Obrázok polovodičovej doštičky.

Obrázok polovodičovej doštičky.

Dvaja poprední ukrajinskí dodávatelia neónu, ktorí produkujú zhruba polovicu svetových zásob, ktorá predstavuje kľúčovú zložku na výrobu čipov, zastavili svoju činnosť, pretože Moskva zostrila svoj útok na krajinu, pričom hrozí, že zvýši ceny a prehĺbi nedostatok polovodičov.

Približne 45 % až 54 % svetového neónu polovodičovej kvality, kritického pre lasery používané na výrobu čipov, pochádza od dvoch ukrajinských spoločností – Ingas a Cryoin, ako vyplýva z výpočtov agentúry Reuters založených na údajoch spoločností a firmy Techcet, ktorá sa zaoberá prieskumom trhu. Techcet odhaduje, že celosvetová spotreba neónov na výrobu čipov v minulom roku dosiahla približne 540 metrických ton.

Obe firmy podľa zástupcov spoločnosti, ktorých oslovila agentúra Reuters, svoje operácie zatvorili, keďže ruské jednotky eskalovali svoje útoky na mestá po celej Ukrajine, pričom zabíjali civilistov a ničili kľúčovú infraštruktúru.

Zastavenie vrhá negatívny vplyv na celosvetovú produkciu čipov, ktorých už bolo nedostatok po tom, ako pandémia koronavírusu zvýšila dopyt po mobilných telefónoch, notebookoch a neskôr aj automobiloch, čo prinútilo niektoré firmy obmedziť výrobu.

Podľa Angely Zina, analytičky spoločnosti CFRA, zatiaľ čo odhady sa značne líšia, pokiaľ ide o prispôsobenia, ktoré by výrobcovia čipov mali po ruke, môže dôjsť k ešte rozsiahlejšiemu zasiahnutiu výroby, ak sa konflikt bude naťahovať.

Poznamenala: „Ak sa zásoby do apríla vyčerpajú a výrobcovia čipov nebudú mať zákazky v iných regiónoch sveta, pravdepodobne to bude znamenať ďalšie obmedzenia pre širší dodávateľský reťazec a neschopnosť vyrábať konečný produkt, pre mnohých kľúčových zákazníkov.“

Obchodný riaditeľ spoločnosti Nikolay Avdzhy v e-maile pre agentúru Reuters poznamenal, že pred inváziou spoločnosť Ingas vyrábala 15 000 až 20 000 metrov kubických neónu mesačne pre zákazníkov na Taiwane, v Kórei, Číne, Spojených štátoch a Nemecku, pričom približne 75 % smerovali práve do sektoru čipov.

Spoločnosť sídli v Mariupole, ktorý bol obkľúčený ruskými silami. V stredu tam ruské sily zničili pôrodnicu, čo Kyjev a západní spojenci nazvali vojnovým zločinom. Moskva uviedla, že nemocnica už nefunguje a bola obsadená ukrajinskými bojovníkmi.

“Civilisti trpia,” povedal Avdzhy v e-mailovom vyhlásení minulý piatok a poznamenal, že marketingový dôstojník spoločnosti nemohol odpovedať, pretože nemal prístup na internet ani telefón.

Cryoin, ktorý produkoval zhruba 10 000 až 15 000 metrov kubických neónu za mesiac a nachádza sa v Odese, podľa riaditeľky pre rozvoj podnikania Larissy Bondarenko zastavil prevádzku 24. februára, keď invázia prinútila presun zamestnancov do bezpečia.

Pokiaľ sa násilie nezastaví, Bondarenko poznamenala, že spoločnosť v marci nebude schopná splniť objednávky na 13 000 metrov kubických neónu. Povedala, že spoločnosť by mohla vydržať aspoň tri mesiace so zatvoreným závodom, ale varovala, že ak dôjde k poškodeniu zariadení, bude to znamenať väčšiu záťaž pre financie spoločnosti a sťaží rýchle obnovenie prevádzky.

Povedala tiež, že si nie je istá, či spoločnosť budem mať prístup k ďalším surovinám na čistenie neónu.

Taiwanské „bezpečnostné zásoby“

Taiwanské ministerstvo hospodárstva, ktoré je domovom najväčšieho výrobcu čipov na svete TSMC, uviedlo, že taiwanské firmy už urobili pokročilé prípravy a majú „bezpečnostné zásoby“ neónu, takže v blízkej dobe nezaznamenali žiadne problémy s dodávateľským reťazcom. Vyhlásenie pre agentúru Reuters odzrkadľovalo podobné vyjadrenia taiwanskej centrálnej banky z piatka.

Ale podľa Lity Shon-Royovej, ktorá je prezidentkou spoločnosti Techcet, môžu byť menší výrobcovia čipov zasiahnutí viac.

Ďalej poznamenala: „Najväčší výrobcovia čipov, ako sú Intel, Samsung a TSMC, majú väčšiu kúpnu silu a prístup k zásobám, ktoré ich môžu pokryť na dlhšie časové obdobia, počas obdobia dvoch alebo viac mesiacov,“ … „Mnoho iných fabrík na výrobu čipov však nemá podobné možnosti,“ dodala s tým, že sa začali šíriť fámy o spoločnostiach, ktoré sa snažia vybudovať zásoby. “To problém ohľadom dostupnosti dodávok znásobí.”

Iný zdroj: Čína

Ukrajinský neón je vedľajším produktom ruskej výroby ocele. Plyn, ktorý sa používa aj pri laserových operáciách očí, sa vyrába zároveň aj v Číne, no čínske ceny neustále rastú.

Bondarenko poznamenala, že ceny, ktoré už boli pod tlakom po pandémii, sa od decembra zvýšili až o 500 %. Podľa správy čínskych médií, ktorá citovala čínskeho poskytovateľa informácií o komoditnom trhu biiinfo.com, sa cena neónového plynu (99,9 % obsah) v Číne zoštvornásobila z 400 juanov za meter kubický v októbri minulého roka na viac ako 1 600 juanov za meter kubický v roku, koncom februára.

Podľa americkej komisie pre medzinárodný obchod, ceny neónu vzrástli o 600 % v rámci prípravy na ruskú anexiu Krymského polostrova od Ukrajiny v roku 2014.

Spoločnosti inde vo svete by mohli iniciovať výrobu neónov, ale podľa Richarda Barnetta, marketingového riaditeľa spoločnosti Supplyframe, ktorá poskytuje informácie o trhu spoločnostiam naprieč celosvetovými elektronickými sektormi, by to trvalo deväť mesiacov až dva roky.

Angelo Zino zo spoločnosti CFRA však poznamenala, že spoločnosti nemusia byť ochotné investovať do tohto procesu, ak sa kríza ponuky považuje za dočasnú.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC

Facebook komentár