Cena zlata je v podstate bezo zmeny od miesta, kde skončila v minulom roku. Od vtedy je tam však niekoľko zaujímavých faktov vo vývoji. Za osobitnú zmienku stojí, že Čína, India a Rusko patrili k významným kupcom počas minulého mesiaca.

Zdá sa, že Veľká Británia vyváža zlato do Švajčiarska, kde je rafinované a potom smeruje do Číny a Indie. Rusko aj naďalej hromadí zlato, aj keď jeho menové rezervy klesajú.

Podľa oficiálnych švajčiarskych údajov, jeho preprava zlata do Číny sa v mesiaci marec tohto roka takmer zdvojnásobila (z februára) na 46,4 ton. Švajčiarsky vývoz zlata do Indie sa taktiež zdvojnásobil na štvormesačné maximum 72,5 metrických ton. Na druhú stranu, vývoz zlata v marci zo Švajčiarska do Hongkongu klesol o zhruba štvrtinu na 30 ton.

Súvisiace:„Zlato sú peniaze, nič viac.“ Celková výpoveď J.P. Morgana v kongrese z roku 1912

Celkový vývoz zlata zo Švajčiarska, ktorý nie je citlivý na silu švajčiarskeho franku, v marci roka 2015 vzrástol o 65% na 223,3 ton. To je najvyššia hodnota za najmenej dva roky. Dovoz sa zvýšil o 51% na 281,6 ton, čo je nové maximum, odkedy sa začal zber týchto údajov. Dovoz z Veľkej Británie vyskočil až o šesťnásobnu hodnotu, na 97,2 ton.

Rusko v marci kúpilo zhruba 31,1 metrických ton zlata. To je zhruba trikrát viac ako obvykle Rusko kupuje. Avšak jeho nákupy v januári a februári spomalili. Zdá sa, že marcové nákupy poukazujú na plánovaný program tejto krajiny.

Akumulácia zlata Ruska sa od polovice roka 2009 viac ako zdvojnásobila a od roku 2005 ich strojnásobili. Rusko tak vlastní zhruba 1 200 ton zlata. Jedná sa o piaty najväčší objem spomedzi krajín, za USA (8 100 ton), Nemecko (3 400 ton), Taliansko (2 500 ton) a Francúzsko (2 400 ton). Ruské rezervy zlata za posledných pár rokov vzrástli, keďže ich celkové zásoby klesli.

Zlato predstavuje takmer 15% ruských zásob. Hlavné priemyselné krajiny majú pomerne nízku úroveň zásob vo vzťahu k obchodu a kapitálovým tokom. Ich zlaté rezervy sú pomerne veľké. Oficiálne rezervy zlata tvoria takmer tri štvrtiny zásob v USA. Oficiálne rezervy zlata pre Nemecko tvoria takmer 69% rezerv. Talianske a francúzske hospodárstvá sú pomerne menšie než Nemecko. Rezervy zlata Číny môžu byť zhruba na úrovni 1% svojich rezerv, ale niektoré zdroje uvádzajú vyššie objemy.

Zdá sa, že Rusko drží o 100 ton viac než Čína, aj keď existuje podozrenie, že čínske hospodárstvo ho môže držať omnoho viac. V skutočnosti Centrálna Banka Číny (PBoC) už od roku 2009 nezverejňuje svoje oficiálne výsledky. Existujú však aj niektoré špekulácie, kde by mohli aj viac než zdvojnásobiť svojej podiely od ich posledných zverejnených údajov. Plášť tajomstva, môže byť strhnutý, ak Čína bude chcieť posilniť svoje dôvody pre zaradenie do SDR (typ menovej rezervnej meny od MMF). Už skôr urobili podobné kroky o zmene podielov svojich devízových rezerv. Medzinárodný menový fond o SDR bude zasadať počas budúceho mesiaca a konečné rozhodnutie môže prísť na začiatku 4. štvrťroka.

Súvisiace:

Svetové zásoby zlata v 3D

Plánuje Rusko menu krytú zlatom?

India drží zhruba 558 metrických ton v zlate. To predstavuje zhruba 7% svojich rezerv. Má taktiež odhadom 20 600 ton zlata v súkromných rukách a ďalších viac ako 10% v hinduistických chrámoch. Dovoz zlata do Indie tvorí takmer tretinu jej obchodného deficitu. Indická vláda zápasí so spôsobmi, ako preniknúť do rozsiahleho súkromného sektora zlata. Očakáva sa, že počas budúceho mesiaca oznámi nové iniciatívy, ako je napríklad umožnenie zábezpek vo forme zlata v bankách s pevnou úrokovou sadzbu, predaji zlatých dlhopisov a zlatých mincí.

Údaje MMF ukazujú, že svetové menové rezervy boli na konci roka 2014 ocenené na 11,6 biliónov amerických dolárov a trh zlata je príliš malý na to aby vedel nahradiť významnú časť papierových peňazí. Pred pár rokmi, vysoký úradník Centrálnej Banky Číny uznal, že by Čína mohla investovať iba 2% svojich devízových rezerv v zlate, kvôli veľkosti trhu so zlatom. Iba Rusko, kde sú držané stále nižšie rezervy mien, sa skutočne snaží vykonávať diverzifikáciu od papierových peňazí. Tieto kroky sú viac politicky motivované, ako ekonomicky.

Zdroj: MarketWired, Junior Mining Network

 

Facebook komentár