Morgan_Stanley_V_nasledujucom_roku_bude_euro_silnejsie_ako_libra_2017

Euro bude koncom prvého štvrťroku 2018 mať väčšiu hodnotu ako britská libra. S týmto vyjadrením prišli analytici z banky Morgan Stanley.

V najnovšom forexovom výhľade, tím banky vedený analytikom Hansom W. Redekerom uvádza, že kombinácia silnejšieho eura a oslabenia libry sa spojí, čím sa po prvýkrát vo svojej histórii euro stane cennejšie ako britská libra. Z hľadiska čistej hodnoty je najsilnejšou hlavnou menou na planéte.

Súvisiace: JPMorgan kupuje v Dubline budovu s priestorom pre 1000 zamestnancov

Euro sa v priebehu roka 2017 dostalo do obrovského nárastu hodnoty, najmä voči doláru, keďže investori berú na vedomie rastúce bohatstvo hospodárskeho bloku, v ktorom sa od začiatku dlhovej krízy v eurozóne zotavuje rast na najvyššiu úroveň.

Najnovšie prognózy tímu naznačujú, že v priebehu prvých troch mesiacov tohto roka, voči britskej libre bude pokračovať v posilňovaní a bude sa pohybovať “za hranicou”, pričom dosiahne vrchol na úrovni 1,02 libry, avšak v priebehu roka mierne oslabí.

Do konca roka 2018 bude 1 euro v hodnote 0,91 britskej libry.

Na jednej strane Morgan Stanley tvrdí, že historický krok eura nad rámec parity s librou bude motivovaný neustále rastúcou dôverou v ekonomiku eurozóny, čo hlavných nákupcov na trhu mien povedie k tomu, aby vykonali navýšenie alokácie meny (eura) do svojich portfólií.

Tím banky ďalej uvádza: “Očakávame, že mena euro zostane silná, pretože dôchodkové fondy a poisťovne (napríklad vo Švajčiarsku a v Japonsku) začínajú zvyšovať svoju čistú mieru v tejto mene a to z historicky nízkych úrovní.”

To, čo bude viesť aj k tomuto kroku je však slabosť, ktorá sa v súčasnosti prejavuje v britskej ekonomike a neistota týkajúca sa rokovaní ohľadom Brexitu, kde oba tieto fakty znižujú hodnotu libry.

Tím banky v správe ďalej uvádza: “Hodnota libry pravdepodobne oslabuje sama o sebe, čo je spôsobené slabými hospodárskymi výsledkami, nízkymi reálnymi výnosmi a rastúcimi politickými rizikami.”

“V minulom roku si britská ekonomika zachovala svoj rast aj po hlasovaní o Brexite, ale štruktúra rastu sa zmenila. Sektor domácností zvýšil výdavky, predovšetkým z dôvodu financovania cez nezabezpečené úvery, čo je neudržateľné (príklad v grafe 11 – nižšie).

Súvisiace: Francúzske banky po Brexite presunú 1000 pracovných miest do Paríža

“Konsolidácia bilancie domácností spolu s negatívnym rastom reálnych miezd môže viesť k znižovaniu spotreby, ktorá rast doteraz podporovala (príklad v grafe 12 – nižšie). Brexit môže taktiež zasiahnuť investície podnikov, čo oslabí už tak nedostatočný výhľad v raste produktivity, tým pádom by reálne sadzby mali zostať na nízkych úrovniach.”

Tu sú obidva spomenuté grafy:

Morgan_Stanley_V_nasledujucom_roku_bude_euro_silnejsie_ako_libra_2017_graf

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Morgan Stanley

Facebook komentár