Europske-akcie-zaznamenaju-najhorsi-rok-od-roku-2018

Európske akciové trhy sú na ceste k najhoršiemu roku od roku 2018, keďže ruská vojna na Ukrajine, vysoká inflácia a sprísňujúca sa menová politika mali rozsiahly vplyv na rizikové aktíva po celom svete.

Paneurópsky index Stoxx 600 začal posledný obchodný deň roku 2022 poklesom o viac ako 12 % od prelomu rokov, čo je jeho najhorší výkon od ročného poklesu o 13,24 % v roku 2018. Európsky index lídrov sektorov (blue chips) zaznamenal v roku 2021 obrovský nárast a medziročne vyskočil o 22,25 %.

Piatkové popoludňajšie obchodovanie dostalo francúzsky CAC 40 do poklesu o 0,7 % a nemecký DAX sa nachádzal nižšie o 0,9 %. Celoeurópsky index Stoxx 600 klesal o 0,8 %.

Europske-akcie-zaznamenaju-najhorsi-rok-od-roku-2018-graf

Britský akciový index FTSE 100, kde burza bola otvorená pol dňa, uzavrela nižšie o 0,8 % a zaznamenala medziročný zisk 1,2 %. FTSE 250, ktorý je viac zameraný na domáci trh, v roku 2022 prišiel o 19,5 %, čo je jeho najväčšia ročná strata od roku 2008.

Ekonomiky po celom svete sa začali rok a neustále sa pokúšali dostať z pandémie Covid-19 s pretrvávajúcimi obmedzeniami v Číne a ďalšími pretrvávajúcimi prekážkami ohľadom dodávok, ktoré v roku 2021 nateraz neslávne označili Federálny rezervný systém USA za „prechodný“ inflačný tlak.

Februárová nevyprovokovaná ruská invázia na Ukrajinu a následné zbrojenie ohľadom obmedzovania vývozu potravín a energií zoči-voči rozsiahlym sankciám zo strany západných mocností spôsobili prudký nárast cien potravín a energií a znásobili tento tlak, čo pomohlo inflácie vyšplhať sa na niekoľkoročné maximá v mnohých veľkých hospodárstvach sveta.

Kríza životných nákladov vyplývajúca z prudko rastúcich účtov za energiu pre podniky a spotrebiteľov nakoniec začala zaťažovať aktivitu, zatiaľ čo Fed a ďalšie hlavné centrálne banky boli nútené sprísniť menovú politiku agresívnym zvyšovaním úrokových sadzieb, aby obmedzili infláciu.

Tieto snahy o potlačenie dopytu však výrazne zavážili na už aj tak ochabujúce ekonomiky. Predpokladá sa, že Spojené kráľovstvo sa už nachádza v najdlhšie zaznamenanej recesii, zatiaľ čo pokles v eurozóne sa tiež považuje za vysoko pravdepodobný.

Keďže vojna na Ukrajine nevykazuje žiadne známky zmierňovania a Čína je stále v procese opätovného otvárania svojej ekonomiky, keďže sa skončia tri roky prísnych opatrení v súvislosti s ochorením Covid, investori hľadia do roku 2023 s určitými obavami.

Patrick Armstrong, hlavný investičný riaditeľ spoločnosti Plurimi Wealth LLP, v piatkovom rozhovore poznamenal: „To, čo sa tento rok stalo, bolo spôsobené Fedom. Kvantitatívne sprísňovanie, vyššie úrokové sadzby, boli tlačené infláciou a všetko, čo bolo poháňané likviditou, sa rozpredalo – ak ste investori do akcií a dlhopisov, dostali ste do roka menej ako percento z výnosov 10-ročných štátnych dlhopisov, čo nedáva zmysel.

Nakoniec poznamenal: “Myslím si, že v roku 2023 to nebude len o Fede, ktorý by mohol určovať vývoj na trhu, myslím si, že to budú spoločnosti, fundamenty, firmy, ktoré dokážu navyšovať zisky, brániť svoje marže, pravdepodobne sa posunúť vyššie.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

zdroj: CNBC

Facebook komentár