Spotrebitelia budú jednoznačne zasiahnutí.

Spotrebitelia budú jednoznačne zasiahnutí.

Globálny nedostatok čip už trvá takmer celý rok a ešte stále nezmizol.

Čo to však znamená pre Vianoce? Budú niektoré darčeky ťažšie zohnatelné, alebo drahšie?

To závisí od toho, čo hľadáte a kedy zrealizujete svoje vianočné nákupy.

Polovodiče sú súčasťou čoraz väčšieho počtu produktov – od automobilov a elektrických bicyklov až po práčky a zubné kefky. Mnoho z týchto čipov je nedostatok, pretože pandémia Covid viedla k prekážkam dodávateľského reťazca a zvýšenému dopytu.

Alan Priestley, analytik z oblasti polovodičov vo výskumnej firme Gartner, pre agentúru CNBC poznamenal, že nedostatok čipov bude mať určite nejaký vplyv na Vianoce.

“Možno zistíme, že niektoré veci, ktoré boli v minulosti ľahko dostupné, nemusia byť dostupné v súčasnosti,” povedal s tým, že okamžité uspokojenie už nemožno nájsť v bežných nákupných službách. “Všetci sme zvyknutí na Amazon Prime: stlačili ste tlačidlo a bolo tam do 24 hodín. Pravdepodobne aktuálne budete musieť počkať 2 alebo 3 týždne.”

Súvisiace: JPMorgan: “Globálny nedostatok čipov sa pretiahne aj do roku 2022”

Mnohé zo súčasných elektronických produktov obsahujú veľké množstvo čipov.

Priestley ďalej poznamenal: “Problém, ktorému čelíme, je, že veci vyrobené za účasti čipov nepoužívajú len jeden čip,” … “Nové smartfóny majú veľký počet čipov ohľadom riadenia napájania a práve tých čipov je nedostatok.”

TSMC, Samsung a Intel – ťažké váhy polovodičového priemyslu sa nezameriavajú na výrobu týchto starších, menej pokročilých čipov v rámci správy napájania, pretože môžu zarobiť viac predajom inovatívnejších verzií.

Produkty bohaté na polovodiče, ako sú počítače, smartfóny a herné konzoly, budú pravdepodobne obľúbenými vianočnými darčekmi, no podľa Glenna O’Donnella, viceprezidenta a riaditeľa výskumu v analytickej firme Forrester, existujú problémy s ich dostupnosťou.

Napríklad PS5 od Sony a Xbox Series S od Microsoftu sú bežne nedostupné, rovnako ako smartfón Pixel 6 Pro od Google.

O’Donnell ďalej uviedol: “Aby ste ich mohli získať, zaplatíte vysokú prémiu.”

Dodal: “Verím, že problémy ohľadom dodávok (vrátane, ale nie výlučne) polovodičov v priebehu tejto sezóny spôsobia veľa problémov,” … “Ak ešte nemáte, čo by ste chceli dať pod stromček, pravdepodobne máte smolu. Doručiť to nebude môcť ani samotný Santa.”

Jack de Santis z Berlína, ktorý je generálnym riaditeľom opravárenskej služby Rebel Technology Labs, pre agentúru CNBC povedal, že „všade“ hľadali Google Pixel 6 Pro – no bezvýsledne. Nie je si istý, či zostane pri svojom starom telefóne alebo získa bežný Pixel 6, ktorý je ešte stále dostupný na niekoľkých miestach. Poznamenal: “Obe možnosti sú kompromisy, s ktorými nie som spokojný.”

Súboj s robotmi

Nie sú to len ďalší nakupujúci, s ktorými spotrebitelia tieto Vianoce súťažia o žiadaný tovar. Niektorí ľudia používajú automatizované roboty na získanie obľúbených položiek hneď, ako sa stanú dostupné online za nominálnu hodnotu.

O’Donnell ďalej poznamenal: “Roboty nakupujú produkty s vysokým dopytom, aby ovládli trh, aby ich potom mohli predávať za premrštené ceny.“

Súvisiace: Nedostatok čipov v roku 2021 zasiahne automobilový priemysel $210 miliardami

Existuje nespočetné množstvo príkladov konzol PS5 a Xbox Series S, ktoré sa predávajú na eBay , Facebook Marketplace, Gumtree a iných nákupných a predajných platformách za podstatne vyššiu cenu, než je odporúčaná maloobchodná cena.

Neváhajte a buďte flexibilní

Nakupujúci by podľa Priestleyho mali zvážiť nákup požadovanej elektroniky, ktorá je na sklade a je k dispozícii skôr, ako neskôr.

Ďalej poznamenal: “Ak existuje a je k dispozícii, nákup zrealizujte,” … “Problémom je, že zásobovacie služby sú predĺžené. Keď sa tovar, ktorý je v súčasnej ponuke, spotrebuje, bude trvať dlhšie, kým sa nahradí.”

Viac šťastia môžu mať aj spotrebitelia, ktorí sú schopní byť flexibilnými pri určitých nákupoch. Napríklad počítače sa dodávajú v mnohých rôznych konfiguráciách a centrálna procesorová jednotka (CPU) je často vymeniteľná.

Priestley ďalej poznamenal: “Je možné, že požadovaná konfigurácia nie je k dispozícii, ale je k dispozícii iná konfigurácia,” … “Zvážte alternatívy.”

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC

Facebook komentár