Na našej dnešnej zverejnenej mape je vidno úroveň znečistenia ovzdušia, ako zmapovali Hsu et al a The Atlantic. Nižšie môžete prejsť odkaz nižšie pre zobrazenie plnej interaktívnej mapy, ktorá poukazuje na úroveň znečistenia ovzdušia podľa jednotlivých krajín a miest. Nižšie sme skopírovali celosvetovú mapu s niektorými možno prekvapujúcimi stupňami odtieňov znečistenia, vrátane Číny a Indie (v tmavých odtieňoch).

Jedna štvrtina na svete dýcha nebezpečný vzduch.

Počas uplynulého roka ste pravdepodobne ste videli početné novinové správy z Pekingu a pokusouch iných čínskych miest “zápasiť so znečistením ovzdušia, rovnako ako správy, ktoré poukazujú na to, že New Delhi má v skutočnosti horšie znečistenie ovzdušia, ako Peking . V skutočnosti, podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), 13. z 20. najšpinavších miest na svete je Indii. V oboch krajinách časť viny je kladená na potravinárskych výrobcov a ich varení na otvorenom vzduchu a iní poukázali na emisie z priemyselného znečistenia a samozrejme aj z cestnej dopravy, ktoré sú významne prispievajú k znečisteniu ovzdušia. Takže kto za to môže?

Súvisiace: 

Myslíte si, že Peking je slávny pre jeho smog? Dillí v Indii je na tom ešte horšie

Boj proti znečisteniu? Čína schválila masívnu ťažbu uhlia

Znečistenia pôdy v Číne: Je to oveľa horšie, než si myslíte

Stručná odpoveď znie: je to ťažké zistiť a zmerať bez riadnej kontroly. Ide o celosvetový problém s veľmi širkokými lokálnymi účinkami. Avšak, v poslednej dobe boli zverejnené informácie pri analýze týchto otázok. Tu sú niektoré z hlavných záverov:

  • WHO došla k záveru, že dieselové výfuky v skutočnosti spôsobujú rakovinu ;
  • MIT laboratórium pre letectvo a životného prostredia zistilo, že zhruba 200 000 Američanov každým rokom zomrie predčasnou smrťou, v dôsledku znečistenia ovzdušia, kde cestná doprava prispieva najvýznamnejším podielom predčasných úmrtí – 53 000
  • Nedávna správa Svetovej banky zistila, že na celom svete je každoročne stratených 79,6 milióna zdravých rokov života, v dôsledku znečistenia z motorovej dopravy; a
  • Nedávna správa OECD zistila, že znečistenie vonkajšieho ovzdušia ročne, po celom svete zabije viac ako 3,5 milióna ľudí  a zhruba polovica z toho pripadá na cestnú dopravu
  • Tieto položky spoločne maľujú pochmúrny obraz, ale taktiež upozorňujú to, aby sa vynaložilo veľké množstvo dôležitej práce na boj proti znečisteniu ovzdušia.

Avšak v mape nájdete prekvapivé zistenia? Pozrite sa na funkciu časových možností a prepínajte medzi mestami a krajinami a mohli by ste prísť s určitým neočakávaným výsledkom. Napríklad, pozrite sa na Nórsko a Oslo v roku 2012, a uvidíte na čo narážame.

Zdroj: TheAtlantic

Facebook komentár