V prípade ak plánujete nákup luxusnej jachty, počítajte s tým  že jej údržba bude takisto záťažou pre vašu peňaženku ako aj jej samotný nákup. Koľko? Je ťažké určiť presnú sumu ale v nasledujúcich riadkoch si uvedieme pár príkladov.

V reportáži s G. Bruce Knechtom, autorom knihy „Veľké očakávania“, sme sa dozvedeli  že priemerná údržba stoji najmenej 10 percent od samotnej ceny lode. Aspoň toľko údajne platí investor Doug Von Allmen, hlavná postava autobiografickej knihy, za svoju loď „Lady Linda“.

To znamená že loď, ktorá stála 10 miliónov, si každoročne vypýta ďalší milión na údržbu a prevádzku. Tieto údaje potvrdzujú aj odborníci Kim Kavin zo stránky Charterwave.com a Gianluca Fenucci, zakladateľ spoločnosti ISA Yachts. Odhad je podľa nich celkom presný ak počítame bežné náklady na prevádzkovanie veľkej jachty. Nezohráva pritom ani úlohu aký vek ma jachta.

Nicola Valin, riaditeľ  spoločnosti Neo Yachting s daný tvrdením však nesúhlasí. Podľa neho je veľmi veľa faktorov, ktoré môžu ovplyvniť cenu prevádzky súkromnej jachty. Údaj 10 percent v sebe zahŕňa iba bežné náklady na prevádzku komplexného plavidla, ktoré si vyžaduje posádku, veľké množstvo paliva, miesto v prístave a údržbu.

Keď by sme však chceli zakotviť v Monackom prístave počas Veľkej Ceny F1, týždeň kotvenia by navýšil výdavky aj o šesťcifernú sumu. Zabudnúť tiež nesmieme ani na tím ľudí, ktorí riadia loď, starajú sa o jej čistotu alebo prípravu jedla. Len taký kapitán so skúsenosťami si za meter lode vypýta 3000 dolárov ročne. Za loď s rozlohou 50 metrov tak svojmu kapitánovi ročne zaplatíte 150 000 dolárov.

Spoločnosť Luxury Yacht Group ponúka presné údaje o tom koľko si pýtajú  súkromní kapitáni. Senior kapitán, s minimálne 10 ročnou praxou, môže zarobiť od 96 000 do 240 000 dolárov ročne na lodi s plochou od 40 do 70 metrov. Za meter si tak vyúčtuje od 2400 do 3600 dolárov.

Tieto obrovské  náklady môžu neraz znamenať priveľkú záťaž aj pre účty úspešných majiteľov. To je dôvod prečo kniha Brucea Knechta, Veľké očakávania, je do určitej miery príbehom s ponaučením. V dôsledku finančnej krízy v roku 2008 a hlavne z nezvládnutia platby za účty, musel Von Allmen predať svoju milovanú obrovskú loď za skromných 50 miliónov dolárov.

Preložil: Michal Molnár

Zdroj: SuperYachts

Facebook komentár