Najvacsi-britsky-zavod-na-cipy-chce-ziskat-firma-z-Ciny

Najväčšieho britského producenta čipov, firmu Newport Wafer Fab má v priebehu tojhto týždňa získať čínska polovodičová spoločnosť Nexperia za zhruba 63 miliónov libier (87 miliónov dolárov) – s touto informáciou prišli dva zdroje blízke dohode, ktoré požiadali o zachovanie anonymity, pretože informácie ešte nie sú verejné.

Nexperia je holandskou firmou, ktorú stopercentne vlastní čínska technologická skupina Wingtech Technology a v piatok pre agentúru CNBC uviedla, že rokovania o dohode prebiehajú.

Súkromná továreň na čipy NWF, ktorá sa nachádza v meste Newport v južnom Walese, pochádza z roku 1982 a je jedným z mála výrobcov polovodičov vo Veľkej Británii.

Zdroje uviedli, že spoločnosť Nexperia má ohlásiť prevzatie spoločnosti už dnes alebo v utorok.

Hovorca spoločnosti Nexperia poznamenal: “Sme v konštruktívnych rozhovoroch s NWF a waleskou vládou o budúcnosti NWF,” … “Kým nedospejeme k záveru, ďalej to nemôžeme komentovať.”

Spoločnosti NWF a Wingtech Technology okamžite na žiadosť o vyjadrenia neodpovedali.

Dohoda prichádza v čase globálneho nedostatku čipov, ktorý viedol krajiny k tomu, aby sa pokúsili stať sa nezávislejšími, pokiaľ ide o výrobu polovodičov. Prevažná väčšina súčasných čipov sa vyrába v Ázii, pričom medzi najväčších výrobcov čipov na svete patria taiwanská skupina TSMC, juhokórejská spoločnosť Samsung a čínska SMIC.

Tom Tugendhat, ktorý je vedúcim čínskej analytickej skupiny pre britskú vládu a predseda užšieho výboru pre zahraničie, v júni v liste britskému ministrovi obchodu Kwasimu Kwartengovi uviedol, že má obavy z možného prevzatia spoločnosti NWF.

Tugendhat poznamenal: “Musím znova zdôrazniť, že to, že britský subjekt prevezme popredné britské 200 mm kremíkové a polovodičové technológie na vývoj a spracovanie, čo podľa môjho názoru predstavuje významný ekonomický a národný bezpečnostný problém.”

Naliehal na vládu Spojeného kráľovstva, aby prehodnotila dohodu podľa zákona o národnej bezpečnosti a investovaní, ktorý bol predstavený v apríli ako súčasť snahy o ochranu technologických spoločností v krajine pred získaním zahraničných vlastníkov, keď existuje ekonomické riziko alebo bezpečnostná hrozba.

“Jedná sa o najväčšiu poslednú zostávajúca továreň na pokročilé polovodiče v Británií, ktorá sa predáva Číne a britská vláda by to nemala dopustiť,” uviedol zdroj a dodal, že by sa za to mali pokúsiť získať minimálne 1 miliardu dolárov.

Súvisiace: Celosvetový nedostatok čipov by mohol trvať až do roku 2023

Hovorca britskej vlády pre v nedávnom vyjadrení poznamenal: „Sme si vedomí očakávaného prevzatia spoločnosti Newport Wafer Fab spoločnosťou Nexperia. Aj keď v súčasnosti nepovažujeme za vhodné zasiahnuť, budeme naďalej pozorne monitorovať situáciu a v prípade zmeny situácie nebudeme váhať využiť svoje právomoci podľa zákona o podnikaní.“

Dodali: „Naďalej sa zameriavame na sektor polovodičov a dôležitú úlohu, ktorú zohráva v ekonomike Spojeného kráľovstva.“

Cena 63 miliónov libier pre NWF je oveľa nižšia ako 900 miliónov dolárov, ktoré spoločnosť Texas Instruments oznámila, že tento týždeň zaplatí za fabriku Micron, nachádzajúcu sa v americkom Utahu.

NWF má niekoľko nesplatených dlhov, vrátane 20 miliónov libier voči banke HSBC a 18 miliónov libier u vlády Walesu, ako uviedol jeden zo zdrojov a dodal, že tieto budú po predaji splatené. Medzitým Drew Nelson, generálny riaditeľ, ktorý sa stal väčšinovým akcionárom NWF po tom, čo pred štyrmi rokmi získal podnik od nemeckej spoločnosti Infineon, podľa jednej osoby oboznámenej s podmienkami dostane zhruba 15 miliónov libier.

Spoločnosť NWF vyrába kremíkové čipy, ktoré sa používajú v aplikáciách napájania pre automobilový priemysel, čo bola oblasť ktorá bola nedostatkom čipov obzvlášť zasiahnutou. Spoločnosť tiež vyvíja pokročilejšie „zložené polovodiče“, ktoré sú rýchlejšie a energeticky efektívnejšie.

Podľa tejto dohody má Nelson povolené vyčleniť rozvetvenú polovodičovú časť NWF a podľa tejto osoby plánuje reinvestovať svoje výnosy do tohto nového podniku. Je mu tiež povolené ponechať si názov Newport Wafer Fab.

Demokracie podrobne skúmajú prevzatia z Číny

Dohoda prichádza po tom, čo producent čipov z Cambridge – Arm, ktorý sa často považuje za klenot v technologickom priemysle vo Veľkej Británii, súhlasil s akvizíciou amerického čipového gigantu Nvidia za 40 miliárd dolárov. Prevzatie však skúmajú regulačné orgány po celom svete po tom, čo konkurenčný Qualcomm a ďalší namietali.

S rastúcim napätím medzi Čínou a svetovými demokraciami ďalšie krajiny prešetrujú prevzatia čínskych technologických firiem skôr, ako budú schválené.

Začiatkom tohto mesiaca Južná Kórea začala hodnotenie po tom, čo sa pekinská spoločnosť Wise Road Capital dohodla na dohode o kúpe polovodičovej firmy MagnaChip, pričom uviedla, že ide o „základnú technológiu národa“. Americké ministerstvo financií tiež požiadalo strany zapojené do oznámenia o transakcii s Výborom pre zahraničné investície v Spojených štátoch.

V marci, talianska vláda zablokovala čínskej spoločnosti Shenzhen Investment Holdings získanie kontrolného podielu v polovodičovej spoločnosti so sídlom v Miláne – LPE a označila ju za sektor „strategického významu“.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC

Facebook komentár