Luxus_je_v_Turecku_aktualne_ovela_lacnejsi

Každý vie, že obchod má dve strany. S viac ako 80 miliónmi Turkov, ktorí sú podstatne chudobnejšími po prudkom poklese svojej meny, víťazmi sú cudzinci navštevujúci Istanbulské nákupné centrum Istinye.

Začali sa tu tvoriť naozaj dlhé rady, teda najmä pred niektorými z najpopulárnejších luxusných maloobchodných predajní sveta – Louis Vuitton, Chanel a Hermes. Zo dňa na deň sa tak zlepšila ponuka pre šťastlivcov, ktorí do tejto krajiny prišli míňať svoju cudziu menu, čím sa luxusný tovar predávaný v tejto krajine stal oveľa lacnejším.

“Turecko je teraz najlacnejším miestom na nakupovanie,” uviedol 22-ročný Orhan, ktorý stál v rade do obchodu spoločnosti Louis Vuitton, hneď za čínskym párom.

Napríklad v obchode značky Chanel za polhodinovú čakaciu ste sa ku koženej taške na fotoaparát “Classic Chanel” vedeli dostať za 18 500 tureckých lír – ekvivalent k hodnote 2 877 dolárov, čo predstavuje takmer 25 percentnú zľavu z 3 700 dolárovej hodnoty, ktorá je uvedená na európskej webovej stránke spoločnosti Chanel.

V obchodoch sa zákazníci pýtali na ceny a v ruke držali iPhony, pomocou ktorých vedeli najnovší kurz okamžite konvertovať na eurá a doláre. Je ťažké udržať krok: V posledných troch týždňoch turecká líra voči americkému doláru prepadla o 27% – z toho 21% odpísala len v priebehu posledného týždňa. Dokonca počas včerajšieho obchodného dňa dokonca klesla o ďalších 5,3 percenta na 6,7935 dolára.

Súvisiace: Ako menová kríza v Turecku ohrozuje Európu

Prakticky všetci tí, ktorí čakali na začiatku rady boli najmä arabskými a ázijskými návštevníkmi. Tureckých spotrebiteľov nebolo vôbec vidno.

35-ročný Carson – čínsky rodák, ktorý pracuje v Istanbulu v oblasti telekomunikačného sektoru poznamenal: “Zarábame americké doláre a produkty kupujeme v tureckých lírach.” Pokiaľ ide o meno jeho zamestnávateľa, to po odchode z obchodu Louis Vuitton, reportérom odmietol prezradiť. Nakoniec poznamenal: “Podľa je neho táto situácia pre miestnych ľudí katastrofálna. Vývojom ich meny naozaj trpia.”

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Blooomberg

Facebook komentár