Farmaceutická spoločnosť Pfizer oznámila výsledky.

Farmaceutická spoločnosť Pfizer oznámila výsledky.

Spoločnosť Pfizer plánuje do mája dodať do USA 200 miliónov dávok vakcíny Covid, a to skôr, ako sa očakávalo

Podľa výsledkov, ktoré zverejnili v utorok, spoločnosť Pfizer plánuje do USA dodať do mája 200 miliónov dávok svojej koronavírusovej vakcíny, a to skôr ako bola jej pôvodná prognóza z júla.

Spoločnosť, ktorá vyvinula svoju vakcínu s nemeckým výrobcom liekov BioNTech, tiež uviedla, že do konca tohto roka môže celosvetovo potenciálne dodať 2 miliardy dávok, keď poskytovatelia zdravotnej starostlivosti budú môcť zo skúmaviek extrahovať ďalšiu (šiestu) dávku vakcíny. V decembri Úrad pre potraviny a liečivá z USA uviedol, že ďalšie dávky z injekčných ampuliek sa môžu použiť.

Spoločnosť Pfizer vláde USA k 31. januáru dodala 29 miliónov dávok svojej dvojitej vakcíny. Podľa Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb bolo v pondelok v rámci USA podaných 17 miliónov z týchto dávok spoločnosti Pfizer.

Vakcína spoločnosti na ochorenie Covid-19 bola v USA prvou, ktorá bola schválenou na núdzové použitie v USA. Núdzové povolenie získali v polovici decembra od amerických regulačných orgánov a následný súhlas získali aj vo viac ako 50 krajinách. Dvoj-dávková vakcína je v prevencii príznakov koronavírusu účinnou z 95% a je jednou z mála vakcín dostupných pre kontrolu celosvetovej pandémie.

Skupina Pfizer, rovnako ako iní výrobcovia vakcín proti koronavírusom, čelia problémom s uspokojením dopytu po dávkach. Nedávno požiadala o pomoc francúzskeho výrobcu liekov – Sanofi, aby pomohla vyrobiť 100 miliónov dávok jej vakcíny.

Aktualizácia okolo časového harmonogramu dodávok prichádza niekoľko hodín po tom, čo spoločnosť uviedla, že v tomto roku očakáva príjmy z dávok vakcíny proti koronavírusu na hodnote okolo 15 miliárd dolárov. Spoločnosť Pfizer taktiež zvýšila svoje celoročné usmernenie príjmov na akciu k hodnote 3,10 až 3,20 dolárov z 3 na 3,10 dolárov s odvolaním sa na „ďalšie zdokonalenie“ prognózy ohľadom príjmov z vakcín.

Spoločnosť tiež v dnešnom dni uviedla, že je „pripravená reagovať“, ak variant Covid preukáže, že je odolný voči jej vakcíne. V posledných týždňoch americkí predstavitelia zdravotníctva vrátane Dr. Anthonyho Fauciho vyjadrili znepokojenie nad tým, že vakcíny, ktoré sú v súčasnosti na trhu, nemusia byť tak účinné pri ochrane pred novými, nákazlivejšími kmeňmi vírusu.

Rastúci predaj liekov pomohol spoločnosti Pfizer vyrovnať veľké zvýšenie výdavkov na výskum a výrobu. Firma so sídlom v New Yorku vyrába stovky miliónov dávok voči ochoreniu COVID-19 a posúva sa vpred vo výskume merajúcom jej účinnosť u rôznych skupín pacientov, ako sú dospievajúci a ľudia so zníženou imunitou.

Počas konferenčného hovoru s analytikmi dokonca vedenie spoločnosti Pfizer uviedlo, že zatiaľ sa vakcína javí ako celkom účinná proti viacerým variantom ochorenia COVID-19, ktoré v súčasnosti cirkulujú vo viacerých krajinách, pretože produkujú vysoké hladiny protilátok voči vírusu.

Tieto úskalia však stále skúmajú a veria, že ochrana proti COVID-19 by si mohla vyžadovať posilňovacie dávky každých 6 alebo 12 mesiacov kvôli iným variantom, podobne ako vakcína proti chrípke.

Výkonný riaditeľ Albert Bourla na boji proti novým kmeňom vírusov, v rozhovore uviedol: “V prípade potreby budeme pripravení vyvinúť novú vakcínu za menej ako 100 dní.”

Analytik spoločnosti Evercore ISI – Umer Raffat poznamenal, že prognóza spoločnosti Pfizer na príjmy z vakcín COVI-19 v tomto roku vo výške 15 miliárd dolárov pokrýva iba zazmluvnené dávky, čo je menej ako polovica z plánovaných 2 miliárd.

Spoločnosť Pfizer zverejnila iba americkú cenu za dávku v hodnote 1,95 dolára, ale uviedla, že po ovládnutí pandémie bude ziskovosť kombinovať vyššie ceny a nižšie náklady na výrobu.

Pfizer uviedla, že čistý príjem vo štvrtom štvrťroku bol 594 miliónov dolárov, čo je 10 centov na akciu. O rok skôr spoločnosť Pfizer vykázala stratu 337 miliónov dolárov, čo je 6 centov na akciu, a to najmä z dôvodu veľkého zníženia hodnoty ekzémového lieku Eucrisa.

Po vylúčení jednorazových položiek sa upravený zisk vyšplhal na 42 centov na akciu, čiže 4 centy sa netýka projekcií na Wall Street.

V popoludňajšom obchodovaní akcie Pfizeru poklesli o 97 centov, teda o 2,7%, na 34,83 ​​USD.

Výrobca najpredávanejšej vakcíny na svete Prevnar 13 na prevenciu zápalu pľúc a súvisiacich bakteriálnych chorôb vykázal príjmy 11,68 miliárd dolárov, čo je v porovnaní so štvrtým štvrťrokom roku 2019 nárast o 12%. To prekonalo prognózy Wall Street na 11,01 miliárd dolárov.

Počiatočný predaj vakcíny COVID-19 na konci roka dosiahol 154 miliónov dolárov.

Štvrťročné tržby viedol liek na rakovinu prsníka Ibrance (1,4 miliardy dolárov), liek na prevenciu mŕtvice Eliquis (1,3 miliardy) a liek Prevnar 13 (1,75 miliardy); dosiahli navýšenie tržieb o viac ako 10%. Prevnar 20 – upravená verzia ktorá chráni pred ďalšími siedmimi kmeňmi pneumokokových chorôb, je v súčasnosti predmetom kontroly americkým Úradom pre kontrolu potravín a liečiv.

Spoločnosť Pfizer tiež vykázala tržby vo výške 1,5 miliardy dolárov zo svojho podnikania v oblasti výroby sterilných injekčných liekov a tržby vo výške 1,4 miliardy dolárov z partnerstiev.

Za celý rok 2020, spoločnosť Pfizer vykázala čistý príjem na hodnote 9,6 miliárd dolárov, alebo 1,71 dolárov na akciu, s tržbami na úrovni 41,9 miliardy dolárov.

Farmaceutická spoločnosti Pfizer netypicky poznamenala, že v priebehu roka 2020 neplánuje realizáciu spätného odkúpenia akcií.

„Jednoducho veríme, že čelíme lepším investičným príležitostiam“ v oblasti interného vývoja a akvizícií liekov, uviedol v rozhovore finančný riaditeľ Frank D’Amelio s tým, že spoločnosť Pfizer bude od roku 2025 čeliť vypršaniu patentov na niektoré z jej najpredávanejších liekov. Spoločnosť bude potrebovať ich príjmy nahradiť.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Bloomberg, CNBC

Facebook komentár