Velke_britske_spolocnosti_tlacia_vladu_k_nulovym_emisiam_do_roku_2050

Veľké britské spoločnosti naliehajú na vládu, aby stanovila ciele znižovania emisií, ktoré by patrili medzi najprísnejšie na svete.

Skupina viac ako 100 spoločností, investorov a lobistických skupín v priebehu tohto týždňa poslala premiérke Therese Mayovej otvorený list, v ktorom požiadala odchádzajúcu vedúcu predstaviteľku vlády, aby „zanechali odkaz rastu čistých záväzkov“ a prijali zákonný záväzok, kde do roku 2050 budú musieť znížiť emisie krajiny na nulu.

V liste sa od Mayovej žiadajú, aby v reakcii na zmenu klímy prijali odporúčania Výboru pre zmenu klímy (nezávislého orgánu zriadeného vládou).

Výbor na začiatku tohto mesiaca poznamenal, že Spojené kráľovstvo by sa malo usilovať o dosiahnutie čistého nulového cieľa do roku 2050, ale varovalo, že vládne politiky sa budú musieť „výrazne rozšíriť“, aby bol tento cieľ dôveryhodný.

V liste predstaviteľov podnikov sa uvádza: “Vidíme hrozbu, ktorú predstavuje zmena klímy pre naše podniky a naše investície , ako aj významné hospodárske príležitosti, ktoré prichádzajú s tým, že sa snažíme byť hybnou silou vo vývoji nových “čistých“ tovarov a služieb.”

Tento list podpísali viaceré celosvetové spoločnosti, vrátane skupín Siemens, Unilever, Shell a Nestlé.

Spojené kráľovstvo je signatárom Parížskej dohody z roku 2015, ktorá sa usiluje o udržanie nárastu globálnej priemernej teploty výrazne pod hranicou 2 °C oproti hodnotám pred priemyselnou revolúciou a úsilie o to, aby nárast teploty neprekročil hranicu 1,5 °C oproti hodnotám pred priemyselnou revolúciou. Priemerná celosvetová teplota sa už zvýšila o jeden stupeň. Základným kameňom plánu je radikálne zníženie emisií.

Výbor uviedol, že vláda sa bude musieť stať čistou krajinou s nulovými emisiami a bude musieť vypracovať plány pre čisté energie v Spojenom kráľovstve, ako aj vybudovať infraštruktúru pre technológiu zachytávania a ukladania uhlíka a začať rozsiahle skúšky okolo energie z vodíka.

Tieto politiky by mali spojiť Spojené kráľovstvo so svojimi záväzkami v rámci dohody.

Odborníci však varujú, že súčasné politiky nie sú dostatočne prísne, aby umožnili krajine splniť cieľ. Podľa výskumného ústavu – Grantham pre klimatické zmeny na London School of Economics, Spojené kráľovstvo nie je ani na dobrej ceste k dosiahnutiu strednodobých cieľov, ktoré si stanovilo na obdobie rokov 2023 až 2032.

Súvisiace:
Polovica európskych spoločností nemá plán zníženia emisií, aj keď..
BP chce prepojiť bonusy 36 000 zamestnancov s klimatickými cieľmi

Odporúčanie výboru pre konečný termín do roku 2050 výrazne zaostáva za časovým harmonogramom na rok 2025, ktorý požadovali skupiny organizujúce najvýznamnejšie protesty proti klimatickým zmenám na začiatku tohto roka. Je to však omnoho viac ako väčšina krajín sveta. Iba niekoľko krajín vrátane Švédska doteraz prijalo zákony, ktoré budú vyžadovať, zníženie emisií na nulu.

Zatiaľ čo Švédsko stanovilo skorší termín, severská krajina výslovne neodmietla myšlienku kompenzácie niektorých svojich emisií, prostredníctvom medzinárodných systémov.

Výbor pre klimatické zmeny uviedol, že Spojené kráľovstvo by mohlo na domácom trhu dosiahnuť svoj cieľ v roku 2050.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC

Facebook komentár