mali podporiť amerických dolároch na očakávaniach, že Fed by mohol začať zníženie veľkosti svojich mesačných nákupov aktív skôr, než sa očakávalo.

Zdroj: ForexCrunch.com

Facebook komentár