Ikea_planuje_vyriesit_krizu_znecistenia_v_mestach_Indie

Ikea prišla s plánom pomôcť niektorým z najviac znečistených miest na svete, aby sa tam dalo ľahšie dýchať.

Celosvetový gigant z oblasti nábytku začne v Indií vyrábať výrobky z poľnohospodárskeho odpadu, čo znamená, že poľnohospodári ho už nebudú musieť páliť.

Iniciatíva, nazvaná “Lepšie ovzdušie”, poskytne indickým poľnohospodárom využitie nežiaducej ryžovej slamy, ktorá sa často spaľuje. Dym zo spaľovania je jedným z hlavných prispievateľov v kríze znečistenia v severnej Indii.

Ikea, ktorá otvorila svoje prvé obchody v Indii začiatkom tohto roka, plánuje tento produkt nakupovať a premieňať ho na obnoviteľný zdroj v produktoch spoločnosti Ikea. Ambíciou spoločnosti je “vytvoriť model na zníženie znečistenia ovzdušia, z tohto čo by sa mohlo opätovne spracovávať aj v iných mega-mestách.”

Švédska spoločnosť uviedla, že jej prvé prototypy výrobkov založené na ryžovej slame budú pripravené do konca roka 2018. Dúfa, že ich začne predávať v Indii do roku 2020 a potom ich ponúkne aj na iných trhoch.

Program sa rozbehne v oblastiach okolo hlavného mesta Indie, Naí Dillí – jedného z najviac znečistených miest na svete – ešte pred rozšírením do iných častí krajiny a nakoniec ho Ikea ponúkne aj na svetových trhoch.

Ikea spolupracuje s indickým štátom a miestnymi vládami, mimovládnymi organizáciami a spoločnosťami, aby pomohli iniciatíve dostať sa do reality.

Poľnohospodári každým rokom vypaľujú milióny ton zvyškov plodín, aby vyčistili polia pre budúcu sezónu, čím prispievajú k uvoľneniu obrovského množstva škodlivých častíc do vzduchu.

Podľa správy Indického systému kvality ovzdušia a predpovede počasia a výskumu, až 33% z celkového znečistenia v Naí Dillí začiatkom tohto mesiaca pochádzalo z vypaľovania plodín v okolitých štátoch.

Za znečistenie v Indii sa považuje zodpovednosť až pre jeden milión úmrtí za rok.

Údaje vydané zo Svetovej zdravotníckej organizácie v máji poukázali na veľmi negatívny výsledok Indie, keďže má 9 z 10 najviac znečistených miest na svete.

Súvisiace:
Gigant Fujitsu sa zaväzuje k 100% obnoviteľnej elektrickej energie
Veterná farma v Írskom mori je 2-krát tak väčšia ako Manhattan

Nový vzduch v Dillí je tak znečistený, že obyvatelia by mohli žiť až o deväť rokov dlhšie, ak by sa hladiny ovzdušia v tomto mesto dostali do noriem WHO, podľa odhadov v minuloročnej štúdie od Inštitútu pre energetickú politiku na University of Chicago.

Spoločnosť Ikea v posledných mesiacoch podnikla ďalšie kroky na zvýšenie trvalej udržateľnosti, vrátane celosvetového zákazu plastov na jedno použitie vo svojich obchodoch (začiatkom tohto roka).

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: BBC, Ikea

Facebook komentár