Elon Musk.

Elon Musk.

Generálny riaditeľ spoločnosti Tesla – Elon Musk v piatok uviedol, že prebiehajúca kríza v oblasti polovodičov sa v priebehu budúceho roka skončí.

Miliardár z technologického sektoru uviedol, že si myslí, že nedostatok čipov je „krátkodobým“ problémom, na rozdiel od dlhodobého.

Musk na talianskom podujatí, ktoré sa streamovalo v piatok online, poznamenal: “Aktuálne je stavaných a plánovaných veľa závodov na výrobu čipov a myslím si, že v budúcom roku dosiahneme vhodnú úroveň kapacity.”

Musk nešpecifikoval, o ktoré továrne na produkciu čipov ide.

Lídri zo sektora čipov ako Intel a TSMC oznámili plány na výstavbu nových závodov v USA, ale nedostanú sa do prevádzky v priebehu niekoľkých rokov.

Súvisiace: CEO Ford: “Niekedy nám v továrňach chýba až 20% zamestnancov“

Glenn O’Donnell, viceprezident pre výskum v poradnej firme Forrester, verí, že nedostatok môže dokonca trvať až do roku 2023.

V apríli na blogu napísal: “Keďže dopyt zostane vysoký a ponuka zostane obmedzená, očakávame, že tento nedostatok bude trvať do roku 2022 ako aj do roku 2023.”

Globálny nedostatok čipov mal zásadný vplyv na široké spektrum priemyselných odvetví, ale obzvlášť vážne bol zasiahnutý práve automobilový sektor. Veľké mená v tomto odvetví, ako sú Ford, Volkswagen a Daimler, boli v dôsledku nedostatku čipov nútené prerušiť výrobu na rôznych miestach a znížiť svoje výrobné ciele.

Vplyv na spoločnosť Tesla

Počas oznámenia výsledkov spoločnosti v prvom štvrťroku Musk uviedol, že Tesla čelila problémom v rámci dodávateľského reťazca a následne potom poukázala na nedostatok čipov.

“Tento štvrťrok, a myslíme si, že mierne aj počas 2Q a 3Q budeme tomu čeliť, čo bude predstavovať niektoré z najťažších výziev dodávateľského reťazca, aké sme kedy v histórií firmy Tesla čelili, ako aj rovnakých problémov s dodávateľským reťazcom, čo sa týka dielov – v rámci celého rozsahu. Ľudia evidentne počuli o nedostatku čipov. Je to obrovský problém. ”

Poradenská spoločnosť AlixPartners tento týždeň predpovedala, že len v tomto roku bude nedostatok čipov stáť automobilový priemysel tržby v objeme 210 miliárd dolárov.

Mark Wakefield, analytik so zameraním na globálny automobilový priemysel a priemysel v spoločnosti AlixPartners, vo vyhlásení poznamenal: “Všetci samozrejme dúfali, že kríza nedostatku čipov sa bude zmierňovať, ale nešťastné udalosti, ako napríklad obmedzenia z dôvodu ochorenia COVID-19 v Malajzii a pokračujúce problémy v iných krajinách sveta, situáciu ešte len zhoršili.”

Súvisiace: Nedostatok čipov v roku 2021 zasiahne automobilový priemysel $210 miliardami

Výrobcovia automobilov používajú polovodiče vo všetkom, od posilňovača riadenia a brzdových senzorov až po zábavné systémy a parkovacie kamery. Čím sú autá inteligentnejšie, tým viac čipov používajú.

V priebehu roka 2019 Tesla začala vyrábať automobily s vlastnými čipmi umelej inteligencie, ktoré palubnému softvéru pomáhajú prijímať rozhodnutia v reakcii na to, čo sa deje na cestách.

Musk v júli uviedol, že výroba produktu Tesla Powerwall (záložnej batérie pre domácnosti), v dôsledku nedostatku čipov „zaostáva“.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC

Facebook komentár