Ve středu 17. srpna CME (Chicago Mercantile Exchange) přišla s oznámením, že budou zvyšovat margin sazby pro nákup futures kontraktů na zlato. Oznámili, že to byla z jejich strany snaha o ochlazení ceny zlata, která se těší z parabolického růstu od 1. srpna.  Zvyšování sazeb by podle nich mělo zabránit tomu, aby se ze zlata stala bublina. Když jsem to četl, musel jsem se smát aroganci CME. Je zde jediný důvod, proč chtějí zastavit parabolický růst zlata. Oni prostě nemají dostatek zlata na to, aby splnily závazky, které jim plynou z již prodaných futures kontraktů. Nezapomínejme, že jeden futures kontrakt se prodává v množství 100 uncí. To znamená, že pokud použijeme například cenu 2 000 dolarů za unci, abychom si to matematicky usnadnili, pak mluvíme o 2 000 000 dolarech za jeden kontrakt. Dodejme, že CME dostane poplatek 50 dolarů za unci nad spotovou cenou, takže na každém prodaném kontraktu vydělá 5 000 dolarů. O dodání a dopravu zlata se stará kupující. To mě vede k závěru, že jediný možný důvod k zpomalení růstu zlata je, že prostě nemají dostatek zlata, aby vypořádaly prodané kontrakty.

Nezapomínejme také, že v dubnu CME zvýšila marginové sazby na stříbro a ne jednou, ale pětkrát, aby konečně donutila stříbro kapitulovat. Faktem je, že CME nemá fyzické zlato, aby vypořádala prodané futures kontrakty. Opravdu si myslíte, že se v této situaci zachovají jinak, než tomu bylo v dubnu? Někdo tomu může říkat bublina, ale já nesouhlasím. Říkejte tomu, jak chcete. Faktem zůstává, že tu prostě není dostatek zlata k uspokojení touhy potencionálních kupců.

George Soros, hedge fond manažer, který nazývá zlato totální bublinou, se zbavil ze svého portfolia téměř celé investice do zlata, což vyvolalo u mnohých strach, že cena brzy klesne a znehodnotí tím portfolia milionů investorů.

Ať už ho (ne)máte rádi, (ne)souhlasíte s ním, tak či tak, ať se vám to líbí nebo ne, musíte jeho krokům věnovat pozornost. Může se vám to prodražit, pokud budete ignorovat Sorosovy predikce. Například 16. září 1992 (datum později známé jako „Černá Středa“) jeden ze Sorosových investičních fondů prodal více než 10 miliard liber a profitoval z neochoty britské vlády upravit jejich úrokové sazby na úroveň srovnatelnou s dalšími zeměmi, které byly zapojeny do Evropského mechanismu směnných kurzů. Vzdorovitě se Velká Británie rozhodla odpojit od Evropského mechanismu směnných kurzů, což vyvolalo znepokojující devalvaci libry. Avšak ne každý byl poškozen tímto poklesem. George Soros vydělal z této tvrdé zkoušky přes 1 miliardu liber. V důsledku toho byl popisován médii jako muž, který zlomil Bank of England. V roce 1997 ministerstvo financí Spojeného království vyčíslilo náklady spojené s Černou Středou v částce 3,4 miliardy liber. Takže tento poslední krok, kdy zaujal pozici proti zlatu, může mít podobné dopady po celém světě.

Soros, finančník maďarského původu, učinil krok ke snížení jeho expozice ve zlatě až v prvním čtvrtletí roku 2011. Tak jako s většinou věcí, kterých se tento Král Midas dotkl, během jeho investice cena zlata vyrazila raketově nahoru. Zatímco na začátku minulého roku se zlato obchodovalo za 1100 dolarů, v roce 2011 cena vzrostla už nad 1900 dolarů. 

Přesné datum, kdy Soros vyčlenil zlato ze svého portfolia je neznámé. Ví se, že většina pozic je řízena skrze společnost Soros Fund Management. Výkaz pro Securities and Exchange Commission (SEC) ukázal, že koncem března Soros prodal 99 % jeho investice v SPDR Gold Trust (GLD), burzovně obchodovaném fondu (ETF), jež je krytý zlatem. Fond sídlící v New Yorku sice prodal celou svoji investici v GLD, ale Soros nakoupil akcie ve 2 těžařských společnostech; Freeport-McMoran Copper & Gold a Goldcorp.

