Pfizer prichádza s úspešnou tabletkou voči ochoreniu COVID-19.

Pfizer prichádza s úspešnou tabletkou voči ochoreniu COVID-19.

Akcie farmaceutického gigantu Pfizer v piatok vzrástli takmer o 11 % po tom, čo spoločnosť oznámila pozitívne výsledky testov na experimentálnu tabletku, ktorú vyvinula na boj proti ochoreniu Covid-19.

Spoločnosť Pfizer uviedla, že tabletka znižuje riziko hospitalizácie a úmrtia u vysoko-rizikových pacientov, ktorí boli súčasťou štúdie s užívaním lieku.

Táto správa prichádza len pár dní po tom, čo spoločnosť Pfizer ohlásila silné zisky a tržby, a to najmä vďaka úspechu vakcíny proti Covid-19, ktorú vyvinula so spoločnosťou BioNTech.

Americký Úrad pre kontrolu potravín a liečiv tiež nedávno schválil použitie vakcíny Pfizer-BioNTech u 5- až 11-ročných detí.

Súvisiace: Merck: “Prvá tabletka voči Covid-19 (molnupiravir) môže byť prielomom

Akcie spoločnosti BioNTech, ktorá ohlási výsledky budúci týždeň, však v piatok klesli o viac ako 20 %. Akcie veľkého farmaceutického rivala spoločnosti Pfizer – Merck, ktorý tiež vyvíja tabletku proti ochoreniu Covid, klesli približne o 10 %.

Spoločnosť Biotech Novavax, ktorá žiada o povolenie núdzového použitia svojej vakcíny proti Covid, prepadli o viac ako 11 %.

Moderna, ďalšia biotechnologická spoločnosť, ktorá má vlastnú vakcínu proti Covid-19, v piatok prepadla o približne 17 %.

To nasleduje po takmer 18% poklese akcií vo štvrtok po tom, čo Moderna oznámila slabšie ako očakávané výsledky a neuspokojivý výhľad kvôli problémom s výrobou a dodávkami, ktoré oneskoria dodávky jej vakcíny.

Prelomová tabletka spoločnosti Pfizer proti COVID-u

Najlepšou ochranou sú v súčasnosti stále vakcíny. Ale jednoduchá tabletka, ktorú si ľudia môžu vziať sami, by mohla byť jednoduchšia a dostupnejšia, ako vakcíny alebo liečebné postupy, ktoré si vyžadujú intravenózne podanie.

Zároveň sa nebude musieť uchovávať pri veľmi nízkych teplotách, takže distribúcia bude jednoduchšia. Mohlo by to pomôcť rozšíriť liečbu do chudobných a zanedbaných kútov sveta, ktorým stále chýbajú vakcíny. Spolu s vývojom podobného antivirotika spoločnosťou Merck existuje dôvod dúfať vo vlnu účinných liečebných postupov.

Tieto lieky boli vyvinuté bezprecedentnou rýchlosťou – zvyčajne to trvá roky – a spoločnosť Pfizer musí neustále zverejňovať podrobné výsledky, dokončiť stále prebiehajúce skúšky a získať vládne povolenie, o ktorom spoločnosť uviedla, že sa bude snažiť získať čo najskôr.

Antivírusová látka, ktorá sa má predávať pod názvom Paxlovid, znížila riziko hospitalizácie alebo úmrtia o 89 percent v porovnaní s placebom u vysokorizikových dospelých s ochorením covid-19, ktorí neboli hospitalizovaní. Ak by sa to potvrdilo, mohlo by to dramaticky znížiť tlak na preťažené nemocnice.

Na rozdiel od vakcíny, ktorá chráni pred infekciou, je antivirotikum účinné, keď sa užije hneď po infekcii – v tomto prípade do 3 dní. To si bude vyžadovať oveľa širšie využitie rýchleho diagnostického testovania, než aké existuje dnes, aby ľudia vedeli, že sú infikovaní ochorením covid-19 a môžu siahnuť po lieku.

Liek spoločnosti Merck napodobňuje základné bloky ribonukleovej kyseliny alebo RNA, čo spôsobuje, že replikácia vírusu je zasiahnutá vytvorením mutácií – takých, že vírusový genetický aparát zlyhá. To spôsobilo určité obavy z možných vedľajších účinkov, najmä v tehotenstve.

Súvisiace: Bidenovo povinné očkovanie môže mať za následok rozsiahle prepúšťania

Antivírus od spoločnosti Pfizer používa iný prístup, čo je známe ako inhibítory proteázy, ktorý blokuje aktivitu enzýmu, ktorý koronavírus potrebuje na replikáciu. Funguje v štádiu pred replikáciou vírusovej RNA. Pfizer v predklinickej štúdii uviedol, že liek nepreukázal žiadne dôkazy o „mutagénnych interakciách DNA“.

Zdá sa, že liek účinkuje proti rôznym variantom koronavírusu. Klinická štúdia spoločnosti Pfizer kombinovala nové antivirotikum s nízkou dávkou ritonaviru, antiretrovírusového lieku používaného pri liečbe HIV/AIDS, ktorý pomáha predĺžiť prítomnosť nového antivirotika v tele.

Pri zavádzaní vakcín bohaté štáty získali prvé nároky na vakcináciou, zatiaľ čo chudobné museli čakať. Skupina Pfizer musí tvrdo pracovať na prekonaní tejto nerovnováhy pomocou nového antivirotika. Spoločnosť sa zaviazala používať odstupňované ceny, kde účtuje viac tým, ktorí si to môžu dovoliť, a nižšie ceny učtuje v krajinách s nízkymi príjmami.

V boji proti vírusu sa počíta každý krok, od tvárových masiek a hygieny rúk až po vakcíny a ventiláciu. Aktuálne tak prichádza ďalší potenciálne prelomový krok smerom k zníženiu chorôb a úmrtí.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC

Facebook komentár