Rok_2018_bol_stvrtym_najteplejsim_rokom_v_historii

Rast teplejších ako priemerných ročných teplôt pokračoval aj v roku 2018, keďže podľa údajov NASA a National Oceanic and Atmospheric Administration bol na Zemi zaznamenaný štvrtý najhorúcejší rok.

Aj v roku 2018 Spojené štáty americké postihlo 14 klimatických katastrof s nákladmi, ktoré prevyšujú 1 miliardu dolárov vrámci teplejšieho a vlhkejšieho roka ako priemer.

Správa NOAA informovala, že celosvetové teploty v krajine a na mori boli o 1,42 stupňa Fahrenheita (17 ℃) nad priemerom 20. storočia, čím sa rok 2018 stal štvrtým najteplejším rokom od začiatku vedenia záznamov v roku 1880.

V samostatnej správe, Goddardov inštitút pre vesmírne štúdie vrámci NASA uviedol, že globálne teploty boli o 1,5 stupňa nad úrovňou obdobia 1951 až 1980, čo predstavuje aj štvrtú najvyššiu hodnotu z roku 1880.

Súvisiace: Klimatické zmeny sú najväčším rizikom pre podnikanie (a svet)

Riaditeľ ústavu, Gavin Schmidt uviedol: “Od 90. rokov 19. storočia sa priemerná globálna povrchová teplota zvýšila o jeden stupeň Celzia, čo bolo spôsobené najmä rastom emisií oxidu uhličitého a iných emisií skleníkových plynov z dôvodu ľudskej činnosti.”

Záver opätovne potvrdzuje dlhodobé zistenie NASA, podľa ktorej emisie spôsobené človekom vedú k zmene klímy, čo je často spochybňované americkým prezidentom Donaldom Trumpom a niektorými vysokopostavenými vládnymi predstaviteľmi.

Podľa meraní oboch agentúr, planéta Zem v posledných piatich rokoch zaznamenala päť najhorúcejších ročných priemerných teplôt.

Schmidt v tlačovej správe, poznamenal: “Rok 2018 sa opäť stal extrémne teplým rokom, na vrchole dlhodobého trendu globálneho otepľovania.”

NASA uvádza, že najsilnejšie trendy otepľovania sa vyskytujú v Arktíde, kde strata ľadovcov aj naďalej prispieva k nárastu hladiny morí. Agentúra NOAA zasa informovala, že rozsah oceánov pokrytých morským ľadom v roku 2018 dosiahol približne 4 milióny štvorcových míľ, čo je druhý najmenší ročný priemer zaznamenaný od roku 1979.

Schmidt ďalej poznamenal: “Dopady dlhodobého globálneho otepľovania sa už prejavujú – pri pobrežných záplavách, horúčavách, intenzívnych zrážkach a zmenách ekosystémov.”

NOAA oznámila, že v Spojených štátoch bolo vo väčšine zo 48 štátov priemer teplejší. Najväčšia divergencia od priemeru sa vyskytla na západ od Skalnatých hôr po juhovýchod a 14 štátov zaznamenalo ročné teploty v najvyšších hodnotách merania.

Arizona sa dostala na zoznam s druhým najhorúcejším rokom, za ktorým nasledovalo nové Mexiko a Kalifornia s tretím a štvrtým najteplejším rokom. Južná Dakota a Nebraska boli len dvoma štátmi, ktoré zaznamenali teploty pod priemerom 20. storočia. Stalo sa tak prvýkrát od roku 2014.

Súvisiace: BP chce prepojiť bonusy 36 000 zamestnancov s klimatickými cieľmi

Spojené štáty tiež zažili rok z s najvyšším rozsahom zrážok za 35 rokov a rok s tretím najvyšším objemom zrážok, siahajúc až do roku 1895. Priemerné zrážky boli o objeme 34,63 palca alebo o 4,69 palcov nad priemerom.

Národné katastrofy v hodnote nad 1 miliardu dolárov zahŕňali hurikány Florence a Michael a požiare zasiahli západ a podľa agentúry NOAA ovplyvnili USA na niekoľko mesiacov. Tieto tri nešťastia predstavovali škodu o objeme 73 miliárd dolárov a 14 nešťastí vytvorilo škody o celkovej hodnote 91 miliárd dolárov. Spoločne si vyžiadali 247 životov.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC, Yahoo

Facebook komentár