Joe Biden vs. Donald Trump.

Joe Biden vs. Donald Trump.

Povzbudivá správa spoločnosti Pfizer o účinnosti vakcíny na ochorenie Covid-19 prišla takmer týždeň po hlavných voľbách na prezidenta USA. Generálny riaditeľ spoločnosti Pfizer – Albert Bourla však uviedol, že načasovanie nemalo nič spoločné s politikou. Ale je tomu tak naozaj?

Vo včerajšom rozhovore, Bourla uviedol, že o výsledkoch procesu sa dozvedel najskôr v nedeľu a údaje zatiaľ nepozná. Tieto vyjadrenia tak oslabujú názory, zverejnenie ich výsledkov, ohľadom informácií o úspechoch vakcíny, nemali žiadnu politickú motiváciu a nemali mať vplyv na výber kandidáta za prezidenta USA.

V rozhovore informoval, že spoločnosť Pfizer sa počas svojich pokusov s očkovacou látkou niekoľkokrát predbežne pozrela na údaje, vo svojej testovacej skupine, avšak až do nedele nemala dostatok vhodných údajov na to, aby získala nejaké zmysluplné údaje. Následne údaje prišli skôr, ako sa očakávalo: V októbri Bourla v otvorenom liste na webe spoločnosti Pfizer zverejnil komentár so slovami: „Na základe našej súčasnej registrácie a tempa dávok odhadujeme, že tento míľnik dosiahneme v treťom týždni mesiaca November.“

Súvisiace: Neustále dezinfikujeme. Akcie firmy Clorox rastú

Trumpova administratíva sa snažila rýchlo získať kredit za sľubné správy od spoločnosti Pfizer. Viceprezident Mike Pence na twitteri uviedol, že rozvoj vakcíny od spoločnosti Pfizer bol „vďaka verejno-súkromnému partnerstvu vytvorenému prezidentom Donaldom Trumpom“.

Prezident Trump sa však kvôli aktuálnemu oznámeniu farmaceutickej spoločnosti vrhol na spoločnosť Pfizer a Správu potravín a liečiv (Food and Drug Administration – FDA).

Trump na sociálnej sieti Twitter v pondelok večer poznamenal: „Ako som už dlho hovoril, @Pfizer a ostatní predstavia úspešnú vakcínu až po konaní amerických prezidentských volieb, pretože predtým na to nemali odvahu,“ … „Rovnako s týmto oznámením mala prísť skôr aj @US_FDA, nie pre politické účely, ale pre záchranu životov!“

O chvíľu neskôr Trump v ďalšom tweete na sociálnej sieti napísal, že ak by sa novozvoleným prezidentom nestal Biden, „vakcínu by ste nemali ďalšie štyri roky“.

“Operation Warp Speed“

Spoločnosť Pfizer však doposiaľ nebola súčasťou verejno-súkromného partnerstva Trumpovej administratívy s označením „Operation Warp Speed“, ktorá poskytovala farmaceutickým spoločnostiam stimuly na urýchlenie vývoja vakcíny proti koronavírusom.

Americká federálna vláda spoločnosti Pfizer a partnerskej spoločnosti BioNTech prisľúbila 1,95 miliárd dolárov, že pomôžu s distribúciou vakcíny, akonáhle bude pripravená – vláda však priamo nepracovala na podpore jej vývoja.

CNN uviedla, že Trump zavolal farmaceutickým spoločnostiam a snažil sa zatlačiť na príchod vakcíny pred dňom volieb. Explicitne generálnym riaditeľom spoločností povedal, že by bol rád, keby príchod vakcíny prišiel omnoho rýchlejšie, čo niektorí jeho poradcovia z oblasti zdravotníckeho sektora považovali za rozumné.

V pondelok ráno, novozvolený prezident Joe Biden vydal vyhlásenie, v ktorom privítal „vynikajúcu správu“ a zablahoželal „úžasným ženám a mužom, ktorí pomohli k dosiahnutiu tohto prelomového úspechu“.

Dodal, že „je tiež dôležité pochopiť, že do konca bitky proti Covid-19 ešte ostávajú mesiace“ a „bude potreba ešte veľa mesiacov, kým v USA dôjde k rozsiahlemu očkovaniu.“

Dr. Anthony Fauci, riaditeľ Národného ústavu pre alergie a infekčné choroby, uviedol, že správy o očkovacích látkach od spoločnosti Pfizer sú dobrým znamením pre ďalšie vyvíjané vakcíny Covid-19 a dodal, že firma Pfizer bola schopná naozaj rýchlo získať výsledky kvôli závažnosti pandémie.

Súvisiace: Vakcína globálnu ekonomiku nevylieči

Výroba vakcíny

Aj keď vakcína nie je pripravená na široké použitie v blízkej budúcnosti, spoločnosť Pfizer uviedla, že si od Amerického úradu pre potraviny a liečivá plánuje vyžiadať povolenie na núdzové použitie, krátko potom, čo budú dobrovoľníci sledovaní dva mesiace po podaní druhej dávky vakcíny.

Gupta ďalej poznamenal, že spoločnosť Pfizer má v USA najmenej tri závody na výrobu vakcín. Vo fabrike mesta Kalamazoo v štáte Michigane je pripravených niekoľko chladiarenských boxov, ktoré sa rozprestierajú približne na dĺžke futbalového ihriska, a ktoré slúžia pre skladovanie vakcíny.

Spoločnosti sa už mesiace snažia vyvinúť a prípadne rozdistribuovať účinnú vakcínu proti koronavírusu. Konkurenčný boj nevykazuje žiadne známky spomaľovania, pretože spoločnosti pokračujú v presúvaní svojich kandidátov na vakcíny, prostredníctvom cez klinické štúdie, čím sa približujú k určeniu toho, ktoré budú považované za bezpečné a účinné.

Vakcíny od spoločností Pfizer a Moderna využívajú novú technológiu, ktorá sa vo vakcínach nikdy predtým nepoužívala a odborníci tvrdia, že sama o sebe je dôvodom na opatrnosť.

Aj keď vývoj znamená, že je potrebné dosiahnuť pokrok, v krátkodobom horizonte neurobia príliš veľa pre zmiernenie zimného nárastu počtu prípadov koronavírusov, pretože až v roku 2021 bude k dispozícii dostatočný počet dávok pre všetkých Američanov.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: WSJ, CNN

Facebook komentár