V dôsledku krízy ohľadom nedostatku čipov.

V dôsledku krízy ohľadom nedostatku čipov.

Registrácie európskych osobných automobilov v septembri prepadli až o 25 percent, keďže nedostatok mikročipov obmedzil dodávku vozidiel do predajných miest.

Dnes zverejnené údaje priemyselného združenia ACEA ukázali, že predaje nových automobilov na trhoch Európskej únie, Spojeného kráľovstva a EZVO (Európske združenie voľného obchodu) dosiahli objem 972 723 vozidiel, čo je najnižší mesačný výsledok od roku 1995.

Priemyselná skupina ACEA do značnej miery pripisuje pokles nedostatku polovodičov, čo viedlo k zastaveniu výroby v automobilových továrňach.

Septembrový pokles predajov dostáva odvetvie na smutnú cestu, kedy sa v priebehu minulého roka naplnili katastrofy a ukázalo sa, že počas obmedzení pohybu v rámci pandémie COVID-19 boli zatvorené mnohé predajne.

Následne, po troch po sebe nasledujúcich poklesoch, tržby v Európe počas tohto roku klesli za viac mesiacov, ako stúpli.

Analytici aktuálne očakávajú, že tržby budú tento rok klesať, po optimizme zo začiatku roku 2021, keď ACEA predpovedala rast predajov o 10 percent.

LMC Automotive v správe uvádza: „Aktuálne predpovedáme, že tento rok nezatieni zúfalo slabý výsledok roku 2020,“ … „Našim predpokladom je, že problémy so zásobovaním nás budú sprevádzať počas celého budúceho roka a budú naďalej podkopávať prepojenie medzi pozitívnymi hybnými silami základného dopytu a predajom nových vozidiel.“

Všetky hlavné európske trhy v septembri zaznamenali dvojciferný pokles, pričom tržby vo Veľkej Británii prepadli o 35 percent, v Taliansku o 33 percent, v Nemecku o 26 percent a vo Francúzsku o 21 percent.

Víťazi Hyundai, Kia; Škoda, Alfa medzi porazenými

Europsky-predaj-automobilov-prepadol-az-o-25%-graf

Predaje v najväčšej európskej automobilke Volkswagen Group klesli o 30 percent, pričom Škoda prešla prepadom o 40 percent, Audi o 31 percent, značka VW o 28 percent a Seat o 17 percent.

Druhá najväčšia skupina – Stellantis zaznamenala pokles tržieb o 30 percent, pričom Alfa Romeo prepad až o 47 percent, Peugeot a Fiat o 36 percent, Opel o 25 percent, Jeep o 28 percent a Citroen o 24 percent. Predaje luxusných automobilov značky DS vzrástli o 9 percent.

Registrácie skupiny Renault klesli o 24 percent, Renault čelila prepadu o 30 percent a Dacia o 14 percent.

Hyundai-Kia, ktorá je štvrtou najväčšou európskou automobilovou skupina podľa objemu, pozitívny tento trend rastu predajov posilnila zvýšením až o 27 percent. Registrácie značky Kia vzrástli o 56 percent a Hyundai získala 6 percent.

Objem skupiny Toyota klesol o 18 percent, značka Toyota čelila zníženiu o 19 percent a Lexus o 11 percent.

Registrácie automobilky Mercedes-Benz klesli o 50 percent a značka BMW čelila nižším prepadom o 17 percent.

Objem Fordu klesol o 46 percent.

Europsky-predaj-automobilov-prepadol-az-o-25%-graf-1

Výrobcovia automobilov zvládli nedostatok dodávok tým, že uprednostnili svoje najlukratívnejšie modely a znížili svoje výdavky na marketing a stimuly a tak sa im podarilo zvýšiť svoje ziskové marže.

BMW začiatkom tohto mesiaca zvýšila svoju prognózu ročných výnosov z výroby automobilov k rozmedziu 9,5 až 10,5 percenta, zo 7 až 9 percent.

Dodávatelia nemali také šťastie. Medzi spoločnosti, ktoré v posledných týždňoch znížili svoje usmernenia o zárobkoch, patria francúzska Faurecia, nemecká Hella a americký podnik Aptiv.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CBS, Bloomberg

Facebook komentár