JPMorgan-Globalny-nedostatok-cipov-sa-pretiahne-aj-do-roku-2022

Globálny nedostatok čipov sa má pretiahnuť až do roku 2022 – ale situácia by sa mohla od polovice roka zlepšiť, keď bude k dispozícii viac dodávok. S týmto vyjadrením prišiel vedúci analytik pre oblasť polovodičov, v banke JPMorgan.

Americká investičná banka odporúča investorom sledovať dlhodobé trendy v oblasti polovodičov – v oblastiach, ako je celosvetová vysoko-výkonná výpočtová technika, ako aj menej pokročilé technológie v Číne.

Pokračujúca kríza dodávok čipov poškodila výrobu v mnohých odvetviach, od automobilov po spotrebiče, osobné počítače a smartfóny.

Niektorí analytici a investori očakávajú, že nedostatok potrvá až do roku 2023, ale JPMorgan je o niečo optimistickejšou.

„Neočakávame, že v roku 2023 bude nedostatok dodávok – takže to je pravdepodobne prvá vec, ktorú môžeme povedať,“ poznamenal Gokul Hariharan, vedúci ázijsko-pacifického technologického, mediálneho a telekomunikačného výskumu v banke JPMorgan.

Ale podľa neho je situácia v roku 2022 „o niečo zložitejšia.“ Situácia by sa podľa Hariharana mohla zlepšiť v druhej polovici roka, keď sa na trh dostane väčší objem dodávok, ale prvých šesť mesiacov by sa stále mohli prejaviť nedostatky v celom odvetví.

Dodal: „Je vidno prichádzajúcu kapacitu nielen od tovární vyrábajúcich mikročipy, ale aj od spoločností spomedzi výrobcov integrovaných zariadení. Všetky americké a európske technologické zdroje taktiež rozširujú svoju kapacitu – mnohé z nich majú byť spustené od polovice budúceho roka.”

Súvisiace: Celosvetový priemysel produkcie čipov má obrovský problém s emisiami uhlíka

Jedná sa o firmy zo sektoru produkcie mikročipov, ktoré majú zmluvy s polovodičovými firmami na výrobu čipov. Na strane druhej sú strane sú spoločnosti zo sektoru technologických zdrojov, ktoré tieto čipy navrhujú, vyrábajú a predávajú.

Dva svetlé body

JPMorgan podľa Hariharana odporúča, aby investori začali sledovať dlhodobejšie trendy v polovodičovom priestore, ktoré sú omnoho viac štrukturálne než cyklické.

Štrukturálne trendy majú tendenciu byť dlhodobejšími, trvalými zmenami v odvetví, zatiaľ čo cyklické trendy sú ovplyvnené hospodárskym cyklom a zvyčajne sa po niekoľkých rokoch vrátia k počiatočnému bodu.

Existujú dva trendy, v ktorých je investičná banka „naozaj pozitívne naladená v priebehu nasledujúcich troch až piatich rokov.

Prvým sú podľa Hariharana veľmi pokročilé výpočtové segmenty. V celosvetovom meradle dochádza k prerušeniu pokročilých výpočtových systémov, ktoré boli kedysi veľmi monolitické, ale v súčasnosti prechádzajú fragmentáciou, pretože do tohto priestoru vstupuje viac spoločností.

Napríklad technologickí giganti ako Apple, Amazon, Meta (predtým Facebook), Tesla a Baidu sa vyhýbajú etablovaným výrobcom čipov a prinášajú určité aspekty vývoja čipov na internú bázu.

Hariharan ďalej poznamenal: “Dochádza k veľkej fragmentácii tohto priestoru – a to určite vedie k rýchlejšiemu rastu,” … „Myslím si, že tu existuje jednoznačný priestor, takže očakávame, že v priebehu nasledujúcich troch až piatich rokov porastie možno dvojciferným (15 % až 20 %) tempom.

Druhým trendom, ku ktorému JPMorgan pozitívne pristupuje, sú čínske polovodičové spoločnosti, ktoré sa zameriavajú na staršie, tzv. long-tail technológie. Tieto spoločnosti vyrábajú rôzne menej pokročilé čipy v oblastiach, ako je správa napájania, mikrokontroléry, senzory a ďalšie segmenty súvisiace so spotrebiteľmi.

Hariharan uviedol: „Vidíme, že v Číne prichádza do tohto trhu stále viac a viac spoločností, ktoré sa zameriavajú na niektoré z týchto longtailových technológií.“

„Miestny dopyt sa tu jednoznačne nachádza. Avšak väčšina z týchto spoločností v tomto čase obsluhuje len 5 % až 10 % podiel miestneho dopytu. Potenciálny adresovateľný trh je teda možno 5- až 10-násobok toho, čo v súčasnosti poskytujú.“

Ako sú na tom ázijské polovodičové spoločnosti?

Podľa poskytovateľa finančných údajov Refinitiv Eikon, popredné ázijské polovodičové firmy podľa tržieb, v posledných štvrťrokoch zaznamenali dvojciferný ročný rast zisku.

Výroba čipov, uprostred globálneho nedostatku dodávok je pre spoločnosti atraktívnou ponukou.

Súvisiace: Nedostatok čipov v roku 2021 zasiahne automobilový priemysel $210 miliardami

Napríklad Taiwan Semiconductor Manufacturing Company údajne zavedie zvýšenie cien o 10% u pokročilých čipov, zatiaľ čo menej vyspelé čipy (ktoré bežne používajú výrobcovia automobilov) bude stáť o 20% viac. TSMC je najväčším výrobcom polovodičových čipov (podľa zmlúv) na svete.

Avšak ich výkon na akciovom trhu je zmiešaný.

Zatiaľ čo akcie firiem ako TSMC, MediaTek, UMC a Renesas Electronics v tomto roku vzrástli o 16 % až 45 %, akcie Samsung Electronics – najväčšieho výrobcu čipov na svete podľa tržieb – poklesli o 13 % a akcie firmy SK Hynix v rovnakom období odpísali 6 %.

Hariharan vysvetlil, že pamäťové čipy tvoria značnú zložku ázijského polovodičového priemyslu a že ich ceny od začiatku októbra klesajú.

Nakoniec poznamenal: “Trh v tomto priestore očakával mierny pokles, takže prechádzajú určitým cyklom poklesu,” … ″Ďalšou časťou je, že trh sa tiež trochu obával, kedy cyklus dosiahne vrchol.”

Samsung aj SK Hynix sú výrobcami pamäťových čipov.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj CNCB

Facebook komentár