I přes ničivý globální  potenciál takového kroku, jež učinila osoba tak vlivná, jakou je Soros, jsou na Wall Streetu tací, kteří jeho pohled na věc chválí. Historicky je obvyklé, že jakmile rally drahých kovů skončí, nastane přechod k souvisejícím akciím. Vskutku, akcie těžařských společností jsou oproti zlatu zpožděné, protože lidé raději drží zlato a stříbro, které je nad zemí, než to, co zůstává zatím pod ní.

Jak tak píšu, dnes to vypadá, že se toto Sorosovi moc nepovedlo a jsou zde tací, kteří nejsou zcela přesvědčeni o jeho moudrosti.

Výkazy SEC ukázaly, že Paulson & Co, americký hedge fond řízený Johnem Paulsonem, ponechal své investice v SPDR Gold Trust (GLD) nezměněny. V Bloombergu bylo oznámeno, že Hal Lehr, komoditní trader Deutsche Bank, řekl, že zůstává býčím na zlatě i přes jeho současné úrovně a věří, že by mohlo dosáhnout 2000 dolarů za unci do konce roku. Zpráva dále uvádí, že pozice zlatých ETF klesly o 3,3 % v prvním čtvrtletí 2011 a jsou zde spolehlivé indikace, že některé z těch investic byly použity k nákupu fyzického zlata.

V případě, že zde není dost nejistoty, celosvětové znehodnocení zlata by mohlo vytvořit vlnu finanční nestálosti. Není pochyb, že zlato je považováno většinou světa za velmi bezpečnou a důvěryhodnou investici, jejíž hodnota jen roste. Tento druh odůvodněné spekulace nepochybně podnítil býčí vzestup ceny.

Budou-li mít kroky pana Sorose a dalších mocných globálních brokerů za následek znehodnocení zlata, pak oprávněnost a výzvy mnohých, abychom se vrátili ke zlatému standardu či zrušili Federální rezervní systém a další podobné centrální banky po celém světě, budou podobně znehodnoceny.

Jakmile bude hodnota zlata a papírových měn zničena konspiračním spiknutím finančníků, globalistů, multinárodních korporací, radou centrálních bank a dalších podobně  smýšlejících a stejně tak vlivných, nebude zde nic, k čemu bychom se mohli obrátit jako k předmětu hodnoty. Toto kompletní vymazaní drahých kovů a papírových měn ponechá ty, kteří vytvořili takovou katastrofu jako jediné ekonomické útočiště pro ty, kteří se vrhnou střemhlav do bouře rozmachů a krachů a devastace, která bude následovat.

Jeden z nejvíce toxických prvků přítomných v tomto jezeru hořkosti je bezcenná peněžní nabídka. Fed vytváří tento problém angažováním se v něčem eufemisticky známém jako kvantitativní uvolňování. Je to politika, kterou by prostě mluvící člověk nazval tištěním bezcenných peněz. 

Neexistuje žádný regulátor motoru tiskárny Fedu a rychlost, se kterou dokáže chrlit bezcenné bankovky, je oslnivá. Nicméně, na rozdíl od papírových peněz, zlato nemůže být vyrobeno a existuje v omezeném množství. Zatímco toto předvídá eventuální oživení ceny zlata (za předpokladu, že brzy začne klesat), je zde malá pravděpodobnost, že ti, kteří mají největší prospěch z celosvětového trhu závislého na dolarech a librách, umožní zlatu, aby nahradilo tyto měny jako celosvětové platidlo. Z jejich pohledu musí být přístup k tomuto zdroji omezen a závislost na tištěných penězích musí být permanentní.

To znamená, že je zde velká  šance, že jakákoliv snaha George Sorose a dalších prodat své pozice na zlatě, může přesvědčit ostatní, aby se vzdaly svých investic ve zlatě raději, než aby zjistili, že jsou na špatné straně obchodu.

Ve skutečnosti jsem přesvědčen, že to je přesně to, na co mazaný George Soros sází.

Zdroj: Investing Advice

Facebook komentár