Podľa analytikov, ktorí sledujú tento priemysel, bude nedostatok polovodičov ešte nejaký čas trvať.
Aktuálne sa nachádzajú čipy vo všetkom, od zariadenia PlayStation 5s, zubných kefiek až po práčky a budíky. Avšak ich nedostatok nie je jednoduché vyriešiť – jedná sa o mnohostranný problém, ktorý nevykazuje žiadne známky zmierňovania, čo vedie niektorých k tomu, že súčasnú krízu nazývajú „chipageddon“.
Glenn O’Donnell, viceprezident pre výskum v poradenskej spoločnosti Forrester, verí, že nedostatok dokonca môže trvať až do roku 2023.
V blogu napísal: „Keďže dopyt zostane vysoký a ponuka bude aj naďalej obmedzená, očakávame, že tento nedostatok bude trvať do roku 2022 až do roku 2023.“
O’Donnell očakáva, že dopyt po počítačoch, ktoré obsahujú niektoré z najpokročilejších čipov, v budúcom roku sa „trochu zmierni“, ale „nie veľmi“.
Medzitým očakáva, že dátové centrá, ktoré sú plné počítačových serverov, ďalšie čipy zakúpia práve v budúcom roku po tom, čo tak urobia po tzv. „skľučujúcom roku 2020“.
O’Donell ďalej uviedol: “Spojte to s nezastaviteľnou túžbou vybaviť všetko, spolu s pokračujúcim rastom cloudových systémov a ťažieb kryptomien, a nevidíme nič iné ako časy pre rozmach čo sa týka dopytu po čipoch.”
Medzitým Patrick Armstrong, CIO spoločnosti Plurimi Investment Managers, v priebehu minulého týždeň poznamenal, že nedostatok čipov bude trvať 18 mesiacov. Uviedol: “Nejedná sa len o automobily. Sú to aj telefóny. Jedná sa o všetky produkty pripojené na internet. Aktuálne existuje tak rozsiahly objem produktov, ktoré na svoje využitie potrebujú oveľa viac čipov, ako tomu bolo v minulosti,“… “Keďže všetky majú prístup na internet.”
Automobilový priemysel bol celosvetovým nedostatkom čipov ovplyvnený viac ako ktorýkoľvek iný sektor.
Najväčší svetový výrobca čipov, TSMC (Taiwan Semiconductor Manufacturing Company), začiatkom tohto mesiaca uviedol, že do júna dokáže dohnať nedostatok automobilového dopytu. Armstrong je však presvedčený, že sa jedná o ambiciózne tvrdenie.
Ďalej uviedol: “Ak počúvate vyjadrenia spoločností Ford, BMW, Volkswagen, všetci zdôraznili, že existujú kapacitné prekážky a nevedia získať čipy, ktoré potrebujú na výrobu nových automobilov.”
Spoločnosť Gartner v stredu uviedla, že nedostatok bude pretrvávať po celý rok 2021, pričom dodal, že nedostatok ovplyvňuje všetky typy čipov a že ceny čipov rastú.
Analytik spoločnosti Gartner – Alan Priestley vo štvrtok pre CNBC uviedol, že situácia sa v niektorých odvetviach môže v nasledujúcich šiestich mesiacoch zlepšiť, ale môže dôjsť k „preliatiu“ do roku 2022.
“Nemalo by to trvať dlhšie,” … “Priemysel zavádza väčšie kapacity, ale chce to čas.”
Spoločnosť Intel v marci oznámila, že plánuje minúť 20 miliárd dolárov na dve nové továrne pre výrobu čipov v Arizone. Spoločnosť Intel tiež uviedla, že by mohla postaviť závod v Európe, ak získa verejné financovanie.
Priestley nakoniec dodal: “Bude to trvať dva alebo tri roky, než sa to začneme prejavovať,” … “Ale v skutočnosti sa snažia uspokojiť budúci dopyt.”
Generálny riaditeľ nemeckého výrobcu čipov Infineon medzitým minulý utorok vyhlásil, že polovodičový priemysel sa nachádza na neprebádanom území.
Reinhard Ploss v minulo-týždňovom rozhovore uviedol, že je „veľmi zrejmé, že to bude chvíľu trvať“, kým dôjde k vyváženiu ponuky a dopytu.
“Myslím si, že dva roky sú príliš dlhé, ale určite sa dočkáme toho, že sa to presunie aj do roku 2022,” … “Myslím si, že ďalšia kapacita príde … V nasledujúcom kalendárnom roku očakávam vyrovnanejšiu situáciu.”
Wenzhe Zhao, ktorý je vedúcim analytikom pre oblasť globálnych ekonomík a stratégií v spoločnosti Credit Suisse, vo svojej správe z minulej stredy uviedol, že nedávny nedostatok čipov podporil hromadenie zásob v reťazcoch výroby čipov, čím zväčšil rozdiel medzi rozširujúcim sa dopytom a stagnujúcou ponukou.
Zhao uviedol, že nová výrobná kapacita polovodičov nebude realitou až do roku 2022 poprípade neskôr, pričom dodal, že okrem úpravy kníh objednávok, harmonogramov výroby a cien je možné urobiť len veľmi málo pre riešenie súčasného nedostatku.
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: WSJ
Facebook komentár